Išmanieji įrenginiai

„Nokia“ sugrįžimas – ką mums žada antrasis legendos skrydis?

2017-03-30

nokia-sugrizimas-ka-mums-zada-antrasis-legendos-skydis-long.jpg

Tam, kad iš lentpjūvės virstų įmone, gaminančia populiariausius pasaulyje mobiliuosius telefonus,  „Nokia“ prireikė 130 metų. Tam, kad iš populiariausios telefonų gamintojos neliktų nieko, pakako 8 metų. Na, o dabar „Nokia“ prisikėlė. Kiti vairininkai, kita operacinė sistema, tačiau vis dar gyva legenda ir neužmirštas nenužudomo telefono įvaizdis. Netrukus džiaugsimės tapšnodami išmaniųjų telefonų su užrašu „Nokia“ ekranus, bet jau dabar spėliojame – tai legendinės „Nokia“ kokybės sugrįžimas ar tik graži duoklė nostalgijai?

Suomiškai rūsti istorija

1865 m. Rusijos imperijos okupuotoje Lietuvoje užgimė nauja profesija – knygnešys. Tais pačiais metais Rusijos imperijos okupuotoje Suomijos dalyje, Tampere miestelyje, inžinierius Fredrikas Idestamas įkūrė lentpjūvę. Verslas sekėsi, tad po trejų metų gretimame miestelyje, už 15 km, jis įkūrė antrą lentpjūvę. Tas miestelis vadinosi Nokia, ir 1871 m. įmonei tapus akcine bendrove ji buvo pavadinta „Nokia AB“. Štai toks netikėtas buvo suomiškos legendos užgimimas. O XX a. pradžioje energingi suomiai žengė į moderniausią elektros prietaisų rinką – pradėjo gaminti generatorius.

Vėliau „Nokia“ dar gamino guminius apavus ir padangas, telefono, elektros ir telegrafo kabelius, o 1960 m. įsteigtas „Nokia“ elektronikos departamentas virto tuo pradininku, kuris nulėmė kompanijos ateitį telekomunikacijų rinkoje.

Jau nuo 1996 m., įsitvirtinus GSM ryšio standartui, „Nokia“ tapo tiesiog mobiliojo telefono sinonimu. Kaip „Pampers“ – sauskelnių ar „Google“ – paieškos internete. Kai 1999 m. filme „Matrica“ Neo išsitraukė naujausią mobilųjį telefoną „Nokia 8110“, pasaulis buvo „paimtas“ – nuo 1996 iki 2001 metų „Nokia“ vertė išaugo nuo 6,5 mlrd. dolerių iki 31 mlrd. dolerių.

Dabar šią istoriją rašome, kad geriau suvoktumėte, kokio masto katastrofa suomiams virto „Nokia“ žlugimas. 2014 m. „Microsoft“ ją nupirko už mažiau nei 8 mlrd. dolerių, o 2016 m. atleidus tūkstančius darbuotojų, „Nokia“ mobiliųjų telefonų gamybos verslas buvo parduotas už 350 mln. dolerių. Žodžiu, įsivaizduokime, kad Lietuvos krepšinio rinktinė staiga pradeda žaisti blogiau už futbolo rinktinę, padauginkime tą jausmą iš tūkstančio, ir tai nė iš tolo neprilygs suomių jausmams prisimenant prarastą „Nokia“ didybę.

Akivaizdu, kad tokia nostalgija turi savo vertę. Akivaizdu, kad „Nokia“ gerbėjai negali tenkintis vien „Nokian“ padangomis (padangų gamintojai nuo „Nokia“ atskilo 1988 m.). Akivaizdu, kad „Nokia“ telefonai buvo pasmerkti vėl grįžti. Ir jie grįžo.

Ateitis be senų klaidų

Dėl teisybės pirmiausia pripažinsiu – „Nokia“ iki pat pabaigos gamino nuostabius telefonus. Net bendradarbiaujant su „Microsoft“ kurti išmanieji „Lumia“ buvo fantastiškos kokybės ir stulbinamai aukštų technologijų įrenginiai.

2013 m. „Nokia Lumia 1020“ galinė 41 MP raiškos kamera fotografavo taip gerai, kad tik dabar konkurentų flagmanai šiaip ne taip pradeda ją vytis. „Nokia Lumia 930“ buvo vienas dailiausių flagmanų, kuriam neturėjau jokių priekaištų. Išskyrus pagrindinį. „Microsoft“ operacinė sistema taip ir nepasiūlė tenkinančių vartotojus sprendimų, pralaimėjo konkurencinę kovą, kartu į prarają nusitempė ir pačią išmaniųjų „Nokia“ telefonų idėją.

Šiais metais nauji iš pelenų prisikėlusios „Nokia“  išmanieji telefonai gaminami su „Android“ operacine sistema, tad galime atsikvėpti ramiau.

Tačiau kas išties gamina tuos telefonus? Verslą įsigijo „FIH Mobile“ – didžiausios pasaulyje elektronikos gamintojos, Taivano kompanijos „Foxconn“, padalinys. Metas nervingam atodūsiui – ar išsaugos jie „Nokia“ kokybę, ar tik naudosis vardu?

Skubame nuraminti. Antrasis telefonų gamybos savininkas – nauja Suomių kompanija HDM, kuriai pati „Nokia“ ir suteikė teisę naudotis vardu, patentais bei dizainu. Be to, „Nokia“ darbuotojai turi vietą ir balsą jungtinės kompanijos valdyboje. Vėl atsikvėpiame lengviau. Na, o ką gi jie visi kartu mums siūlo?

„Nokia 6“ ir kiti skaičiukai

Pirmasis naujų savininkų kurtas išmanusis telefonas pasaulį išvydo 2017 m. sausio 8 d.  „Nokia 6“ – tipiškas vidutinės klasės įrenginys. Vientiso aliuminio korpusas, gana didelis 5,5 colių įstrižainės „Full HD“ raiškos ekranas, kurį dengia „Corning Gorilla“ stiklas gražiai užapvalintomis briaunomis, ekrano apačioje įrengtas pirštų atspaudų jutiklis, du garsiakalbiai su „Dolby Atmos“ garso sistema, 16 MP raiškos galinė ir 8 MP raiškos asmenukių kameros, 3000 mAh akumuliatorius, 32 GB vidinė atmintis. Parametrai visai neprasti, o išorės dizainas, kaip matote, nestokoja solidumo ir gracijos.

Nors telefone sukasi silpnokas „Qualcomm Snapdragon 430“ procesorius, pirkėjų tai neišgąsdino. Tik paskelbus prekybą Kinijoje pirmoji naujųjų „Nokia“ partija buvo parduota per 60 sekundžių. Per parą užsiregistravo 2,5 mln. norinčiųjų šio telefono, o oficiali gamintojo svetainė www.Nokia.com ir dabar siūlo užsiregistruoti, kad gautume pranešimą, kada jis bus prekyboje.

Visų laukto flagmano Barselonoje (Ispanija) vykusioje parodoje MWC2017 „Nokia“ taip ir neparodė, tačiau ten išvydome porą naujų modelių, vieną netikėtumą ir išgirdome itin ambicingą pažadą. 

„Nokia 5“ atrodo šiek tiek sumažintas „Nokia 6“ variantas – 5,2 colių įstrižainės ekranas, 13 MP raiškos galinė kamera, 16 GB vidinės atminties, tačiau tas pats skandinaviškai minimalistinis, bet solidus dizainas.

„Nokia 3“ – bazinio lygio išmanusis. Jokių įspūdingų parametrų, bet „Lumia“ stiliaus polikarbonato korpusas aliuminio rėmu ir 4G ryšys paverčia jį visai prasmingu įrenginiu taupantiems.

Itin ambicingas „Nokia“ pažadas – šiais metais pristatyti 7 naujus išmaniuosius telefonus. Tad turime rimtą pagrindą tikėtis, kad netrukus išvysime ir tikrą flagmaną. Štai tada ir galėsime rimtai palyginti, ar turi naujoji „Nokia“ ambicijų aplenkti seniai į priekį nušuoliavusius konkurentus, ar planuoja tenkintis „nostalgijos įrenginio“ niša.

Beje, būtent nostalgija paskatino sukurti ir netikėčiausią „Nokia“ naujovę. To paties seno dizaino „neprotingą“, tačiau legendinį mobilųjį telefoną „Nokia 3310“. Ir tai nėra tik juokingas mėginimas atkreipti dėmesį nereikalingu daiktu, kaip mano kai kurie apžvalgininkai.

Telefono akumuliatorius leis praktiškai mėnesį nesiartinti prie elektros lizdo, nuo kadaise gaminto originalo skiriasi spalvotu ekranu, ryškių spalvų korpusais ir šiek tiek patobulinta, tačiau itin panašia į senąją operacine sistema. Ar kas nors norės pirkti neišmanųjų telefoną tik tam, kad galėtų spalvotame ekrane pažaisti „Gyvatėlę“?

Tik tam, matyt, ne. Tačiau dažnai neįvertiname, kiek dar yra daug žmonių, kurie sąmoningai perka ne išmanųjį, o paprastą mobilųjį telefoną. Tai ir dėl asmens duomenų saugumo pamišę vadovai, ir nenorintys į išmaniojo telefono subtilybes gilintis senukai, ir turintys regos problemų ar prastai valdantys pirštus neįgalieji.

Potencialių pirkėjų yra, o gamintojai kaip susitarę siūlo tik kuo mažesnius ir nepatogesnius paprastus telefonus. O ką daryti norinčiam patogiai rankoje laikomo, didelius mygtukus ir suvokiamą valdymą turinčio mobiliojo? Daugelis ligi šiol ir naudojasi antikvarinėmis „Nokia“, nes neranda kuo jas pakeisti. O dabar ras – tas pats antikvarinis dydis ir patogumas, tik naujo daikto jausmas ir geras akumuliatorius.

Taigi, „Nokia“ grįžo, ir tai yra faktas. O kokia ji, būtinai papasakosime iškart, kai tik pasieks mūsų rankas. Šiaip ar taip, Suomija juk visai netoli.