Patarimai

Telefono kamera: svarbūs dalykai, kurių nežinojote

2017-10-18

kamera_ilgas.jpg
Regis, dar visai neseniai, vos prieš porą metų, pristatydami naują telefono modelį gamintojai girdavosi: naujoji kamera turės daugiau megapikselių nei pirmtako ar konkurentų. Paskui vis garsiau imta kalbėti, kad ne vien megapikseliuose esmė. Tačiau nuo to ne lengviau. Ką reiškia visi tie OIS, EIS, f, PDAF, HDR? Ir kurie iš šių mįslingai skambančių parametrų lemia kameros gerumą? Sveikiname, jums pasisekė – mes žinome atsakymus.

Kas yra megapikseliai?

Paprastai tariant, kuo daugiau kameros jutiklis turi taškų (angl. pixel), tuo aukštesnė gauto kadro raiška. Tačiau praktiškai palyginę dažnai matome, kad 20 MP raiškos telefono kamera padarė prastesnę nuotrauką už 8 MP raiškos. Kodėl?

Geram jutiklio veikimui reikia, kad visi jame esantys šviesai jautrūs taškai būtų kuo geriau apšviesti. Tačiau kuo tankiau šie taškai susigrūdę ant jutiklio ir kuo jie mažesni, tuo kiekvienas gauna mažiau šviesos – todėl veikia ne visa jėga. Gamintojai priversti rinktis – arba aukštesnė kameros raiška (daugiau megapikselių), tačiau mažiau jautri šviesai kamera, arba mažiau taškų, užtat daugiau jautrumo šviesai. O jei sumanytume daryti didesnį jutiklį su daugiau taškų, tektų gerokai storinti telefoną.

viskas apie telefono kamera  1.jpg

Todėl ir stebime tendenciją, kai prieš kelerius metus rekordinę 41 MP raišką pasiekusios („Nokia Lumia 1020“, 2013 m.) geriausių telefonų kameros mažėjo iki 16 MP („Samsung Galaxy S6“, 2015 m.) ir galiausiai 12 MP („iPhone 7“, „Samsung Galaxy S7“, 2016 m.) raiškos. Šiuo metu tik „Sony“ savo flagmanuose dar diegia didesnės, 19 MP raiškos, kamerą (ir ši jau yra sumažinta – 2015 m. buvo 23 MP).

Taigi, šiuo metu geriausios telefonų kameros turi 12, 13 arba 16 MP raiškos jutiklius. Apskritai kuo didesnis jutiklio plotas ir kuo didesni šviesai jautrūs taškai, tuo geriau. Pavyzdžiui, „Samsung Galaxy S8“ galinės kameros jutiklis yra 1/2.55 colio, o jutiklio taškas – 1.4 µm dydžio. O dar prieš porą metų standartas buvo 1/3 colio jutiklis su 1 µm nesiekiančiais taškais. 

Objektyvas – kritiškai svarbus nuotraukos kokybei

Ta maža akutė (ar dvi) telefono nugarėlėje nuotraukos kokybei yra netgi svarbesnė nei kameros jutiklis. Įsidėmėkite du parametrus: tai židinio nuotolis (matuojamas milimetrais) ir maksimali objektyvo diafragma (objektyvo šviesumas), žymima „f“ raide.

Kuo židinio nuotolis yra didesnis, tuo labiau objektyvas vaizdą priartina, kuo mažesnis – tuo platesnį vaizdą objektyvas apima. Standartinis telefono kameros objektyvo židinio nuotolis yra nuo 22 iki 28 mm. Jei jis būtų, pvz., 10 mm, turėtų itin didelį apžvalgos kampą, tačiau vaizdą gerokai iškraipytų (žuvies akies efektas). Jei židinio nuotolis būtų 240 mm, tai jau teleobjektyvas, kuris vaizdą artintų apie 10 kartų.

viskas apie telefono kamera 2.jpg

Kuo židinio nuotolis mažesnis, tuo didesnį jutiklį jis galės apšviesti, kuo didesnis – tuo jutiklis bus mažesnis ir fiksuojamas vaizdas tamsesnis. Pavyzdžiui, „iPhone 8 Plus“ turi dvi galines kameras, kurių viena yra 28 mm, o kita – 56 mm. Antroji vaizdą artina dvigubai, užtat yra tamsesnė, apšviečia mažesnį jutiklį, tad ir jos taškai yra mažesni.

Su diafragma viskas paprasta: kuo mažesnis skaičius ją žymi, tuo geriau. Mat tai reiškia, kad objektyvas gali praleisti daugiau šviesos ir geriau fotografuoti prietemoje. Jei prieš keletą metų gera kamera buvo su f/2.0 diafragma, dabar „iPhone 8“ kameros diafragma yra f/1.8, „Samsung Galaxy S8“ – f/1.7, o „Huawei Mate 10 Pro“ – f/1.6.

Kuo svarbus vaizdo fokusavimas ir stabilizavimas

Pačios paprasčiausios kameros yra be jokio vaizdo fokusavimo – jos vienodai pusiau ryškiai fiksuoja viską. Tokios yra daugelio telefonų priekinės kameros. Asmenukių kamerą su tikru automatiniu fokusavimu rasime tik naujausiuose „Samsung Galaxy S8“ ir „Note 8“ modeliuose.

Automatinis fokusavimas (AF) įgalina kamerą automatiškai nustatyti atstumą iki objekto ir jį nufotografuoti ryškiai. Užrašu PDAF žymimas šiuo metu geriausių telefonų kamerose diegiamas fazės aptikimo automatinis fokusavimas. Papildomi taškai jutiklyje veikia lyg žmogaus akys ir taip nustato norimo objekto ryškumą. Čia lyderis yra „Samsung“, kurio flagmanų kameros (pradedant nuo „Galaxy S7“) fantastiškai greitai ir tiksliai fokusuoja vaizdą. „iPhone“, „Sony“, „LG“ ir kiti savo flagmanuose taip pat diegia fazės aptikimo automatinį fokusavimą.

viskas apie telefono kamera  3.jpg

Verta paminėti ir lazerinio fokusavimo technologiją – objektą telefonas apšviečia infraraudonuoju lazeriu ir, matuodamas atspindėtą šviesą, nustato ryškumą. Tai gerai veikia tamsoje, bet tik mažu atstumu. Todėl „LG“ telefonai, „Sony XZ1“, „Huawei P10“ kameros turi ir lazerinį, ir fazės aptikimo automatinį fokusavimą.

Geras autofokusavimas padeda sekti net greitai judantį objektą, tačiau neišgelbės nuotraukos, kurią padarysime sudrebėjusia ranka. Būtent tam kamerose montuojamas vaizdo stabilizavimo mechanizmas. Pats geriausias – optinis vaizdo stabilizavimas (OIS), kai jutiklis pats juda, taip kompensuodamas mūsų judesius. Šiuo metu OIS savo flagmanuose diegia absoliuti dauguma gamintojų. Jį rasime „Huawei P10“ ir „Huawei Mate 9“, „HTC 10“, visuose „iPhone“ modeliuose pradedant nuo „6S Plus“, „Samsung“ flagmanuose pradedant nuo „Galaxy S6“, naujesniuose  „OnePlus“ ir „Nokia 8“.

Ypač optinis vaizdo stabilizavimas praverčia filmuojant. Deja, šią funkciją turi tik flagmanų kameros – į pigesnius modelius to nemontuoja jokie gamintojai. „Sony“ pasuko kitu keliu – savo flagmanuose ji įrengia elektroninį vaizdo stabilizavimą (EIS), kuris susietas su telefono giroskopu. Tiesa, realiame pasaulyje EIS nusileidžia optiniam.

Pabaigoje – dar keli patarimai

Telefono kameros veikimo kokybė tiesiogiai priklauso nuo procesoriaus galios. Kuo spartesnis procesorius, tuo greičiau jis atliks skaičiavimus, tuo sklandžiau telefonas fokusuos, pasirengs fotografavimui, nustatys apšvietimą ir t.t.

Šiuo metu telefonuose įrengiamos dviejų ar net keturių atspalvių LED blykstės. To reikia, kad blyksint būtų kuo mažiau iškraipomos spalvos. Telefono jutiklis seka aplinkos apšvietimą ir parenka optimaliausią blyksčių režimą. Taigi: daugiau atspalvių yra geriau.

viskas apie telefono kamera 4.jpg

Jei telefonu ir filmuosite, reikėtų pasidomėti, kokios jo galimybės. Daugelis flagmanų jau gali fiksuoti 4K raiškos vaizdą, tačiau svarbu ir tai, kiek kadrų per sekundę jie gali filmuoti. 24 arba 30 fps greitis yra standartinis, jei fiksuoja 60 fps – galima išgauti dvigubai sulėtintą arba itin sklandžiai judantį vaizdą. „iPhone 8“ gali filmuoti „Full HD“ raiška 240 fps greičiu, o „Samsung Galaxy Note 8“ tokiu greičiu filmuos tik 720p raiška. Norinte tiesiog beprotiškai sulėtinti sekundę? Išbandykite „Sony XZ1“, kuris kelias akimirkas gali nufilmuoti 960 fps greičiu 720p raiška.

Kai jau turite telefoną su galinga kamera, laikas sužinoti daugiau apie nuotraukų retušavimo galimybes. Norint atlikti profesionalesnes ir detalesnes nuotraukų korekcijas, tenka ieškoti daug daugiau funkcijų turinčias aplikacijas nei Instagram. Straipsnyje „Neįtikėtinai gražios nuotraukos telefone vos per kelias minutes“ rekomenduojame programėles, kurios gali daugiau nei jūs įsivaizduojate.

   SKAITYKITE