Inovacijos

Telekomunikacijos ir robotizacija: ką darbo rinkai žada robotų atėjimas

2019 rugsėjo 23

Inovacijos veikia kaip grandininė reakcija. Vienas technologinis sprendimas paspartina kito atsiradimą. Technologinis progresas, kuriam 2000–aisiais prireikė visų metų, 2013 m. jau buvo pasiektas vos per valandą ir 6 minutes, o kitąmet tokiam pačiam rezultatui teprireiks 30 sekundžių. Progreso bangos priekyje – mašininis mokymasis. Čia susilieja inovacijos robotikoje ir telekomunikacijose, žadančios esmingai pakeisti ir žmonių gyvenimus, ir verslo aplinką.

Pastarąjį dešimtmetį stebime, kaip įvairūs komunikacijos būdai virtuališkėja. Į skaitmeninę erdvę persikėlė viskas, pradedant laiškais ir baigiant dokumentais. Kitas etapas – procesai be jokio žmogiškojo įsikišimo. Sistemos įgis daugiau savarankiškumo ir intuityvumo. Užprogramavus mašiną atlikti atitinkamą užduotį, ji tai daryti galės 24 valandas per parą, nereikalaudama jokio poilsio. Tai ypač svarbu užduotyse, kurios reikalauja preciziškumo ir pakartojamumo. Tokias užduotis atlikdami žmonės neišvengiamai praranda koncentraciją. Robotai to ne tik išvengs, bet ir nuolat bendraus su kitomis sistemomis, analizuos informaciją, mokysis dirbti  efektyviau.

Didžiausia su automatizacija susijusi baimė – potencialiai dingsiančios darbo vietos. Psichoanalitikai netgi teigia, kad automatizacija privers mus iš principo pakeisti požiūrį į darbą, ir suprasti, kad jis būtinas asmens pasitenkinimui gyvenimu bei socialumui. Visgi apokaliptinės baimės taip pat nepagrįstos. Taip, laikui bėgant, darbo rinkoje bus labiau vertinami kūrybinio profilio žmonės, o mechanines užduotis atliekančiųjų paklausa mažės. Tačiau prieš 50 metų nelabai kas įsivaizdavo, kad atsiras tokios profesijos, kaip SEO specialistas ar socialinių tinklų administratorius. Automatizacija ir telekomunikacija sukurs visiškai naujas industrijas ir profesijas. Robotai vis dar negali pasigirti empatija ar lankstumu, todėl žmonės ir toliau patys galvos, kaip elgtis su tais milžiniškais informacijos srautais, kurie keliaus telekomunikacijų kanalais.

Niekam nebekyla abejonių, kad robotizacijos ir automatizacijos greitis tiesiogiai  prisideda prie verslo konkurencingumo ir gebėjimo augti. Geriausias pavyzdys – prekybos gigantas Amazon. Naujausius telekomunikacijų ir automatizacijos sprendimus nuolat diegianti kompanija pernai pardavė prekių už 232 milijardus dolerių (55 mlrd. daugiau nei užpernai). Viena jos sėkmės priežasčių – ypatingai efektyviai veikiantys skirstymo centrai, kuriuose robotai dar dirba išvien su žmonėmis, bet perima iš jų vis daugiau užduočių. Būtent procesų automatizacija užtikrina milžinišką kompanijos efektyvumą. Skirtingose pasaulio vietose esantys centrai telekomunikaciniais kanalais nuolat dalinasi duomenimis, ieškodami optimaliausių užsakymų keliavimo maršrutų. Be patikimo, greitai veikiančio ryšio Amazon tiesiog sugriūtų.

Automatizacija ir efektyvi komunikacija dramatiškai padidina procesų efektyvumą, o vartotojai tai pajunta per greitį. Pristatymai, kurių anksčiau reikėdavo laukti savaites ar net mėnesius dabar įvykdomi per kelias dienas. Prime vartotojams Amazon įsipareigoja prekes pristatyti per vieną dieną. Tie patys algoritmai persikelia ir į B2B sektorių, trumpindami įrangos bei žaliavų pristatymo laikus. Tai „mažina“ pasaulį ir didina verslo lankstumą, mat partneriai gali būti pasirenkami kreipiant mažiau dėmesio į geografinį artumą. Šis virsmas tiesiog nebūtų įvykęs be interneto. Telekomunikacijų kompanijoms toliau kuriant inovacijas, kokybiškas ryšys ima tapti savaime suprantama gyvenimo dalimi, o jam tapus savotiška „žmogaus teise“, fizinių apribojimų turėtų likti dar mažiau.

Visas automatizacijos potencialas atrakintas gali būti tik tuo atveju, jeigu mašinos turės prieigą prie greito ir patikimo tinklo. Vadinamajam lag’ui šiuolaikiniame versle tiesiog nėra vietos. Būtent todėl perėjimas prie 5G ir bus toks reikšmingas. Naujojo formato dėka, sistemos informaciją galės rinkti, apdoroti ir dalintis nepalyginamai greičiau nei dabar, o visai tai reiškia dar spartesnius mašininio mokymosi tempus. Ekspertai pabrėžia, jog viskas labai paprasta: kuo sklandesnis bus prisitaikymas prie 5G ir jo sukelto technologinio sprogimo, tuo didesnio konkurencinio pranašumo galima tikėtis.