Gyvenimo būdas

Vertikalūs serialai. Ar kinai mums demonstruoja video turinio ateitį?

2019 rugpjūčio 11

Mobile first, mobile first, mobile first… Ši frazė įvairiose technologijų konferencijose garsiai skamba jau beveik dešimtmetį. Ne be reikalo. Būtent telefonai pamažu, bet užtikrintai tapo tuo prietaisu, kuriuo mes dažniausiai naršome internete, stream’iname muziką, tikriname socialinius tinklus. O taip pat vis dažniau ir vartojame video turinį. Jo kūrėjai netgi raginami pagalvoti apie tai, kaip medžiagą kūrybingai pateikti ne įprastu horizontaliu, o telefonišku vertikaliu formatu. Instagram tam pernai netgi paleido savąją IGTV. Netflix eksperimentuoja su vertikaliais anonsais (kurie dargi verčia telefoną vibruoti). Spotify jau pristatė pirmuosius vertikalius vaizdo klipus. Tačiau toliausiai čia pažengė kinai, kurie jau netgi gamina serialus būtent naujajam formatui.

1-26Tam, kad geriau supratumėme, kodėl vertikalus video formatas taip sparčiai populiarėja, ir kodėl naujosios bangos priekyje yra būtent Azijos milžinas, iš pradžių reikėtų daugiau dėmesio skirti kontekstui. Kinija ypatinga daugeliu aspektų. Vienas iš jų yra ir ypatingai spartus vystymosi greitis. Iš gana skurdžios į technologiškai pažangią valstybę Kinija transformavosi tiesiog žaibiškai. Žinoma, šalyje dar liko daugybė problemų, bet keliose dešimtyse milijoninių miestų jau susitelkė technologijoms imli vidurinioji klasė. Ji išskirtinė dar ir tuo, kad pirmoji jos gauta pilnavertė prieiga prie interneto kaip tik ir buvo per mobiliuosius telefonus. Apie 98 proc. Kinijos gyventojų prie tinklo paprastai jungiasi būtent šitaip. Tai reiškia, kad kaip tik mobilioji aplinka jiems yra natūraliausia. Jeigu vakariečiai iš pradžių spėjo priprasti prie didesnių ekranų, o tada ėmė migruoti link mobiliųjų, tai kinai mieliausiai naudojasi būtent pastaraisiais. Beje, kinai čia nėra kažkuo labai išskirtiniai. Panašiai yra visose sparčiai augančiose Azijos šalyse (pvz., Pietryčių Azijoje). Kinija paprasčiausiai yra šios tendencijos priekyje. Žinant, kiek daug žmonių gyvena šiame regione, galime neabejoti, kad pasaulinė telefonų reikšmė tik augs.

2-181219Naujasis žanras tebėra labai šviežia idėja. Kinų prodiuseriai su šia idėja eksperimentuoti pradėjo tik pernai. Jų tikslas buvo sukurti scenarizuotus siužetus, kurie nuo pačių pradžių kurti galvojant apie tai, kad žiūrėvai juos stebės būtent mobiliajame ekrane. Pirmaisiais tokiais kūriniais tapo trumpos romantinės komedijos. Įdomu tai, kad jas finansavo ne kokia nors prodiuserių kompanija, o Kinijos technologijų milžinas Tencent, šiaip jau daugiausiai dirbantis žaidimų ir socialinių tinklų srityse. Serijos buvo trumpos (iki pusantros minutės) ir pagamintos su mažu biudžetu, bet akimirksniu išplito po kinų socialinius tinklus ir pritraukė milžiniškas auditorijas. Nieko keisto, kad iš paskos į naująjį žaidimą įsitraukė ir kitos kompanijos. Pavyzdžiui, dar vienas kinų technologijų gigantas Baidu pristatė pirmąsias tokio formato situacijų komedijas. Tą patį jau daro Douyin (vietinė TikTok versija), Kuaishou, Manman ir kitos kompanijos. Kaip galima nesunkiai pastebėti, šie inovatoriai su pramogų pasauliu tarsi ir nelabai turi ką bendro. Tai technologinius produktus kuriančios kompanijos, ieškančios būdų, kaip efektyviau pritraukti ir įtraukti savo auditoriją. Šis momentas lemia ir tai, kodėl šie kūriniai yra būtent tokie, kokie yra.

3-10Tačiau kaip atrodo tokie serialai? Jeigu sugalvotumėte kurį nors pasižiūrėti, ar skirtumas nuo įprasto būtų labai ryškus? Pats formatas iš esmės vis dar tebekuria save. Tačiau pagrindiniai žanro bruožai jau išryškėjo. Pirmasis ryškus – labai trumpi epizodai. Jau minėjome, kad pirmuosiuose tokiuose serialuose jos būdavo vos maždaug pusantros minutės trukmės. Dabar kai kurie epizodai išsitęsia 2,3, o ypatingais atvejais net ir 5 minutes. Visgi greitis ir aiškumas išlieka esminiais faktoriais. Esminius siužeto punktus stengiamasi pateikti be ilgesnių įžangų. Vertikalaus formato situacijų komedija į 2-3 minutes gali sutalpinti iki dešimties juokų, palikdama auditoriją alkaną ir norinčią daugiau. Tai daroma specialiai. Taip sukuriamas savotiškas „užkandžių efektas“. Lyg valgytum traškučius – suvalgius vieną, norisi ir antro, o po trečio ir t.t. Tokia mechanika padidina tikimybę, kad žiūrovas ne tik įsijungs kitą seriją, bet ir pabaigs visą sezoną. Laikais, kai žmonės vis dažniau skundžiasi dėl savo riboto sugebėjimo išlaikyti dėmesį, tai atrodo tiesiog genialus sprendimas, su kuriuo ilgo formato pasakojimams sunku varžytis.

4-10Vertikaliosios dramos tokio pasisekimo neabejotinai susilaukė ir todėl, kad tai ne kažkokios įprasto formato turinio adaptacijos, o unikalūs kūriniai, naujas žanras. Jis diktuoja ir atitinkamą serialų toną, kuris paprastai būna gana humoristiškas: romantinės ir situacijų komedijos bei vadinamieji sketch’ai. Tai irgi neatsitiktinumas. Komedija visada buvo žanras, vertinantis trumpumą. Be to šis žanras išnaudoja ir kitą mobiliojo telefono privalumą – galimybę susikoncentruoti į žmogaus veidą bei jo mimikas. Be to, mažytis ekranas yra savotiškai intymesnis. Tokios naratyvinės priemonės, kaip vidinis dialogas ar chaotiškų veido išraiškų seka, didžiuliame ekrane atrodytų gana nerimtai ir keistai, bet telefonui puikiai tinka. Naujasis formatas taip pat koreguoja ir pačią kinematografiją. Viena vertus, produkcijos kaina ir išbaigtumas tampa nebe taip svarbu – mažame ekrane paprasčiausiai nėra galimybių pamatyti daug detalių. Kita vertus, filmuojama turi būti taip, kad žiūrovas gautų maksimaliai daug informacijos vien žiūrėdamas į aktorių veidus, išraiškas, gestus. Žanrui toliau tebesivystant galima tikėtis, kad prodiuseriai vis drąsiau eksperimentuos bei pamažu bandys pasakoti toli gražu nebe vien komiškas istorijas.

5-8Sakoma, kad filmas yra rašomas tris kartus: kuriant scenarijų, filmuojant ir galiausiai redaguojant. Net ir legendinių Žvaigždžių karų pirmoji versija, anot pasakojimų, buvo visiška tragedija ir kardinaliai pasikeitė tik prie jo prisėdus naujiems montuotojams. Taigi montažo braižo svarba – milžiniška. Vertikalios dramos jau susikūrė ir jį. Montažas čia išsiskiria savo aukštu tempu: galima pamatyti daug padalintų ekranų, greitų kadrų ir perėjimų. Toks stilius ne tik puikiai tinka trumpiems, intensyvaus ritmo epizodams, bet ir savotiškai atkartoja mūsų elgesį naršant po telefoną (juk tai darome irgi chaotiškai, šokinėdami nuo vienos aplikacijos prie kitos, greitai slinkdami pro naujienų srautą ir t.t.). Nuo tradicinio formato vertikaliosios dramos skiriasi ir tuo, kad pirmuoju atveju stengiamasi žiūrovą kuo labiau įtraukti į kuriamą pasaulį bei padaryti jį kaip įmanomą realistiškesnį, tai antruoju tokios pretenzijos nėra. Atmosfera jose gana surrealistiška, nesilaikoma įprastų tempo ar perspektyvos taisyklių. Taip yra todėl, kad tokiuose serialuose tarsi bandoma perteikti ne šiaip įvykius, o įvykius, kaip juos suvokia personažai.