Naujienos ir gandai

Viskas, ką jums reikia žinoti apie Windows 11

2021-07-01

Windows evoliucija gali priminti amerikietiškuosius kalnelius. Įprasta, kad viena jų versija būna puiki, o pasirodžiusioji po jos… Sakykime, nepateisina lūkesčių. Nepriekaištingąją Windows XP pakeitė nelabai pavykusi eksperimentinė Windows Vista. Paprastą ir funkcionalią Windows 7 – gana perkrauta Windows 8. Savo ruožtu, Windows 10 vartotojų mėgiama dėl lankstumo, lengvo valdymo. Kai visai neseniai Microsoft patvirtino gandus apie ruošiamą Windows 11, buvo priežasčių ir entuziazmui, ir nerimui. Viena vertus, nauja operacinės sistemos versija žadėjo daugiau intuityvumo, geresnę integraciją su kitais išmaniaisiais prietaisais. Kita vertus, visada egzistuoja pavojus, kad Microsoft užsižais su funkcionalumu, pamiršdama, kad kompiuteris visų pirma turi būti patogus naudoti. Ar šis balansas išlaikytas Windows 11? Ką reikėtų žinoti apie naująją operacinę sistemą?

Naujasis Windows 11 dizainas

Windows 10 galima gana drąsiai vadinti sėkmingu projektu. Per šešerius veikimo metus ją parsisiuntė 1,3 mlrd. žmonių. Sistema nepatyrė jokių didelių nulūžimų, sugebėjo pakankamai gerai prisitaikyti prie sparčiai tobulėjančių technologijų. Panašu, kad Microsoft šį kartą priėmė išmintingą sprendimą ir nesiėmė taisyti to, kas visai nesugedę. Windows 11 siekta tiesiog geriau pritaikyti šiuolaikiniams poreikiams, ištaisyti smulkias klaideles, pridėti naujų naudingų funkcijų. Kitaip tariant, atšviežinti operacinę sistemą. Šią strategiją puikiai matome pačiame Windows 11 dizaine. Čia nieko dramatiško neatsitiko. Tačiau padaryti kosmetiniai pakeitimai turėtų suteikti daugiau lankstumo. Visų pirma, Užduočių juostos ikonos persikėlė į ekrano centrą (panašiai kaip ir macOS). Čia rasite ir Start mygtuką. Langų kampai užapvalinti, jie patys atrodo gana minimalistiškai, švariai. Windows 11 taip pat naudoja gana daug animacijų, todėl visi vartotojo atliekami veiksmai atrodo esantys labai sklandūs, nuoseklūs.

Windows 11 ir widget‘ai

Widget‘ai sugrįžta į madą. Šis skaitmeninis įrankis šiaip jau visai nenaujas. Tarkime, Android vartotojai juo naudotis gali jau gerą dešimtmetį. Tačiau iOS 14 pasirodymas šiai funkcijai suteikė naują gyvenimą. Microsoft taip pat stengiasi pagauti šią bangą. Jau Windows 10 po vieno iš rutininių atnaujinimų gavo News and Interests skydelį. Tačiau naujojoje versijoje žengiama dar toliau. Widget‘ai yra vienas ryškiausių Windows 11 akcentų. Jiems suteiktas specialus langas, pasirodantis kairiajame ekrano šone (beje, jo dydį galima laisvai koreguoti pagal savo poreikius). Visi čia esantys widget‘ai yra personalizuoti naudojant dirbtinio intelekto sprendimus. Algoritmas stebi, kas jums yra įdomu ir aktualu, bei atsižvelgia į tai formuodamas naujienų srautą. Widget‘ų langą pildyti galima tiek pačios Microsoft, tiek trečiųjų šalių kuriamomis programėlėmis. Beje, personalizuoti Widget‘us turėtų būti lengviau ir dėl atnaujintų Nustatymų lango. Microsoft čia viską gerokai supaprastino, atsisakė kai kurių erzinančių dialogų langų, kelis kartus klausiančių, ar jūs tikrai esate įsitikinę dėl vieno ar kito sprendimo. 

Skirtingi Windows 11 ekranai ir jų išdėstymai

Windows visada turėjo smulkių, bet labai patogių funkcijų, prie kurių vartotojai taip pripranta, kad nebegali be jų įsivaizduoti darbo kompiuteriu. Tarkime, operacinė sistema suteikia galimybę ekraną padalinti lygiai per pusę, ir, pavyzdžiui, kairėje laikyti atidarytą Word dokumentą, o dešinėje – naršyklę. Naujoje versijoje ši funkcija dar labiau patobulinta. Snap Layouts pavadintas atnaujinimas leis pačiam pasirinkti kaip padalinti savo ekraną. Pavyzdžiui, skirstyti bus galima į tris lygias dalis, arba į dvi mažesnes ir vieną dieną didesnę ir pan. Dar svarbiau tai, kad ši funkcija pasiekiama vienu mygtuko paspaudimu – ją rasite Taskbar juostoje. Lankstumo ir patogumo suteiks darbalaukio atnaujinimai. Nieko naujo, kad juos galima susikurti kelis ir taip greičiau šokinėti nuo vienos užduoties prie kitos. Tačiau Windows 11 pirmą kartą juos leis susikurti vizualiai visiškai skirtingus, pritaikytus tam tikram paros laikui. Vienokį darbalaukį galėsite turėti darbui, visai kitokį laisvalaikiui. Šitai turėtų padėti ne tik nepasimesti tarp profesinių ir asmeninių reikalų, bet ir lengviau patiems persijungti iš darbo į poilsio režimą. 

Greičiau veikianti Windows 11

Microsoft taip pat teigia, kad atnaujinta operacinė sistema – toli gražu ne vien kosmetinės permainos ir kelios naujos funkcijos. Vartotojai taip pat pajus, kad Windows 11 yra ir pastebimai greitesnė. Akivaizdžiausia tai turėtų būti atidarant kompiuterį po ilgesnio nenaudojimo, naršant internete ir atliekant panašias užduotis. Taip pat teigiama, jog būsimi Windows atnaujinimai bus apie 40 proc. mažesni nei iki šiol, ir, be to, įsirašinės fone, netrikdydami jūsų darbo. Geresnė operacinės sistemos optimizacija taip pat reiškia efektyvesnį energijos naudojimą, tad galima tikėtis ir geriau veikiančios baterijos. Beje, dėl Windows 11 ypač nekantrauti turėtų žaidėjai. Čia veiks atnaujinta Xbox programėlė, per kurią bus galima naudotis Xbox Game Pass ir Xbox Cloud Gaming. Tačiau dar svarbiau tai, kad atnaujinimas pridės DirectStorage ir Auto HDR funkcijas. Tai reiškia, kad galėsime mėgautis dar geresne vaizdo kokybe bei tikroviškesnėmis spalvomis, taip pat išaugusiu grafikos atkūrimo greičiu.

Windows 11 ir Android programėlės

Visgi bene ryškiausia ir ambicingiausia Windows 11 naujiena – jos integracija su mobiliosiomis platformomis. Atrodytų, Microsoft čia turėjo susidurti su pakankamai dideliais sunkumais. Kompanija juk neturi savo mobiliosios ekosistemos (po nesėkmingo bandymo kurti Windows Phone prie šio projekto taip ir nebesugrįžta). Tačiau jai vis tiek pavyko suteikti vartotojams galimybę naudotis Android programėlėmis tiesiog savo kompiuteriuose. Kaip tai veikia? Pasirodo, Microsoft pasiekė partnerystės susitarimą su Amazon. Pastaroji turi savo programėlių parsisiuntimo platformą. Joje galima rasti beveik viską, kas yra ir Google Play. Susiejus savo Microsoft ir Amazon paskyras, pastarosios turinys automatiškai persikels į Microsoft Store, iš kurios programėles bus galima parsisiųsti tiesiai į savo kompiuterį. Skamba labai patogiai. Dabar telieka įsitikinti, kaip sklandžiai toks modelis veiks.