Išmanieji įrenginiai

Prie ko šiuo metu dirba Android inžinieriai?

2020-08-02

Google šiuo metu tarsi ir ruošiasi naujausios Android 11 versijos paleidimui. Tai turėtų įvykti kada nors rudenį. Tačiau laukti tokio artimo įvykio – pernelyg neįdomu. Žmogiškas smalsumas skatina žiūrėti dar toliau – į Android 12 ar 13, bei spekuliuoti, kokių inovatyvių sprendimų bus galima tikėtis iš jų. Laukti ir tikėtis tikrai yra ko. Netgi galima nesunkiai išskirti dvi pagrindines mobiliosios operacinės sistemos evoliucijos kryptis. Tai visų pirma multifunkcionalumas. Visų antra – intuityvumas ir personalizacija. Mūsų telefonai taps dar universalesniais prietaisais, akimirksniu reaguojančiais į mūsų poreikius bei įpročius. Siūlome trumpai pažvelgti į šiuo metu inžinierių ruošiamas inovacijas.

Judančios darbalaukio nuotraukos, arba vientisesnė operacinė sistema

Vienos funkcijos Android savininkai laukia jau seniai – galimybės padaryti judančią darbalaukio nuotrauką. Kitaip tariant, slenkantį wallpaper’į. Funkcija visai neatrodo esanti iš pačių komplikuočiausių, bet Google su ja vis tiek iki pat šiol nesusitvarko. Tiesa, labai gali būti, kad jūs šiuo atveju net nesuprantate, apie ką mes čia kalbame. Jūsų telefone tokia galimybė juk yra. Tačiau čia ir yra visa problema. Tokia funkcija gali būti įdiegiama pačių gamintojų, bet štai Android jos vis dar neturi. Dėl to neišvengiamai atsiranda įvairių strigimų bei panašių problemų. Šis, regis, smulkus klausimas labai gerai atspindi didesnę Android problemą. Kadangi ši ekosistema turi daug skirtingų gamintojų, kurie, savo ruožtu, šiek tiek adaptuoja operacinę sistemą, tai, kas puikiai veikia Samsung, ne taip gerai veiks Xiaomi, ir atvirkščiai. Artimiausiais metais inžinierių tikslas bus rasti sprendimus, kaip Android maksimaliai suvienodinti, idant savo veikimo sklandumu dar labiau priartėtų prie iOS.

Geresni debesijos sprendimai

Dabar egzistuojantys Google debesijos sprendimai, padedantys apsaugoti duomenis, tarsi ir nėra tragiški, bet tobulėti čia tikrai yra kur. Pavyzdžiui, daugybė vartotojų būtų labai dėkingi už galimybę detaliau tvarkyti atsargines kopijas, vienoje vietoje patogiai laikyti informaciją iš skirtingų prietaisų ir pan. Gera naujiena ta, kad Google – panašu – puikiai supranta šį poreikį. Būsimosios Android versijos turėtų pasiūlyti gerokai daugiau galimybių stebėti, kada duomenų saugykla buvo atnaujinta paskutinį sykį, kokie prietaisai savo informaciją atiduoda debesiui ir t. t. Ypač pasitempti reikėtų programėlių sukauptų duomenų apsaugos srityje. Šiuo metu Google jiems turi vos 25MB limitą. Nors pati kompanija ir laikosi pozicijos, kad tiek visiškai pakanka, aktyvesni ir reiklesni vartotojai su tuo nelabai sutinka. Visgi Google žada, kad ir ši problema bus išspręsta.

Apribojimai fone veikiančioms programėlėms

Vartotojų privatumas ir informacijos apsauga pastaraisiais metais tapo vienais opiausių klausimų technologijų pasaulyje. Telefonų gamintojai šį aspektą labai dažnai pateikia kaip priežastį automatiškai neutralizuoti įprastai fone veikiančias programėles. Esą tokiu būdu jos tik paslapčia siurbia duomenis. Tiesa, problema gerokai komplikuotesnė nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Pasirodo, telefonų gamintojai nevengia šiek tiek pagudrauti. Apribojimus programėlėms jie taiko ne tiek dėl saugumo, kiek tam, kad dirbtinai pratęstų baterijos tarnavimo trukmę. Dar daugiau, kiekvienas iš jų tai daro vis šiek tiek kitaip. Google svarsto galimybes, kaip spręsti šią problemą. Patraukliausiai skambanti idėja – įpareigoti gamintoją vartotojui pranešti, kai fone veikianti programėlė išjungiama, taip pat sukurti patogų būdą pačiam vartotojui koreguoti tokius nustatymus pagal savo norus ir įpročius.

Patogesnis valdymas gestais

Visi mes norime kuo patogesnio būdo judėti po vartotojo sąsają. Fizinius mygtukus jau praktiškai visiškai pakeitė virtualūs. O ir šiems atsirado alternatyva – valdymas gestais. Tokia funkcija atsirado Android 10 versijoje. Tiesa, kaip ir buvo galima tikėtis, ji vis dar neveikia taip gerai, kaip galėtų ir turėtų. Judesių atpažinimo sistema paprasčiausiai dar nėra tokia intuityvi, kaip tikisi dauguma vartotojų – vis dar pakankamai dažnai nuklystama ne ten, kur buvo ketinta, arba tiesiog iš viso nesulaukiama jokios reakcijos. Statistinis vartotojas per dieną atlieka daugiau nei 300 tokių gestų, tad net ir 5 proc. siekiantis brokas gali ne juokais erzinti. Geroji naujiena ta, kad Google labai gerai supranta šią problemą ir yra pasiryžusi ją taisyti. Beje, Google Pixel 4 turi ir radaro funkciją, t.y. įgalina gestus net neliečiant paties telefono, taip palengvinant tokius veiksmus, kaip dainos perjungimas ar žadintuvo išjungimas. Galime net neabejoti, kad šis sprendimas bus tobulinimas ir toliau.

Trečiųjų šalių launcher‘iai

Taip, Google inžinieriai sukuria Android operacinę sistemą. Tačiau tuomet kievienas gamintojas jai suteikia savito šarmo. Xiaomi turi savo MIUI. Samsung – One UI. Huawei – EMUI. Visos jos – ta pati Android su savomis subtilybėmis. Tačiau prisirišti prie duotos versijos visai nebūtina. Android jums suteikia galimybę ją parsisiųsti iš Google Play. Daugiausiai pagyrų šiuo metu susilaukia tokie pasirinkimai, kaip Smart Launcher 5, Nova Launcher ar Action Launcher. Bėda tik ta, kad, instaliavus vieną iš jų, anksčiau minėtosios mažos Android problemytės dar šiek tiek paaštrėja: atsiranda daugiau strigčių, brokelio ir t.t. Jau Android 11 turėtų ištaisyti didelę jų dalį. Google žada, kad trečiųjų šalių launcher‘iai veiks dar sklandžiau ir stabiliau. Ateityje šios funkcijos bus ir toliau aktyviai tobulinamos, siekiant vartotojui pasiūlyti galimybę išsirinkti patogiausią vartotojo sąsają, nedarant kompromisų su funkcionalumu.