Technologijų / inovacijų istorija

Trumpa ir glausta asmenukių kameros istorija

2022-05-24

Asmenukių kamera – tai elementas, be kurio šiuolaikinio išmaniojo telefono nebeįsivaizduojame. Ją turi tiek patys moderniausi flagmanai, tiek ir racionaliai įkainoti biudžetiniai modeliai. Nesunku suprasti, kodėl. Viena vertus, ypač įsigalėjus socialiniams tinklams, fotografuojame ir filmuojame save kaip niekada dažnai. Tai padaryti vienam pačiam paprasčiausia būtent su asmenukių kamera. Ne ką mažiau svarbus ir video pokalbių ar gyvų transliacijų aspektas. Tokio pobūdžio komunikacijos žmonių bendravime irgi tik daugėja, tad mums reikia vis tobulesnių ir funkcionalių asmenukių kamerų. Tačiau nuo ko viskas prasidėjo? Kaip pradėjome taip intensyviai fiksuoti save pačius? Štai trumpa ir glausta asmenukių kameros istorija. 

Asmenukės dar prieš asmenukių kamerą

Asmenukes žmonės pradėjo daryti dar gerokai prieš atsirandant asmenukių kamerai. Galima netgi sakyti, kad iš tikrųjų dar ir prieš pačios fotografijos gimimą. Pasivaikščiokite po kokį nors didesnį muziejų ir jame tikrai surasite daugybę autoportretų. Kitaip tariant, bandymų atvaizduoti save ir pažvelgti į save kitų akimis. Ko gero, meno istorikai pakviestų mus nulinčiuoti, jeigu imtumėme ir pavadintume kokį nors Van Gogo paveikslą protoasmenuke, bet sunku būtų kategoriškai nuneigti panašumą. Visgi pirmosios tikros asmenukės pasirodo kartu su pačia fotografija. Pirmuosius pavyzdžius aptinkame dar dagerotipų eroje. Tiesa, panašu, kad tos asmenukės darytos ne tiek iš noro save kažkam parodyti, kiek paprasčiausiai testuojant kameros galimybes. Fotoaparatams įgaunant modernią formą, asmenukių radosi vis daugiau. Paprastai jos buvo daromos prieš veidrodį ar kitokį vaizdą atspindintį paviršių. Galų gale, fotografai asmenukes suvokė kaip linksmą eksperimentą. Juk kai savo juostelėje turi labai ribotą kadrų skaičių, eikvoti juos ir bandyti pasidaryti tobulą asmenukę nelabai ir norisi. 

Pirmieji telefonai su asmenukių kamera

Seniai seniai, gūdžiais 2003 m. gamintojas, kurio šiandien jau net nebėra, Sony Ericsson (tiesa, Sony telefonus sėkmingai tebegamina), pristatė naują telefoną. Iš pirmo žvilgsnio, Ericsson Z1010 niekuo per daug neišsiskyrė. Kaip ir buvo madinga tiems laikams, tai buvo kompaktiškas sulenkiamas telefonas su prastos raiškos spalvotu ekranu ir šiokia tokia kamera. Skirtumas tik tas, kad modelis turėjo ir antrąją. Virš ekranėlio buvo galima rasti stulbinančios 0,3 megapikselio (!) raiškos objektyvą, nukreiptą į telefono savininką. Ką buvo galima nuveikti su šiuo technologiniu stebuklu? Iš esmės nelabai ką. Galbūt pasidaryti labai prastos kokybės nuotrauką ar suorganizuoti šiokį tokį video skambutį. Tačiau Sony Ericsson Z1010 ribotumas neturėtų būti priekaištas jo kūrėjams. Juk bet kokia nauja technologija gyvenimą pradeda būtent taip – nuo vos veikiančios iteracijos, įrodančios, kad pati idėja ne tik gali, bet ir veikia praktikoje. Tai padarius, prasideda antrasis etapas – tobulinimas. 

Pirmosios asmenukių kameros išmaniuosiuose telefonuose

Pirmojo dešimtmečio antroji pusė išmaniesiems telefonams buvo revoliucijų metas. Pasirodžius originaliajam iPhone, jie ėmė vystytis neįtikėtinu pagreičiu. Inovaciją sekė inovacija. Šiame bėgime pirmyn – nieko nuostabaus – dominavo Apple. Būtent ši kompanija pasauliui pristatė ir pirmą tikrą asmenukių kamerą. Ją galime rasti ant legendinio 2010-ųjų iPhone 4 korpuso. Savo raiška ji irgi nepribloškianti – viso labo 0,3 MP. Tiesa, iPhone 4 turėjo gerokai labiau išvystytą programinę įrangą, tad ir toks menkas jutiklis leido nuveikti gerokai daugiau nei su Sony Ericsson Z1010. Kartu su šia kamera prasidėjo ir vienos žinomiausių iOS funkcijų – FaceTime – istorija. Nuo tada asmenukių kameras imta montuoti kiekviename iPhone. Iš paskos labai greitai pasekė ir Samsung bei kiti gamintojai. Beje, tais pačiais metais startavo ir Instagram, tikrai labai paspartinęs asmenukių kameros evoliuciją. Juk dėl šio socialinio tinklo ėmėme darytis tiek daug tokio tipo nuotraukų (skaičiuojama, kad kasdien padaroma apie 93 mln. asmenukių). O kai yra toks poreikis, natūralu, kad pradedama varžytis, kas jį geriau patenkins. Beje, pats terminas selfie taip pat išpopuliarėjo panašiu metu. Tiesą sakant, 2013 m. jis netgi buvo paskelbtas metų žodžiu.

Asmenukių kameros evoliucija ir notch‘o problema

Asmenukių kameroms vis labiau tobulėjant, inžinieriai susidūrė su labai paprasta, bet keblia problema: kurgi tą objektyvą padėti? Kurį laiką sprendimas buvo elementarus – tiesiog įmontuoti jutiklį šalia viršutinio garsiakalbio. Tačiau, išmaniesiems telefonams evoliucionuojant, jų kraštinės vis labiau traukėsi, o garsiakalbis pasislėpė po ekranu. Atsirado du populiariausi ir vienas eksperimentinis sprendimas. Pastarasis buvo asmenukių kamera, kuri aktyvuota iššoka iš telefono korpuso. Tokio sprendimo pliusas tas, kad vartotojui galima pasiūlyti per visą telefono korpusą besitęsiantį ekraną. Visgi judanti dalis yra judanti dalis. Tokie mechaniniai elementai yra daug labiau pažeidžiami. Tarkime, gauti IP68 reitingą su tokia kamera sunkiai įmanoma. Galiausiai gamintojai apsistojo prie vadinamojo notch‘o ir įmuštos kameros. Notch‘as – tai įpjova ekrano viršuje. iPhone jį tebenaudoja ir dabar, o šio sprendimo pliusas tas, kad šalia pačios kameros galima įmontuoti ir daugiau jutiklių. Pavyzdžiui, FaceID sprendimą. Samsung bei Xiaomi renkasi įmuštą jutiklį. Jo privalumas – minimalumas. Tokia kamera, prie jos pripratus, žmogui tampa kone nepastebima. 

Geriausios asmenukių kameros ir jų ateitis

Akivaizdu, kad asmenukių kameros ateitis – tapti nematoma. Rinkoje jau esama modelių, kuriuose ji slepiasi po telefono ekranu. Vienas tokių – Samsung Galaxy Z Fold 3. Tiesa, tai toks netradicinis modelis, kad toks eksperimentas jame yra labai sudėtingas. Ypač turint omenyje tai, kad jis suteikia galimybę asmenukes darytis ir pagrindine kameros sistema. Jeigu gera asmenukių kamera telefone jums yra tiesiog būtinybė, rinktis tikrai turite iš ko. Naujausi iPhone ją gali pasiūlyti 12 MP, kurių, dar pridėjus pažangiausius dirbtinio intelekto sprendimus, daugiau nei pakanka kokybiškoms nuotraukoms. Teikiantieji pirmenybę Android ekosistemai pasirinkimų turi dar daugiau. Tarkime, visi trys nauji Samsung flagmanai – S22, S22 Plus ir S22 Ultra – turi 40 MP asmenukių kameras, tobulai tiksiančias tiek nuotraukoms, tiek video pokalbiams. Įspūdinga ir naujojo Xiaomi 12X priekinė kamera, vaizdą fiksuojanti 32 MP raiška. Tiesa, puikiai kokybei net nebūtinas flagmanas. Tarkime, vidutinės klasės Samsung Galaxy A53 ją taip pat turi 32 MP, ir tobulai tinka pradedančiajam Instagram modeliui.