Patarimai

Telefonas kažkodėl sulėtėjo. Ką daryti?

2021 14 rugpjūčio

Ar jums žinoma problema, kai telefono veikimas pamažu pasidaro toks lėtas, kad naudojimasis juo tampa kankyne? Jungiate kokią programėlę, o ji atsidarinėja nenoriai ir vėžlio greičiu. Bandote peršokti į kitą, o telefono operacinė sistema staiga pakimba ir apie kažką susimąsto. Net interneto veikimas pasidaro, švelniai tariant, neoptimalus. O regis, telefoną atsinaujinote dar visai neseniai. Ar tai reiškia, kad gamintojais šiais laikais iš viso nebeįmanoma pasikliauti, o jeigu nori gerai veikiančio prietaiso, jį reikia keisti kas metus? Tikrai ne. Tikėtina, kad jūsų telefone yra susikaupę daug duomenų šiukšlių, kurios kaip tik lėtina jo veikimą. Laimė, ši problema pakankamai lengvai išsprendžiama. Tereikia laikytis paprastų instrukcijų. 

Kas yra cache duomenys, ir kaip jie atsiranda?

Terminą cache būtų galima išversti kaip talpykla. Grubiai tariant, tai informacija apie vieną ar kitą internetinį puslapį arba programėlę, kurią jūsų telefonas saugo atmintyje. Tarkime, jūs užsukate į puslapį X. Tam, kad ekrane matytumėte jame esančią informaciją, telefonas turi parsisiųsti jo programinį kodą. Tai šiek tiek užtrunka, todėl sistema vėliau tą kodą išsaugo atmintyje, kad kitą kartą užtektų jį tik šiek tiek atnaujinti, užuot besisiuntus iš naujo. Taip puslapiai užkraunami greičiau bei efektyviau. Tuo galite nesunkiai įsitikinti ir patys. Tiesiog pabandykite įsijungti visiškai naują, o vėliau – dažnai lankomą puslapį. Skirtumą tikrai pastebėsite. Bėda ta, kad cache duomenys laikui bėgant paprasčiausiai pasensta. Puslapių ar programėlių programinis kodas juk nuolat keičiasi, yra reguliariai atnaujinamas, kuriamas naujas turinys, o senas ir nebeaktualus grūdamas kažkur į archyvą. Toks duomenų balastas galiausiai ima daryti daugiau žalos nei naudos – sulėtėja telefono veikimas. 

Kodėl reikėtų reguliariai išvalyti duomenų talpyklą?

Tyrimai rodo, kad vidutinis interneto vartotojas tikisi, jog puslapis tinkamai atsidarys per maždaug dvi ar tris sekundes. Jeigu procesas trunka ilgiau, pradedama ieškoti alternatyvos. Nieko keista, kad naršyklės kuriamos taip, kad talpykloje būtų laikoma kuo daugiau duomenų. Taip, dauguma šiuolaikinių prietaisų turi vienokią ar kitokią automatinio jos valymo funkciją, bet švara reguliariai reikėtų pasirūpinti ir patiems. Tam yra saugumo priežasčių. Įsivaizduokite, kad koks nors puslapis, kuriame dažnai lankotės, patiria ataką. Programuotojai su ja susitvarko ir išsprendžia problemą. Tačiau atakos pėdsakai gali likti jūsų talpykloje ir sukelti įvairių problemų. Tačiau daug svarbiau tai, kad pilna talpykla užkemša telefono atmintį. Jo smegenims tiesiog ilgiau užtrunka, kol tarp visų sukauptų duomenų suranda ieškomus. Išvalę talpyklą pastebėsite, kad pastaruoju metu sulėtėjęs telefonas vėl ėmė veikti greičiau. 

Kaip išvalyti iPhone duomenų talpyklą?

iPhone talpyklos valymo procesas šiek tiek skiriasi priklausomai nuo to, kokią interneto naršyklę naudojate. Jeigu tai Safari, tiesiog įsijunkite Nustatymus ir susiraskite ją programėlių sąraše. Atsivėrusiame lange slinkite žemyn tol, kol pamatysite pasirinkimą Clear History and Website Data. Paspaudus šį užrašą, operacinė sistema dar kartą paprašys patvirtinimo. Viskas. Beje, tokiu būdu automatiškai bus išvalomi ir kiti jūsų turimi Apple ekosistemos prietaisai: nešiojami kompiuteriai bei planšetės. Jeigu naršote naudodami Google Chrome, žingsnių bus šiek tiek daugiau. Atsidarykite naršyklę ir spustelėkite apatiniame dešiniame kampe esančius tris taškelius. Atsivėrusioje lentelėje pasirinkite Settings. Kitame meniu spustelėkite Privacy, o tada Clear Browsing Data. Chrome suteikia jums laisvę nuspręsti, per kokį laikotarpį sukauptus duomenis pašalinti. Tai gali būti ir pastaroji valanda, ir visas laikas. Kai pasirinksite, tiesiog spustelėkite ekrano apačioje esantį mygtuką Clear Browsing Data. 

Kaip išvalyti Android duomenų talpyklą?

Jeigu naudojatės Android prietaisu, instrukcija bus labai panaši. Pradėkite atsidarydami Google Chrome naršyklę. Viršutiniame dešiniajame ekrano kampe pamatysite trijų vertikalių taškelių simbolį. Spustelėkite jį ir pasirodžiusioje lentelėje pasirinkite History. Naujame lange ekrano viršuje pamatysite užrašą Clear Browsing Data. Paspaudę jį, atsidursite specialiame puslapyje, kuriame galėsite pasirinkti, kurio laikotarpio talpyklą norite išvalyti, taip pat, kokių duomenų atsikratyti. Naršyklė automatiškai pasiūlys jums tai padaryti su vadinamaisiais sausainiukais bei nereikalingais paveiksliukais ir pan. Tačiau ištrinti galite ir visą naršymo istoriją. Kai viską pasirinksite pagal savo poreikius, spustelėkite mygtuką Clear Data. Beje, turėkite omenyje, kad, išvalius talpyklą, prie kai kurių puslapių teks prisijungti iš naujo, tad geriau iš anksto įsitikinkite, kad atsimenate jų slaptažodžius. 

Kaip dažnai reikėtų išvalyti duomenų talpyklą?

Kaip ir daugeliu panašių atvejų, tai, kaip dažnai reikėtų valyti telefono duomenų talpyklą, visų pirma priklauso nuo jūsų įpročių. Kuo intensyviau naršote internete, tuo dažniau tai reikėtų padaryti. Tačiau daugeliui žmonių duomenų talpyklą reikėtų išvalyti maždaug kartą per mėnesį ar du. Maždaug per tokį laikotarpį ji prisikaupia tiek, kad telefono veikimas ima lėtėti. Daryti tai per dažnai irgi nėra rimtos priežasties. Išvalius talpyklą ir pirmą sykį jungiantis prie puslapių, sistemą turi parsisiųsti visą jų kodą. Kitaip tariant, dažnas valymas gali būti tiesiog kontrproduktyvus.