Išmanieji įrenginiai

Reikšmingiausias atnaujinimas istorijoje: Google pristato Android 12

2021-05-24

Kiekvienų metų pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje Google surengia savo kūrėjų konferenciją Google I/O. Jos metu kompanija pristato ryškiausias savo kuriamos programinės įrangos naujienas. Be abejo, daugiausia dėmesio sulaukia žinios apie Android. Būtent per Google I/O paprastai paleidžiama nauja šios operacinės sistemos beta versija. Taip nutiko ir šiemet. Android 12 beta jau prieinama visiems norintiems. Ir užtenka tik užmesti į ją akį, kad suprastum, jog Google pareiškimai apie „reikšmingiausią atnaujinimą istorijoje“ nėra laužti iš piršto. Android 12 dizainas pakeistas iš esmės. Jis žaismingesnis, spalvingesnis, pilnas animacijų ir, kaip žadama, patogesnis bei efektyvesnis. Į ką pirmiausiai reikėtų atkreipti dėmesį? Kokios Android 12 savybės žadina daugiausiai smalsumo?

Android 12 ir visiškai nauja dizaino kalba

Android 12 svarbi visų pirma dėl to, kad Google čia išbando visiškai naują dizaino kalbą. Material You vardą gavusi sistema laikui bėgant bus pritaikyta visoje Google ekosistemoje. Iš esmės tai principų, kai kuriamos vartotojo sąsajos, visuma. Pati operacinės sistemos veikimo mechanika praktiškai nepasikeitė. Beveik visi atnaujinimai susitelkia į išvaizdą. Kas iš karto krenta į akis? Tikrai atkreipsite dėmesį į spalvingumą. Pavyzdžiui, mygtukų spalvos automatiškai prisitaiko prie darbalaukio spalvos. Užrakinus ekraną, laikrodis tampa žymiai didesnis, o gavus pranešimą – sumažėja. Stipriai pakeista ir widget‘ų sistema. Šis šiaip jau patogus įrankis jau senokai erzino telefonų savininkus savo bjaurumu ir nenuoseklumu. Google pagaliau ėmėsi taisyti padėtį. Widget‘ai gavo visiškai naują spalvingą ir žaismingą dizainą, visiškai nebeprimenantį buvusios androidiškos betvarkės. Jie netgi subtiliai keičia savo atspalvį, priklausomai nuo to, koks yra jūsų darbalaukis. 

Didesni Android 12 mygtukai ir daugiau animacijų

Visgi neabejotinai ryškiausias naujojo dizaino elementas – tai vartotojo sąsajos mygtukai. Jie gerokai didesni, burbuliuojantys, naudojantys animacijų elementus. Visa tai padaro sistemą lengviau skaitomą, joje paprasčiau orientuotis. Kita vertus, turėsime susitaikyti, kad ekrane telpa mažiau dalykų. Ar tokie mainai pozityvūs? Skonio reikalas, bet, ko gero, daugeliui naujienos patiks. Su didesniais mygtukais paprasčiau reguliuoti ekrano apšvietimo ar garso lygį, keisti greituosius nustatymus. O kaip tuomet su animacijomis? Jos subtiliai pasirodo atliekant praktiškai bet kokį veiksmą. Tarkime, įjungdami telefoną krautis ar jį atrakindami pastebėsite, kaip ekrane pasikeičia šešėliai. Atrodo gražiai, bet ar tai nėra papildoma resursų siurbykla? Google žada, kad ne. Netgi atvirkščiai. Android komanda optimizavo sistemą taip, kad ji naudotų 22 proc. mažiau CPU išteklių. Taigi, su naujausiais dizaino sprendimais kuo puikiausiai turėtų susitvarkyti ne tik patys naujausi, bet ir šiek tiek senesni telefonų modeliai. 

Android 12 Greitųjų nustatymų juostos pasikeitimai

Google tradiciškai naujose Android versijose pabando įdiegti naujovių Pranešimų, Google Assistant arba Įjungimo mygtuko funkcionalume. Android 12 ne išimtis. Visų pirma Pranešimų/Greitųjų nustatymų juosta. Ji liko daugmaž nepasikeitusi (jeigu nekreipsime dėmesio į gerokai padidėjusius mygtukus). Visi pasikeitimai – dizaine. Galimas daiktas, kad kai kuriems vartotojams bent jau iš pradžių nepatiks čia atsiradęs ankštumo jausmas, bet, ko gero, pripratus prie stiliaus pokyčių, to net nebepastebėsime. Kitas pasikeitimas – Google atsisakė minties Įjungimo mygtuką paversti daugiafunkciniu. Jeigu Android 11 jį ilgiau įspaudus atidaromas papildomas nustatymų stalčius, tai Android 12 versijoje jis perkeltas į Greitųjų nustatymų juostą. Įjungimo mygtukas daro tai, ką ir turi daryti, – įjungia ir išjungia telefoną. O palaikius ilgiau, jis iškviečia Google Assistant. Google taip pat žada, kas jis dabar bus dar įžvalgesnis. Asistentas, formuodamas atsakymus, atsižvelgs į tai, kas rodoma telefono ekrane. Kitaip tariant, jeigu kažko nerandate telefone, tiesiog paprašykite Google Assistant pagalbos. Jis kaip niekada gerai pasiruošęs padėti.

Nauji Android 12 privatumo nustatymai

Tradiciškai naujoji Android versija pasiūlys ir papildomų privatumo nustatymų. Šiemet Google daugiausia dėmesio skiria trims jutikliams, kurie žmonėms paprastai kelia nerimą: mikrofonui, kamerai ir vietos nustatymo davikliams. Nuo šiol, kai kamera ir mikrofonas bus aktyvuoti, dešiniajame viršutiniame kampe atsiras mažas žalias taškelis. Be to, turėsime galimybę juos visiškai išjungti tiesiog paspaudę mygtuką Greitųjų nustatymų juostoje. Kai kuri nors programėlė norės pasinaudoti šiomis funkcijomis, ekrane pamatysite lentelę su prašymu jas aktyvuoti. Sutikti visai nebūtina – programėlės veiks bet kokiu atveju. Google vartotojams suteiks daugiau galimybių ir suteikiant joms informaciją apie jūsų buvimo vietą. Galėsite nuspręsti programėlei tokį leidimą duoti visam laikui arba vienam kartui. Taip pat bus įmanoma pasirinkti, ar norite dalintis tikslia ar apytiksle buvimo vieta. Tarkime, orų programėlei tikrai nebūtina žinoti konkretaus jūsų adreso. Android 12 taip atsiras Privacy Dashboard funkcija. Čia galėsite pasižiūrėti, kaip intensyviai per paskutines 24 valandas programėlės rinko jūsų duomenis.

Kaip įsirašyti Android 12?

Perskaitėte apie visas Android 12 naujienas ir patys norėtumėte jas išbandyti? Prieš instaliuojant naująją operacinę sistemą reikėtų žinoti du dalykus. Visų pirma, kol kas ji prieinama tik Google Pixel savininkams. Kitų Android gamintojų modelių naudotojams reikės palaukti šiek tiek ilgiau. Antra, turėkite omenyje tai, kad dabartinė versija yra bandomoji. Tai reiškia, kad Google ją tebekuria, tad viskas dar neveikia taip sklandžiai, kaip turėtų. Kita vertus, tai puiki galimybė šiek tiek prisidėti prie šio proceso. Jeigu tokia perspektyva jus domina, pradžiai reikėtų užsiregistruoti, kaip beta versijos programos dalyviui. Čia reikės tiesiog paspausti varnelę prie savo prietaiso. Kai tai padarysite, teliks atlikti kelis labai paprastus veiksmus. Pagriebkite telefoną ir įsijunkite Nustatymų programėlę. Tuomet spauskite System>Advanced>System Updates>Check for Updates. Sistema jums praneš, kad galite įsirašyti atnaujinimą, o jums teliks patvirtinti, kad norite tai padaryti. Jeigu naujoji versija jums nepatiks, visada galite grįžti atgal. Sugrįžkite į registracijos puslapį. Pažymėkite, kad nebenorite būti beta testuotoju. Tuomet telefone sugrįžkite į Nustatymus ir spauskite System>Advanced>System Updates>Check for Updates. Sistema leis jums iš naujo įsirašyti Android 11.