Inovacijos

Prasidedanti 5G revoliucija ir keblus pasiruošimas jai

2019-09-24

Telekomunikacijos intensyviai ruošiasi kitam savo raidos etapui – perėjimui prie 5G formato. Apie šią transformaciją kalbame vis daugiau. Pristatyti ir pirmieji 5G telefonai, ryšys jau išbandomas kai kuriuose regionuose. Šį virsmą sunku pervertinti. 5G iš esmės pakeis visą mūsų gyvenimą: miestų organizavimą, robotiką, eismą, sveikatos apsaugą, švietimą, žemės ūkį ir, žinoma, verslą. Naujasis formatas netgi turi potencialo iš esmės transformuoti mūsų ekonomiką.

5G – tai gerokai daugiau nei vien tik naujas ryšio formatas. Technologijos paprastai vystosi savotiškos grandininės reakcijos būdu – proveržis vienoje srityje pagreitina ir progresą kitoje. Būtent dėl šios priežasties ir 5G turėtų tapti tuo katalizatoriumi, kuris paskatins inovacijų kūrimą ten, kur tiesioginio ryšio su telekomunikacijomis, bent jau iš pirmo žvilgsnio, tarsi ir nėra. Technologijų ir verslo ekspertai pabrėžia, kad naujojo formato įsivyravimas lems beprecedentį produktyvumo augimą, sukurs visiškai naujus distribucijos bei vartojimo modelius. Permainų potencialas milžiniškas, tad tie, kurie perėjimui prie 5G pasiruoš sėkmingai, laimės labai daug, o nespėjusieji į traukinį bus kone pasmerkti žlugimui.

Naujojo ryšio formato potencialą lengviausia suvokti žvelgiant į konkrečią sritį. 5G, tiesiogine ta žodžio prasme, pagerins gyvenimo kokybę milijonams žmonių, padėdamas sveikatos apsaugai žengti didžiulį žingsnį pirmyn. Nešiojami prietaisai galės nuolat kaupti duomenis apie žmogaus sveikatos būklę, bei siųsti šią informaciją jo gydytojui. Tai reiškia, kad pirminė apžiūra ir diagnozė galės būti atliekama ypač operatyviai ir per atstumą. Tiesą sakant, 5G turėtų įgalinti chirurgus net ir atlikti operacijas nuotoliniu būdu – iš kabineto vienoje šalies pusėje valdyti robotinius prietaisus, esančius kitoje. Jeigu šie sprendimai gali būti pritaikomi tokioje jautrioje srityje kaip medicina, galima nesunkiai įsivaizduoti, kaip 5G paveiks komerciją ar pramogų industriją.

Ko gero, dauguma žmonių 5G formatą savo galvoje jau spėjo susieti su potencialiai milžiniškais ryšio greičiais. Pirmųjų testų metu jis dažnai viršija 1,5 Gbps t. y. keliolika kartų lenkia 4G. Visgi už grynąjį greitį reikšmingesnė yra vadinamoji delsa – laiko tarpas, per kurį vienas prietaisas priima ir pradeda vykdyti kito komandą. Šiuo metu ji vidutiniškai siekia apie 100 milisekundžių. Iš tikrųjų tai neįtikėtinai mažai, bet pakankamai, kad tikra komunikacija realiu laiku būtų neįmanoma. 5G delsos laiką potencialiai sutrumpintų iki 1 milisekundės, o to jau turėtų pakakti, kad fizinis artumas pasidarytų iš esmės nebesvarbus. Apie „daiktų interneto“ idėją garsiai kalbama jau daug metų, bet būtent naujasis ryšio formatas turėtų ją pagaliau paversti realybe.

5G galimybės masina, bet viso jo potencialo atrakinimas bus ilgas ir komplikuotas procesas. Pirmoji kliūtis labai proziška – infrastruktūra. 5G sklinda daug greitesnėmis, bet didesnio dažnio bangomis. Kitaip tariant, jos geba nukeliauti gerokai trumpesnius atstumus ir yra menkai atsparios kliūtims. Tai sukuria rimtą padengimo problemą, kurios sprendimas iš ryšio tiekėjų pareikalaus milžiniškų investicijų. Išlieka ir teisinio reguliavimo klausimas. 5G potencialiai atveria kelią ištisoms industrijoms ir naujo pobūdžio ekonominei veiklai, todėl žmonės privalės tarptautiniu mastu susitarti dėl taisyklių, kaip kartu kurti, verslauti ir inovuoti, nesugrįžtant į savotiškus Laukinius vakarus.

Galime neabejoti, kad infrastruktūriniai klausimai tikrai bus išspręsti – tai visgi yra tik investicijų ir inžinerinės išmonės klausimas. Daugiau klausimų kelia reguliacinių institucijų pasiruošimas. Mums bus būtinos visiškai naujos politikos, kaip prižiūrėti inovatyvius verslo modelius, duomenų monetizaciją ar kuriamą bei platinamą turinį. Tuo tarpu telekomunikacijų kompanijos jau sėkmingai bando savo tinklus kai kuriuose miestuose. Tiesa, šimtaprocentinio padengimo laukti gali tekti ilgokai. Prireiks mažiausiai kelių metų, kol 5G galės realiai pakeisti 4G. Visgi, tai jau ir toli gražu nebėra tik skambi idėja, o savaime suprantamas technologijų vystymosi etapas, neišvengiamai pakeisiantis tai, kaip mes gyvename, pramogaujame ir dirbame.