Inovacijos

Kur jie dabar? Prietaisai, kuriuos iškeitėme į išmanųjį

2019 kovo 22

Prie patogumo priprantame taip greitai ir lengvai, kad neilgai trukus net nebeatsimename, kad kažkada gyvenome kažkaip kitaip. Išmanieji ir netgi mobilieji telefonai tebėra palyginti šviežia inovacija, kuri vis tiek jau sugebėjo dramatiškai pakeisti mūsų įpročius. Pavyzdžiui, padėdama atsikratyti daugybės kitų prietaisų, kurie labai ilgai atrodė tiesiog nepakeičiamu kasdienybės atributu.

 

_-13

Taip, telefonas sunaikino telefoną.  Tiksliau, tas prietaisas, kurį dabar vadiname „telefonu“ tiesiog paėmė ir pavogė šį vardą iš gerokai labiau riboto kolegos. Lyginant su tuo jūsų kišenėje telpančiu daugiafunkciniu kompiuteriniu įrankiu, laidinis telefonas, kuriuo galėjai skambinti ir daugiau nieko, atrodo mažų mažiausiai kukliai. Nostalgija ir savotiškas įpratimas lemia, kad kai kur šį prietaisą dar galima rasti, bet realios praktinės naudos jis jau mažai tesuteikia. Neišvengiamai artėja ta diena, kai telekomunikacijų kompanijos tiesiog nustos teikti su juo susijusias paslaugas.

_2-16

Jeigu jau žiojotės prieštarauti, kad štai ant jūsų riešo tebėra laikrodis, šiek tiek nusiraminkite. Istorija čia panaši į nutikusią telefonams. Laikrodžiai išliko tik dėl dviejų priežasčių: mados ir išmanumo. Taip, naujam gyvenimui juos prikėlė draugystė su tais pačiais išmaniaisiais telefonais. Kitaip tariant, jie išliko tik todėl, kad išmoko daryti daugiau nei vien tik rodyti laiką. Tuo tarpu žadintuvų lemtis gerokai liūdnesnė. Tų aparatų, kurie žadindavo žmones į darbą, paprasčiausiai niekam nebereikia. Daug patogesnę ir funkcionalesnę alternatyvą turime telefone.

_3-16

Atsimenat terminą „muilinė“? Praėjusio dešimtmečio viduryje savo mėgėjiškus fotoaparatus turėjo praktiškai kiekvienas. Viskas pradėjo sparčiai keistis, kai telefonų gamintojai savo modelius apginklavo kameromis. Jų kokybė tobulėjo taip sparčiai, kad „muilinių“ ėmė niekam nebereikėti. Dabartiniai išmanieji fotografuoja nepalyginamai geriau už jas. Be to, jie gali dar ir filmuoti. Ne tik tai. Filmuojamą vaizdą kiekvienas gali be jokių pastangų tiesiogiai transliuoti visam pasauliui.

_4-13

Kai 2000 m. rinkoje pasirodė pirmasis USB raktas, tai buvo tiesiog neįtikėtina inovacija. Pirmųjų talpa siekė keliasdešimt megabaitų, bet šis skaičius labai greitai augo ir greitai virto gigabaitais, o galiausiai ir terabaitais. Be to, duomenis į jį įrašyti ir iš jo ištrinti galėjai neribotą kiekį kartų. Tačiau kada paskutinį kartą naudojotės šiuo įrankiu? Kai išmaniuosiuose telefonuose irgi turime keliasdešimt laisvų gigabaitų, skirtų nuotraukoms, vaizdo turiniui ir kitiems dokumentams, o juos parsisiųsti galime tiesiog paspaudę nuorodą, USB tampa paprasčiausiai nebepraktišku.

_5-12

Galbūt dabar sunku tuo patikėti, bet tūkstantmečio pradžioje Apple išgyveno labai sunkius laikus ir nei iš tolo nepriminė vienos įtakingiausių kompanijų pasaulyje. Į sėkmės kelią ją sugrąžino būtent iPod grotuvas, suteikęs vartotojams galimybę viename mažame prietaise turėti ištisas diskografijas. Savo analogus labai greitai pradėjo tobulinti ir kitos kompanijos. Ironiška, bet mp3 populiarintojai vėliau jį ir pražudė. iPhone’as buvo ir grotuvas, ir dar gerokai daugiau. Taigi muziką laikyti ėmėme telefonuose. O galiausiai, atsiradus stream’inimo paslaugoms, net ir to daryti nebereikia.