Patarimai

VPN. Kodėl jo reikia, ir kokį pasirinkti?

2019-10-28

Raidžių junginys VPN mūsų realiuose ir internetiniuose pokalbiuose skamba vis dažniau ir garsiau. Apie šią paslaugą vis dažniau kalbama kaip apie praktiškai būtiną šiuolaikiniame pasaulyje, o šioje srityje dirba ne viena moderni kompanija. Vis dėlto, galima visai nesigėdijant pripažinti, kad labai didelė dalis žmonių (kuriems, beje, VPN paslaugas teikiančios kompanijos taip aktyviai reklamuojasi) paprasčiausiai dar žino pakankamai mažai apie tai, kuo VPN yra naudingas, ir kaip juo naudotis. Galbūt jau atėjo metas visa tai pakeisti. VPN sprendimas gali jums padėti jaustis gerokai ramesniems dėl savo informacijos saugumo ir suteikti gerokai daugiau galimybių, naudojantis įvairiomis paslaugomis. Taigi, kokių VPN būna ir kurį iš jų būtų geriausia pasirinkti?

Kas yra VPN?

Banali (bet nuo to ne ką mažiau teisinga) frazė – internetas pakeitė pasaulį. Nusikalstamą – irgi. Šiuo metu įvairūs kiber–nusikaltimai yra antra dažniausiai pasitaikanti nusikaltimo rūšis pasaulyje. Tiesą sakant, daug didesnė tikimybė, kad kas nors įsilauš į vieną iš jūsų internetinių paskyrų, o ne į jūsų namus. Čia ir ateina VPN eilė. Šios trys raidės šifruojamos kaip „Virtual Private Network“(privatus virtualusis tinklas). Iš esmės tai savotiškas tunelis, kuris leidžia jūsų informacijai per skaitmeninį pasaulį judėti saugiai. Tai padaroma užšifruojant jūsų duomenis, o tai reiškia, kad juos iššifruoti gali tik to paties VPN serveris. Be to, paslauga paslepia jūsų IP adresą (dar vadinamą „skaitmeniniu pėdsaku“), todėl internete jūs tampate praktiškai neatsekami. Skirtumas tas, kad prisijungiant tiesiai per interneto tiekėjo serverius, jie jums suteikia ir IP, kuris leidžia stebėti jūsų veiklą. Tuo tarpu naudojant VPN, jūs iš pradžių prisijungiate prie VPN serverio, ir būtent jis tada jums suteikia IP adresą. Taigi nei interneto tiekėjai, nei tuo labiau potencialūs įsilaužėliai negali jūsų susekti ir pasinaudoti jūsų duomenimis.

Kodėl verta naudoti VPN?

Į internetinę erdvę persikelia vis daugiau kasdienių paslaugų. Mes turime socialinius tinklus, naudojamės stream’inimo platformomis, perkame e–parduotuvėse. Dar daugiau. Internete tvarkome finansinius reikalus, mokame mokesčius, naudojamės viešosiomis paslaugomis ir t.t. Kodėl tai svarbu? Visų šių tinklapių serveriai kaip tik ir kurti taip, kad būtų prieinami kiekvienam. Juos galima palyginti su viešomis vietomis mieste. Jose irgi dažnai pasitaiko įvairių nusikaltimų. Vien todėl, kad čia didelė žmonių koncentracija, o ir pasislėpti minioje gerokai lengviau. Įsilaužėliai paprastai naršo po tokius tinklapius, ieškodami silpnų vietų. Didžiausia rizika kyla mūsų slaptažodžiams, banko sąskaitų informacijai, mokėjimų kortelėms ir konfidencialiems asmens/verslo duomenims. Grėsmės ypač išauga, jeigu naudojatės viešai prieinamu Wi-Fi (niekada nesinaudokite e. bankininkyste kavinėje – taip tiesiog patys šaukiatės bėdos). VPN labai patikimai apsaugo nuo tokių rizikų. Visa jūsų internetinė veikla tuomet vyksta per serverį, kurio tiesiog neįmanoma atsekti (dažnai jis būna netgi kitoje valstybėje). Su VPN sau už nugaros paliksite ne tik įsilaužėlius, bet ir, pvz., vadinamuosius „cookies“.

Papildomos naudos

Žinoma, VPN paslaugomis žmonės naudojasi toli gražu ne vien saugumo sumetimais. Tai kartu ir visiškai legalus būdas, kaip apeiti ne vieną nepatogų apribojimą ir internetu naudotis dar laisviau bei lanksčiau. VPN leidžia praktiškai nebekreipti dėmesio į geografinius apribojimus. Ne paslaptis, kad stream’inimo platformos kai kuriuos regionus paprasčiausiai diskriminuoja. Tas pats Netflix Lietuvos auditorijai suteikia prieigą tik prie dalies savo turinio. Daugybė filmų ir serialų, kurie Jungtinėse Valstijose yra vieni populiariausių, mums tiesiog neprieinami (geriausias pavyzdys – The Office). VPN padėtų jums apeiti tokias kliūtis, leisdamas prie platformos jungtis iš JAV esančio serverio. Tas pats galioja ir įvairiems tinklapiams. Kartais lietuviško IP savininkai tiesiog automatiškai prieš savo valią nukreipiami iš vieno puslapio į kitą arba mato kitokią jo versiją. Galų gale, kartais tai gali būti ir būdas įveikti cenzūrą. Ne paslaptis, kad kai kurios šalys paprasčiausiai blokuoja tam tikrus tinklapius. Vietiniai gyventojai tokius draudimus paprastai apeina būtent su VPN’ais, o ten keliaujant be tokio įrankio vargu ar išsiversite.

Kaip išsirinkti VPN’ą?

VPN’ų pasiūla nuolat auga. Jie taip pat tampa ir vis universalesni, t. y., tinka pačioms įvairiausioms platformoms, siūlo lanksčius mokėjimo planas. Kurį tuomet išsirinkti? Verta turėti omenyje, kad toks dalykas kaip „nemokamas VPN“ neegzistuoja. Jeigu nemokėsite eurais, teks susimokėti kažkuo kitu, tad skaidrumas turėtų būti jūsų prioritetu. Tuo pačiu svarbu ir tai, kad finansiškai palankiausius planus gausite įsipareigoję ilgesniam laikui, todėl prieš tai padarydami skirkite šiek tiek laiko namų darbams. Vis dėlto, kad atranka truktų trumpiau, atkreipkite dėmesį į šiuos tris VPN.

ExpressVPN. Tai vienas populiariausių ir patikimiausių pasirinkimų. ExpressVPN turi daugiau nei 3000 serverių tinklą išsidėliotą 94 šalyse. Paslauga išsiskiria ir savo universalumu. Ji leidžia vienu metu saugiai naudotis penkiais skirtingais prietaisais, veikia su visomis operacinėmis sistemomis (tiek kompiuterių, tiek mobiliosiomis) bei netgi siūlo plėtinius, padėsiančius lengviau naudotis stream’inimo platformomis. ExpressVPN puikiai tinka ir tokiais įrankiais iki tol niekad nesinaudojusiems – jų puslapyje gausu įvairių gidų ir mokomosios medžiagos.

NordVPN. Puikiai tiks tiems, kurie nori dar daugiau saugumo. Paslauga siūlo bene didžiausią serverių tinklą pasaulyje – jų skaičius viršija 5600. Be to, prie tos pačios paskyros galėsite vienu metu prisijungti su šešiais skirtingais prietaisais. NordVPN turi ir labai naudingą SmartPlay funkciją, ypač praversiančią bandant apeiti įvairius geografinius apribojimus arba atrakinti paslėptą stream’inimo platformų turinį.

CyberGhost. Vienas populiariausių VPN pasaulyje tokiu tapo dėl savo galingumo ir paprastumo derinio. Paslauga turi per 3700 serverių 60 šalių, bei leidžia vienu metu naudotis septyniais prietaisais. Visgi simpatijų ji labiausiai nusipelno dėl savo aplikacijos. CyberGhost daug ką daro automatiškai – ji pati susipranta, prie kurioje šalyje esančio serverio reikėtų prisijungti tam, kad, pavyzdžiui, būtų atrakintas visas turinys vienoje ar kitoje stream’inimo platformoje. Dėl tokių smulkmenų šis VPN taip puikiai ir tinka pradedantiems vartotojams.