Įdomūs įrenginai

Under-display kamera: ar dar toli esame?

2022-09-22

Trumpai:

  • Asmenukių kamera neišvengiamai riboja ekraną. Gamintojai šią problemą sprendžia arba notch‘u (įpjova), arba įmušta kamera.
  • Under-display kamera įrengiama po ekranu ir yra paslepiama po pikseliais, veikiančiais atskirai nuo pagrindinių.
  • Nors telefonų su under-display kameromis rinkoje jau yra, jų kokybė yra palyginti prasta.
  • Žinomiausias telefonas, kuriame veikia under-display kamera, yra Samsung Galaxy Fold 4.
  • Nors under-display kameros technologija palaipsniui vystosi, panašu, kad didesnio proveržio čia dar neverta tikėtis.

2010-aisiais pasirodęs iPhone 4 legendiniu laikomas dėl daugelio priežasčių. Viena jų – asmenukių kamera. Šiandien šį telefono elementą jau priimame kaip savaime suprantamą dalyką, bet tuomet ši 0,3 MP galiūnė nustebino daugelį. iPhone 4 tapo pirmuoju išmaniuoju telefonu, turėjusiu tokią funkciją. Visa kita – jau istorija. Tokias kameras labai greitai ėmė diegti visi gamintojai, o asmenukės taip išpopuliarėjo, kad terminas selfie 2013 m. buvo paskelbtas metų žodžiu. Tačiau asmenukių kamera kelia ir problemų. Ji užima brangią vietą ekrane. Todėl inžinieriai jau senokai dirba bandydami sukurti praktišką pakaitalą – paslėptą jutiklį. Kaip jiems sekasi? Ar dar toli esame nuo nepriekaištingai veikiančios under-display kameros?

Išmanieji telefonai ir asmenukių kameros problema

Asmenukių kameros minusaiAsmenukių kamera turi akivaizdžių funkcinių privalumų. Visų pirma – nuotraukos. Taip pat video pokalbių funkcija. iPhone telefonuose šalia asmenukių kameros įrengta ir Face-ID technologija, skirta tapatybei patvirtinti. Tačiau ji turi ir vieną ryškų minusą – šiuo metu turi kažkokiu būdu būti įterpta į ekraną. Taktikos čia gali būti dvi: notch‘as (įpjova) arba įmušta kamera. Pirmąjį variantą plačiausiai naudoja Apple, rastumėte jį ir kai kuriuose Samsung modeliuose. Dažniau sutinkamos įmuštos asmenukių kameros. Jas naudoja ir Samsung, ir Xiaomi, ir OnePlus. Pastaroji kompanija, beje, prieš kelerius metus savo flagmane OnePlus 7 Pro išbandė alternatyvą – korpuse paslėptą asmenukių kamerą. Visgi judanti mechaninė dalis nėra pats geriausias sprendimas. Ypač jeigu sieki IP68 standarto. Taigi šio sprendimo buvo atsisakyta. Kitokios taktikos laikosi Sony. Šie telefonai tiesiog turi storesnes kraštines viršuje ir apačioje. Taigi, sprendimų ir taktikų yra įvairių, bet problema išlieka: asmenukių kamera neleidžia turėti 100 proc. korpuso priekio dengiančio ekrano.

Kodėl taip sunku sukurti under-display kamerą?

Under display kameros problemosAtsakymas į asmenukių kameros problemą tarsi ir yra paprastas ir savaime suprantamas: kodėl jos tiesiog nepakišus po ekranu? Inžinieriai apie tai irgi pagalvojo. Akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau būtent taip ir nutiks. Tačiau under-display kameros idėją paversti realybe daug sudėtingiau nei gali pasirodyti. Čia yra du problemiški aspektai. Pirmasis labiau kosmetinis. Tokia kamera iš tikrųjų nėra visiškai nematoma. Užtenka tinkamo apšvietimo, padidinti ekrano ryškumą ar pasirinkti tinkamą žiūrėjimo kampą, ir kamera kaipmat pasimatys. Taip yra dėl antrojo aspekto – jos slėpimo technologijos. Inžinieriai virš jutiklio įmontuoja autonomiškus pikselius – jie veikia atskirai nuo likusių ekrano pikselių. Mintis tokia, kad dažniausiai jie veikia įprastai, o žmogui aktyvavus asmenukių kamerą, trumpam išsijungia. Bėda ta, kad šių pikselių vis dar nepavyksta visiškai natūraliai inkorporuoti į ekraną. Be to, darant pačią nuotrauką, jie trukdo šviesai patekti į jutiklį, tad jos kokybė nebūna aukšto lygio. Efektas – lyg būtų fotografuojama prieš ryškią saulę. Šį minusą iš dalies gali kompensuoti dirbtinis intelektas, bet, tarkime, vykdant video pokalbį, jo paslėpti tiesiog neįmanoma.

Telefonai su under-display kameromis

Under display kameros telefonaiTechnologija vystytis gali tik tuo atveju, jeigu prie jos bus nepaliaujamai dirbama. Vargu, ar realu būtų tikėtis, kad jau pirmoji under-display kamera veiks tobulai. Šiuo metu gamintojai tarytum tikrina vandens temperatūrą. Jie tarsi ir ruošia šią technologiją, bet dar nedrįsta jos naudoti pagrindiniuose modeliuose. Kinijos ZTE tapo pirmąja kompanija, pristačiusia telefoną su paslėpta asmenukių kamera. Axon 20 5G gal ir nebuvo niekuo ypatingas, bet sulaukė gana daug žiniasklaidos dėmesio. Šiemet ZTE pristatė jau trečią tokį telefoną – Axon 40 5G. Nors kamera čia tikrai neveikia tobulai, bet progresas gana aiškiai matomas. Tačiau ZTE niekada nebuvo reikšmingas žaidėjas išmaniųjų telefonų rinkoje. Daug labiau intriguoja progresas, kurį yra padarę Samsung. Būtent korėjiečių technologijų milžinas šiuo metu gamina populiariausią pasaulyje telefoną su paslėpta asmenukių kamera. Kokį modelį turime omenyje? Tai juk Samsung Galaxy Fold.

Samsung Galaxy Fold asmenukių kamera

Galaxy Fold asmenukių kameraSamsung Galaxy Fold, ko gero, yra pats drąsiausias ir eksperimentiškiausias iš visų masinėje gamyboje esančių telefonų. Jau pati jo idėja yra gana revoliucinė. Nenuostabu, kad Samsung kurdami jį sau leidžia gerokai daugiau nei įprastomis aplinkybėmis. Kurgi daugiau išbandyti savo tobulinamą under-display technologiją, jeigu ne čia? Matote, pati Samsung Galaxy Fold forma tam yra labai palanki. Kadangi susilenkia bei nesunkiai keičia pavidalą, jis turi dvi asmenukių kameras (po vieną ant ekrano). Be to, asmenukių kameros funkciją čia gali perimti pagrindinė kamera. Kitaip tariant, viena iš kamerų šiame modelyje drąsiai gali būti šiek tiek prastesnė ir tai tikriausiai niekam tai neužklius. Bent jau taip pamanė Samsung inžinieriai ir didžiajame Samsung Galaxy Fold 3 pirmą kartą įdiegė under-display kamerą. Kokybės joje buvo mažiau nei norėtųsi, bet eksperimentams tai tiesiog ideali platforma. Jie tęsiasi ir šiemet – tokia kamera yra ir Samsung Galaxy Fold 4. Tačiau jau pastebimai kokybiškesnė ir dar sunkiau matoma.

Under-display kamerų ateitis

Under Display kamerų ateitisSkurdi under-display asmenukių kamerų istorija šį tą sufleruoja ir apie jų ateitį. Samsung ir ZTE eksperimentai gana aiškiai rodo, kad esama dviejų kelių, kaip ši technologija tobulės toliau. Ją į priekį temps tokie eksperimentiniai modeliai kaip Samsung Galaxy Fold 4 arba mažesni, geresnes pozicijas rinkoje bandantys išsikovoti gamintojai. Tačiau akivaizdu, kad labai greito proveržio dar neverta tikėtis. Inžinierių laukia nemenkas iššūkis. Šiuo metu under-display kamerų kokybė visiškai neatitinka šiuolaikinių vartotojų poreikių. Už jas geriau veikia net ir biudžetinių modelių asmenukių kameros. Masinių vartotojų lūkesčius pateisinančio sprendimo dar teks palaukti. Ekspertai pastebi, kad kažko solidesnio galime tikėtis kitąmet, tačiau jokios garantijos nėra. Kaip žinosime, kad pajudėjome į priekį? Kai Samsung ar Xiaomi biudžetiniuose modeliuose ims taikyti šią technologiją, galėsime daryti išvadą, kad under-display kamerų era prasideda.