Patarimai

Telefoninės apgaulės ir kaip jų išvengti

2020 gegužės 27

Sukčiavimas toks pats senas, kaip ir pati žmonija. Keičiasi įrankiai ir metodai, bet impulsas pasinaudoti kito patiklumu kai kuriuose žmonėse paprasčiausiai yra per stiprus. Mobiliųjų telefonų atsiradimas jiems suteikė labai patogų metodą tai daryti. Apie daugelį sukčių naudojamų triukų jau esame girdėję. Į nelaimę patekęs artimasis, skambutis iš policijos, informuojantis apie gautą baudą, netikėtai laimėta loterija, kurioje tarsi net ir nedalyvavome. Ant jų jau praktiškai niekas nebepasigauna. Tačiau visada atsiranda naujų, gerokai įmantresnių būdų. Tokių, kurių sukūrimas, reikia pripažinti, netgi pareikalauja nemenkos išmonės. Taigi pristatome telefonines apgaules, kurių derėtų pasisaugoti.

Apgaulingas skambutis į užsienį

Tai pastaruoju metu labai išpopuliarėjęs apgaulės būdas. Jis veikia labai paprastai. Telefono savininkas gauna žinutę, balso pranešimą ar elektroninį laišką, su kokiu nors informaciniu pranešimu ar svarbia žinia. Kitais atvejais pranešama apie netikėtą pergalę loterijoje. Tačiau svarbiausia tai, kad žinutės arba laiško pabaigoje nurodomas telefono numeris, kuriuo reikėtų paskambinti tam, kad gautumėte likusią informaciją apie prizo atsiėmimą. Žinoma, numeris būna iš užsienio šalies, o dažniausiai dar ir iš gana egzotiškos, esančios už Europos Sąjungos ribų. Savaime suprantama, telefono sąskaita po tokių skambučių labai išsipučia. Gavus panašų pranešimą, reikėtų išlaikyti budrumą. Išsiaiškinkite, kokiai šaliai priklauso nurodytas numeris. Jeigu su ja neturite jokių ryšių, susilaikykite nuo perskambinimo.


Apgaulingas techninės pagalbos skambutis

Tai labai senas, bet vis dar naudojamas apgaulės būdas. Visi esame girdėję apie atvejus, kai žmonės sukčiams atiduota savo prisijungimus prie e–bankininkystės ar pan. Šis apgaulingas skambutis ne ką mažiau pavojingas. Jums paskambina asmuo, kuris pristato esantis Microsoft, Apple, Tele2 ar kitos technologijų kompanijos atstovas. Jis paaiškina, kad neva kažkas negerai su jūsų prietaisu ar jo operacine sistema, ir paprašo galimybės prie jo prisijungti, naudojant TeamViewer ar panašią programą. Taip net nesuprasdami sukeltumėte milžinišką pavojų savo duomenimis. Juk kompiuteryje ar telefone saugomi prisijungimai prie jūsų pašto, slaptažodžių, socialinių medijų anketų, elektroninės bankininkystės ir t.t. Tiesiog atsiminkite, kad jokia rimta kompanija tokių skambučių nedaro.

Peradresuojamo skambučio apgaulė

Šis triukas Lietuvoje dar pakankamai retas, bet kitose šalyse naudojamas vis dažniau. Viskas prasideda labai nekaltai. Jūs sulaukiate skambučio iš nežinomo, bet per daug įtarimų nesukeliančio numerio. Skambintojas praneša džiugią naujieną: jūs laimėjote loterijoje ar kokiame nors konkurse (beje, tai turėtų patarimas, kurio paisyti reikėtų visada – į tokius „laimėjimus“ žiūrėkite labai kritiškai). Tam, kad atsiimtumėte prizą, jums reikia surinkti tam tikrą skaičių kombinaciją. Mechanika labai panaši į tą, kuri naudojama skambinant informaciniu numeriu – „jeigu sutinkate spauskite 1“ ir pan. Skirtumas tas, kad sukčiai jūsų skambutį taip peradresuoja į kitą numerį, pvz., esantį užsienyje arba apmokestintą gerokai didesniu tarifu. Jeigu kažkas prašo jūsų atlikti tokius veiksmus, geriau tiesiog padėkite ragelį.

Suklastotas kompanijos vardas

Šis apgaulė iš sukčių reikalauja tam tikros kompetencijos ir netgi talento, bet šių dalykų jie juk retai pritrūksta. Kompanijos vardo klastojimas – vienas įtikinamiausiai atrodančių triukų. Kaip jis veikia? Jūs sulaukiate skambučio. Telefono ekrane matote kompanijos vardą, pavyzdžiui, Tele2. Tačiau iš tikrųjų kitoje ragelio pusėje slepiasi nieko bendro su ja neturintis sukčius, kuris paprašo jūsų pasidalinti savo asmeniniais duomenimis. Beje, tai nebūtinai turi būti skambutis. Apgaulei kartais naudojamos ir žinutės. Čia reikėtų atsiminti, kad tiesiog šiaip sau jokia kompanija jums neturi teisės skambinti. Tuo labiau prašyti jūsų asmeninių duomenų. Kilus įtarimui, kad kažkas ne taip, reikėtų iš karto padėti ragelį, o taip pat, jeigu nesunku, apie tokį incidentą informuoti kompaniją, kurią atstovaująs dėjosi sukčius.

Telefoninių apgaulių prevencinės priemonės

Sukčiai tikrai gana kūrybingi žmonės. Jie nuolat galvoja naujus apgaulės būdus. Apie pačius šviežiausius, turbūt, dar net nelabai kas ir žino. Tačiau nuo daugelio pavojų apsidrausite, jeigu paisysite kelių svarbiausių saugumo principų. Visų pirma, niekam niekada telefonu nediktuokite savo asmeninės, finansinės ar kitos jautrios informacijos. Kai tik kažkas paprašo e–bankininkystės prisijungimų, iš karto numeskite ragelį. Jokia rimta institucija tokiais dalykais neužsiima. Dar vienas svarbus patarimas: kokią informaciją beišgirstumėte, išlikite ramūs. Sukčiai kliaujasi mūsų emocionalumu, baimės jausmu. Jeigu skambintojas prisistato vardu ir pavarde bei teigia esąs iš kokios nors kompanijos, padėkite ragelį ir paskambinkite oficialiu jos numeriu bei papasakokite apie situaciją. Viskas bus kaipmat patikrinta. Galų gale, gavę žinutę iš įtartino numerio, galite jį tiesiog pagooglinti. Jūs greičiausiai esate nebe pirmas žmogus, kurį bandoma apgauti.