Inovacijos

Puikūs 2018–ieji! Ryškiausi šių metų mokslo proveržiai

2018 gruodžio 21

2018-ieji buvo dar vieni puikūs metai technologijoms. Jeigu jums atrodo, kad nieko ypatingo šiemet tarsi ir neįvyko, o mes kalbame nežinia ką, skubame patikslinti savo teiginį. 2018-aisiais didelius žingsnius į priekį žengė kelios reikšmingos technologijos, kurios tebėra vystymosi stadijoje, bet, pasiekusios masinę auditoriją, iš esmės pakeis žaidimo taisykles. Siūlome trumpam užmesti akį į mūsų visų artimą ateitį.

antrastes_-7

Vieni DI bijo, kiti jo laukia. Tačiau visi sutinka, kad jis pakeis pasaulį. Tokie milžinai kaip Amazon, Baidu, Google ar Microsoft savo DI projektams skiria ypatingai daug dėmesio. Tiesa, progresą ypatingai riboja jo kaina. Reaguojant į tai, Google, Amazon ir Microsoft vieningai pristatė DI debesijos sprendimus. Šios paslaugos dabar prieinamos ir daug mažesniems verslams. Milžinų motyvacija logiška. Kuo didesniais informacijos kiekiais DI disponuos, tuo sparčiau jis vystysis. Galite tikėtis, kad ateinančiais metais šios srities progresas vyks vis greitesniais tempais.

antrastes_2-2

DI jau dabar gali labai daug. Vis jis stringa kūrybingumo srityje. Sprendimas prieš kelis metus toptelėjo Ian’ui Goodfellow. Jis pagalvojo, kad procesą pagreitintų sistemų konkurencija. Du DI gauna identišką užduotį ir varžosi tarpusavyje, kuris ją atliks geriau. Kadangi DI pasaulį jau dabar suvokia puikiai, pamačiusi prastą konkurento darbą sistema jį patobulina. Savo ruožtu konkurentas patobuliną šį ir t.t. Toks paprastas principas pirmą kartą DI suteikė kažką panašaus į vaizduotę. Rezultatas: ypatingai aukšto lygio vizualūs ir garsiniai kūriniai.

antrastes_3-2

Apie universalius vertimo prietaisus fantastai rašo jau daugybę metų. Panašu, kad jų vizija pamažu tampa realybe. Google šiemet pristatė pirmąją savo Babel-Fish Earbuds versiją. Kol kas ji veikia tik su Google Pixel telefonu ir Google Translate aplikacija. Vienas žmogus kalba į telefoną, o aplikacija realiu laiku vertimą perduoda į ausines. Sistema dar tikrai ne tobula, bet veikimo principas ir funkcionalumas jau dabar yra aukšto lygio. Prie panašaus projekto aktyviai dirba ir Baidu. Panašu, kad labai greitai žmonės pradės daug geriau suprasti vieni kitus.

antrastes_4-2

Internetas mus žavi savo, regis, neribotomis galimybėmis. Tačiau čia ir didžiausia jo problema. Pirkdami ar naudodamiesi viešosomis paslaugomis internete, esame priversti atskleisti daugybę informacijos apie save, kuri niekur nedingsta. Sekdami šiuo pėdsaku, nelabai gerų ketinimų turintys žmonės gali pridaryti daugybę žalos. Visgi kriptovaliutų kūrėjai Zcash pamažu baigai kurti ypatingai saugią, blockchain principu sukurtą šifravimo sistemą zk-SNARK. Tai įrankis, kuris leidžia patvirtinti savo tapatybę, neatskleidžiant jautrių duomenų.

antrastes_5-2

Kvantinio kompiuterio atsiradimas atvertų tiesiog sunkiai įsivaizduojamas komputacijos galimybes, leistų kurti dabar sunkaii įsivaizduojamo mažumo prietaisus. IBM laboratorijose šiemet pirmą kartą pavyko sėkmingai simuliuoti iš trijų atomų sudarytos molekulės veiklą. Ši mikroskopinė pergalė reiškia labai daug. Ji patvirtino, kad teorija gali funkcionuoti. Dabar mokslininkų tikslas vienu metu simuliuoti vis didesnį kiekį molekulių. Jie tikisi, kad per 5-10 metų šis projektas pagimdys ir pirmąjį veikiantį kvantinį kompiuterį.