Išmanieji įrenginiai

Žiūrėk, ką siunti, arba apie tai, kokius duomenis patiki diegiamai programėlei

2017 rugsėjo 24

ziurekkasiunti_ilgas.jpg
Jei bent sykį siunteisi programėlę į savo telefoną, turbūt atkreipei dėmesį, kad spaudžiant „įdiegti“ išmetamas pranešimas, jog programai reikalinga prieiga prie tam tikrų duomenų: telefoninių pokalbių, atmintinės, tinklo ryšio ar pan.

Žinoma, galima spausti „priimti“ daug nemąstant. O jei vis dėlto pasigilintume? Programėlių kūrėjai privalo pateikti vadinamąjį manifestą – aprašyti, kokias konkrečias veiklas programėlė atliks. Todėl kaskart diegdami programėlę matote iššokantį pranešimą, kad būtina prieiga prie vienokių ar kitokių telefono funkcijų. 

app3.jpgAtmintinė

Kaip jums skamba prierašas „modifikuoti arba ištrinti turinį USB atmintyje“? Skamba baisiau, nei yra iš tikrųjų. Tai reikalinga tam, kad programėlė būtų aktyvi – galėtų valdyti savo atmintį. Pamatę šį reikalavimą galite nesibaiminti – niekas tikrai netrins jūsų muzikos ar nuotraukų.

Vietos nustatymas

Tokią prieigą derėtų suteikti navigacijos paslaugų arba viešojo eismo tvarkaraščių programoms, pvz., „Google Maps“ ar „Trafi“. Taip pat tai aktualu tokioms aplikacijoms kaip  „Swarm“, kurios veikimas pagrįstas jūsų lokacijos žinojimu.

Prieiga prie telefoninių pokalbių

Tam tikrais atvejais prieiga prie telefoninių pokalbių būtina. Pvz., grotuvui, kuris automatiškai pristabdo dainą ar garsą, kai kalbate telefonu. Tačiau jei to reikalauja su pokalbiais niekuo nesusijusi programėlė, jau reiktų žiūrėti atsargiau.

app2.jpg

Prieiga prie tinklo ryšio

Tokios prieigos prašys labai daug programėlių – didelė dalis jų veikia tik tada, kai yra interneto ryšys. Tiesa, kartais prieigos reikalauja ir programėlės, kurių veikimui internetas nebūtinas, pvz., žaidimai. Tai reikalinga tam, kad kūrėjai galėtų žaidimo metu jums rodyti reklamas. Žinoma, jei renkiesi nemokamą programėlę telefonui, tai galima suprasti – juk kūrėjams reikia iš kažko uždirbti.

Kontaktai

Jei pakeliate antakį kaskart, kai programėlė prašo leidimo pasiekti jūsų adresų knygutę, toks įtarumas gali būti pagrįstas: kai kurios programėlės kontaktus panaudoja reklaminiams laiškams siuntinėti. Tačiau socialinės aplikacijos, tokios kaip „Facebook“ ar „Twitter“, prašo prieigos prie kontaktų tam, kad galėtų patikrinti, kurie iš jūsų draugų irgi naudojasi aplikacija (o tada sinchronizuoti savo duomenų bazėse ir jūsų telefone esančią informaciją).

Žinutės

Tai nieko blogo. Tokios prieigos, beje, prašo ir „Mano Pildyk“. Paaiškinimas „Gauti tekstines žinutes (SMS)“ reiškia, jog programa galės atsiųsti žinutę su aktualia informacija, pvz., pranešti, kad nuo šiol pokalbiai visą naktį nemokami. Tiesa, toks prieigos prašymas tolygus klausimui: „Ar sutinkate gauti informacinius pranešimus?“ Verta pagalvoti, kurių paslaugų pranešimai yra aktualūs, o kurių  – ne.

app.jpg

Mikrofonas

Daug kas, pamatęs, kad aplikacija prašo prieigos prie mikrofono, išsigąsta. Tačiau neskubėkite: jei programėlė siūlo galimybę įrašyti balsą arba jai reikia girdėti aplinkos garsus, kad funkcionuotų (kaip garsioji „Shazam“), prieiga prie mikrofono jai būtina.

Kamera ir nuotraukos

Jei nerimaujate, kad programėlei bus prieinamas jūsų mikrofonas, turbūt dėl kameros ir nuotraukų jaudinatės dar labiau. Jūs ne vienas – net visų naudojamas „Facebook Messenger“ susilaukė kaltinimų, kad kėsinasi įrašinėti privačias vartotojų veiklas. Tačiau yra rimtų priežasčių, kodėl programėlė gali prašyti pasiekti jūsų nuotraukas. Pvz., jei naudojatės „Instagram“ ar jau minėtu „Facebook Messenger“, nedavę aplikacijai leidimo negalėsite atlikti jokių veiksmų su nuotraukomis: jų įkelti, redaguoti, siųsti etc.

 

Tai maža dalis to, ko gali paprašyti programėlės. Neraginame paranojiškai baimintis – tačiau žiūrėti, ką diegiate, tikrai verta. Norint apsaugoti savo duomenis, reikia saugoti ir savo telefoną. Kaip išvengti mobiliųjų telefonų virusų, patariame šiame straipsnyje: „Kaip apsaugoti telefoną nuo virusų?“