Gyvenimo būdas

Protingesni namai. Išmanieji prietaisai, padėsiantys gyventi lengviau

2019-09-30

Žmonių buitis per istoriškai labai trumpą laiką pasikeitė tiesiog kardinaliai. Skalbimo lentas pakeitė mašinos, svirnus – šaldytuvai, o šluotos gavo siurbliu vadinamą konkurentą. Visgi, nepaisant šių inovacijų, labai dažnai mums vis tiek atrodo, jog buitis suvalgo gerokai per daug mūsų gyvenimo laiko. Todėl inovacijos šioje srityje ir nesiliauja, o mus taip žavi Protingų namų idėja. Ką ji reiškia? Ogi tai, kad ilgainiui mūsų namuose esantys prietaisai taps vis protingesni, gebės bendrauti tarpusavyje ir savo funkcijas atlikti praktiškai be žmogaus įsikišimo. Ir šios vizijos išsipildymo jau net nebereikia laukti. Net ir dabar galime pasirinkti visą pluoštą išmaniųjų prietaisų, kurie akimirksniu nuo jūsų pečių nuims dalį namų ruošos rūpesčių.

Lietuvoje tai vis dar gana menkai naudojamas prietaisas, bet mažai, kas abejoja, kad būtent išmanieji asistentai ilgainiui turėtų tapti bene pačiu svarbiausiu namuose esančiu prietaisu, kuris veiktų tarsi visų namų kontrolės įrankiu. Tokie prietaisai, kaip Google Home ar Amazon Alexa – tai visuomet pasiruošę padėti asistentai, galintys suteikti reikiamą informaciją, padėti sudaryti pirkinių sąrašą, priminti apie tai, ką jums reikia padaryti ir pan. Visgi čia tik bazinės funkcijos. Pamažu judama prie to, kad tokie pagalbininkai kontroliuos visus kitus išmaniuosius namų prietaisus: termostatą, apsaugos sistemas, buities techniką ir t.t. Jų populiarumą kol kas stabdo tik kalbiniai apribojimai. Google Home ir Amazon Alexa vis dar supranta tik pačias masiškiausias pasaulio kalbas. Vis dėlto, jų sąrašas nuolat plečiasi ir tik laiko klausimas, kada šie asistentai taps daiktu, randamu kiekvienuose namuose.

Elektros lemputės – nuostabus, bet vis dėlto netobulas išradimas. Visų pirma dėl to, kad turi tik du režimus – įjungta ir išjungta. Ar bent jau labai ilgai taip buvo. Visgi situacija jau keičiasi. Išmaniosios lemputės, tokios kaip Philips Hue, sugeba pagal jūsų komandas keisti tiek šviesos stiprumą, tiek spalvą. Jas kontroliuoti galima tiek balsu, tiek iš anksto sudėliojus savotišką „apšvietimo lygio grafiką“. Mokslininkai jau seniai trimituoja apie tai, kad tiek įprastos, tiek LED lemputės smarkiai prisideda prie šiuolaikinės miego sutrikimų epidemijos, tad šios technologijos tiesiog būtinos ne tik mūsų komfortui, bet ir sveikatai. Beje, išmaniųjų lempučių galimybes dar labiau išplečia protingi elektros jungikliai, kurių dėka visų namų apšvietimą mygtukais ar balsu valdysite tiesiog savo telefonu.

Energijos vartojimas šiuolaikiniame pasaulyje tampa vis aktualesne tema. Tiek dėl ekonominių, tiek dėl ekologinių sumetimų. Gera naujiena ta, kad su naujausiomis technologijomis šioje srityje mes įgauname vis daugiau kontrolės. Šiuolaikiniai termostatai energiją padeda naudoti ir racionaliau, ir efektyviau, ir, galų gale, komfortabiliau. Namų temperatūrą jie reguliuoja arba pagal balso komandas, arba pagal išankstinius nustatymus. Pastarasis variantas patogus tuo, kad išeidami į darbą žinosite, jog šildymas tuojau automatiškai išsijungs, o jums grįžtant – vėl įsijungs, todėl dienos eigoje energija nebus eikvojama. Beje, tokie termostatai gali būti kontroliuojami per tą patį išmanųjį asistentą, o pažangesni netgi kaip tik palaiko praktiškai viskas funkcijas, kurias turi Google Home ar Amazon Alexa.

Signalizacijos ir kitos namų apsaugos sistemos naudingos, bet kai kuriems žmonėms atrodo paprasčiausiai nevertos vargo. Jų instaliavimas ilgai užtrunka, priežiūra reikalauja įsitraukimo, o kur dar kaina… Išmaniosios technologijos pamažu sprendžia šiuos klausimus. Namus patikimai stebėti galima ir šalia jų pakabinus vos vieną ar kelias nedideles kameras. Tokie gamintojai kaip Arlo, kurie prietaisus, fiksuojančius ne tik ypač aukštos kokybės vaizdą bei garsą, bet ir reaguojančius į judėjimą, o sukauptą medžiagą automatiškai saugančius debesijoje. Tokios kameros išsiskiria ir savo lanksčiu valdymu. Pavyzdžiui, jas aktyvuoti galima tik tam tikram paros metui, o kontroliuoti ir fiksuojamą vaizdą matyti tiesiog savo telefone. Daugiau saugumo įgausite ir savo raktus iškeitę į protingas spynas, kurios duris atrakina tik reaguodamos į jūsų piršto atspaudus ar komandą telefonu.

Grindų ar langų valymas retam žmogui teikia pasitenkinimą. Laimei, šiuos darbus vis dažniau galime imti ir atiduoti robotams. Išmanieji siurbliai, gaminami, pavyzdžiui, Ecovacs ar Xiaomi, savo kaina jau prieinami daugeliui. Jie pasižymi puikiais gebėjimais orientuotis aplinkoje. Siurbliai patys sudaro namų planą, todėl galėsite būti ramūs, kad jie neužstrigs  kur nors už sofos ir nebegalės pajudėti nei pirmyn, nei atgal. Jų broliai – išmanieji langų valytojai. Jie patikimai prilimpa prie vidinės ir išorinės lango pusių, sudaro valymo planą ir jį savarankiškai įvykdo. Žinoma, tokie prietaisai gali būti valdomi tiesiai iš jūsų telefono arba veikti pagal grafiką. Todėl galėsite ryte išeiti į darbą, žinodami, kad iš jo grįžę namus rasite jau sutvarkytus.