Inovacijos

Pasitinkant 2020–uosius: svarbiausios technologijų tendencijos

2019 gruodžio 14

Metų pabaiga – tai puiki proga pažvelgti ne tik atgal, bet ir pirmyn. Technologijų pasaulis išgyvena labai įdomius laikus. Mes visi turime galimybę stebėti ne vieną jų virsmą. Pavyzdžiui, balanso tarp privatumo ir laisvės paieškas, senuosius veiklos modelius bereikšmiais verčiančių aplikacijų įsigalėjimą, perėjimą prie visiškai naujo ryšio standarto, dar labiau paspartinsiančio technologinį progresą. Taigi, ko tikėtis iš pirmųjų trečiojo dešimtmečio metų? Ateitį prognozuoti mėgstantys ekspertai visų pirma kalba apie tolesnę 5G plėtrą, dar universalesnį Dirbtinio intelekto sprendimų taikymą, toliau sėkmingai mutuosiančius prietaisų formatus ir daugybę kitų. 2019 m. skaičiuojant paskutiniąsias savo dienas, kviečiame šiek tiek paspekuliuoti apie mūsų visų ateitį.

Dar kartą apie 5G

Klausytis apie 5G ryšio formatą ir tai, kaip jis pakeis mūsų gyvenimus, jums gal net jau ir spėjo atsibosti. Praneškite, kai viskas jau veiks ir aš galėsiu tuo pasinaudoti… Nors skaičiuojama, kad 5G daugumai vartotojų taps prieinamu maždaug 2021–aisiais, kiti metai turėtų pasižymėti svarbiais proveržiais. Visų pirma, galime tikėtis, kad rinkoje pasirodys pirmosios aplikacijos, sukurtos būtent atsiremiant į šią technologiją. Kaip jos atrodys ir veiks mes dar nelabai turime supratimo. Tačiau pabandykite apie tai pagalvoti šitaip. 5G – tai įrankis. Labai sofistikuotas, bet įrankis. O kiekvienas įrankis turi savą funkcionalumą, pritaikymo galimybes. 5G tinklas dar tik kuriamas ir jo potencialas nėra iki galo aiškus. Jį ryškiai pamatysime tik eksperimentuodami. Taigi 2020–aisiais kaip tik ir turėtume pamatyti pirmuosius tokius eksperimentus mobiliosios programinės įrangos srityje. Šie bandymai bus ypatingai reikšmingi, mat jie turėtų labai gerai pademonstruoti tikrąjį 5G potencialą bei paskatinti technologijų kompanijas veikti dar greičiau. Beje, skaičiuojama, kad 5G rinka kitąmet augs net 89 proc.

Dirbtinis intelektas ir nuobodūs įstatymai

Kokios patrauklios ir naudingos bebūtų šiuolaikinės informacinės technologijos, reikia pripažinti, kad jos sukūrė savotišką pasitikėjimo krizę. Šiandien žmonės vis dažniau pasijaučia pasimetę dėl to, kas ir kaip naudoja duomenis apie juos, ir paprasčiausiai šioje srityje turintys labai mažai kontrolės. Tobulėjant Dirbtinio intelekto sprendimams ir jiems įgaunant vis daugiau savarankiškumo, bei perimant darbus, kuriuos iki šiol atlikdavo tik žmonės, šios problemos taps tik dar aktualesnėmis. Taigi 2020–aisiais galite tikėtis dar daugiau diskusijų apie GDPR, asmens duomenis, laisvę nepalikti savo „skaitmeninių pėdsakų“ ir t.t. Kaip visa tai pajus paprastas eilinis vartotojas? Didžiosioms technologijų kompanijoms toliau bandant spręsti privatumo problemas, neišvengiamai keisis tokie mūsų kasdien naudojami įrankiai, kaip socialiniai tinklai ar susirašinėjimo aplikacijos. Pirmieji aktyviai juda prie uždarų grupių formato, o antrosios diegia vis saugesnius šifravimo, išsitrinančių žinučių sprendimus. Visgi panašu, kad čia tik pradžia.

Įsibėgėjanti automatizacija

Kai diskutuojame apie automatizaciją, dažniausiai omenyje turime pramonę. Sąmonėje automatiškai iškyla kažką nepailstamai kilnojančių mašinų vaizdiniai. Tačiau tokia samprata yra be galo ribota. Automatizacija jau pradėjo reikšmingai keisti daugybę kitų sričių, ir šis procesas turėtų labai sėkmingai tęstis kitąmet. Didžiausio proveržio galima tikėtis ne kur kitur, o telekomunikacijų sektoriuje. Robotai ir Dirbtinis intelektas puikiai susitvarko su pasikartojančiomis užduotimis, turinčiomis aiškias taisykles ir veiksmų eigą. Tokių telekomunikacijose daugiau nei gali pasirodyti. Dirbtinio intelekto sprendimai čia jau leido sėkmingai automatizuoti tokius procesus, kaip sąskaitų išrašymas, kainodara, duomenų srautų valdymas ir pan. Kitas logiškas žingsnis – klientų aptarnavimas. Realiu laiku aptarnauti žmogų vadinamiesiems „bot’ams“ dar tikrai per sunku, bet jie jau geba veikti kaip asistentai realiems konsultantams. Jie moka grupuoti užklausas, pasitikslinti problemą, atsakyti į bazinius klausimus. Nenustebkite, jei kitąmet jūs vis dažniau susirašinėsite su robotu.

Besitęsiantys eksperimentai su forma

2019 m. buvo labai įdomūs metai tiems technologijų mėgėjams, kurie nuolat dairosi, kas laukia už kampo ir kokie eksperimentiniai sprendimai išbandomi rinkoje. Ypatingai daug dėmesio šiemet sulaukė lankstomi telefonai. Samsung tapo pirmuoju dideliu gamintoju, išdrįsusiu rinkai pristatyti tokią prietaiso koncepciją. Startas buvo kiek komplikuotas, bet panašu, kad korėjiečiai liko visai patenkinti pirmaisiais rezultatais ir yra užtikrinti savo idėjos ateitimi. Tai patvirtina ir viešai jau paskelbti planai apie Galaxy Fold 2. Galima tikėtis, kad antroji prietaiso karta bus dar patikimesnė ir sklandžiau veikianti. Be to, Samsung pristatė ir idėją, kaip atrodytų mažesnis, horizontaliai besilankstantis telefonas. Tokį metų pabaigoje, beje, kaip tik ir parodė Motorola. Razr pavadintas modelis pirmuosius vartotojus pasieks sausio pradžioje. Laukti verta ir trumpuose anansuojančiuose klipuose jau pasirodžiusio dviejose vietose susilenkiančio Xiaomi Dual Flex. Žinoma, visiems kirba klausimas: o ką planuoja Apple? Tech milžinas iš tiesų yra patentavęs besilankstančio telefono sprendimą. Ar jis pasirodys kitąmet? Belieka laukti.

Nešiojamos technologijos

Nešiojamų išmaniųjų prietaisų (tokių kaip išmanieji laikrodžiai ar apyrankės) rinkos augimą galima stebėti kelis pastaruosius metus. 2020 m. turėtume matyti dar spartesnę plėtrą. Prognozuojama, kad vien išmaniųjų laikrodžių rinka per artimiausius penkerius metus turėtų išaugti beveik penktadaliu ir kitąmet siekti maždaug 15,5 mlrd. dolerių. Išmaniųjų laikrodžių rinkoje šiuo metu aktyviai veikia visi didieji technologijų gamintojai: Apple, Samsung, Xiaomi. Įdomu ir tai, kad 2019 m. rudenį oficialiai paskelbta apie tai, kad Google įsigijo visiems žinomą Fitbit. Toks žingsnis labai gerai sufleruoja, kiek daug tikėjimo šiais produktais esama. Tačiau išmanieji laikrodžiai – tai tik pradžia. Inovatyvūs startuoliai kuria išmaniuosius rūbus, išmaniuosius akinius, išmaniuosius miego detektorius. Visi šie prietaisai visų pirma žada perversmą medicinoje. Jie geba kaupti ir analizuoti informaciją apie mūsų fizinį aktyvumą, esamas bei potencialias sveikatos problemas, ir turėtų pradėti tikrosios sveikatos apsaugos erą, kurios metu ligas ne gydytume, o užkirstume joms kelią.