Inovacijos

NFC ryšys: kuo jis naudingas dabar ir kuo pasitarnaus ateityje?

2020-06-02

Technologijų kūrėjai, inžinieriai ir tiesiog spekuliuoti mėgstantieji nuolat diskutuoja apie artimąją ateitį ir kaip joje veiks mūsų naudojami prietaisai. Minčių pasitaiko įvairių, bet dėl vieno esminio principo sutaria visi. Ateitis bus belaidė. Nenuostabu, kad pastaraisiais metais galime stebėti ryškų progresą šioje srityje. Vis daugiau telefonų turi belaidžio (arba netgi abipusio) krovimo funkciją, sparčiai pereiname prie belaidžių ausinių, o prietaisus tarpusavyje jungiame nebe laidais, o „nematomais“ ryšio formatais. Vienas iš pačių populiariausiųjų – NFC, šiuo metu dažniausiai naudojamas atsiskaitymo sistemoms, bet artimiausioje ateityje, panašu, leisiantis nuveikti dar daugiau.

Kaip NFC veikia?

Kaipgi veikai NFC ryšys? Šis ryšio standartas šifruojamas kaip „Near Field Communication“ (Artimojo lauko ryšių technologija). Jo principas toks pats, kaip ir šiek tiek geriau žinomų Wi-Fi bei Bluetooth. Informacija čia perduodama radijo bangomis. Tai reiškia, kad telefonas visų pirma turi turėti galimybę jas nuskaityti. NFC informacijos perdavimui naudoja elektromagnetinės indukcijos principą. Tai bene didžiausias jo privalumas. Jeigu Bluetooth bei Wi-Fi ryšys veikia tik tuomet, kai egzistuoja du aktyvūs elementai t.y. abu jie turi būti prijungti prie energijos šaltinio, tai NFC geba ryšį užmegzti ir su pasyviais. Užtenka, kad jie patektų į prietaiso su NFC funkcija skleidžiamą elektromagnetinį lauką. Puikus pavyzdys – Pay tipo atsiskaitymo sistemos, aktyvuojamos išmaniojo laikrodžio ar telefono prilietimu.

Ar NFC geriau už Bluetooth?

Gali iškilti labai natūralus klausimas: ar NFC nėra perteklinis ryšio standartas? Juk jau senų seniausiai turime Bluetooth, gebantį daryti iš esmės tą patį ir be to dar veikiantį praktiškai visuose išmaniuosiuose prietaisuose. Visgi šie du standartai turi kelis reikšmingus skirtumus, kurie tam tikrose situacijose NFC daro pranašesniu. Visų pirma, pastarasis reikalauja gerokai mažiau energijos nei Bluetooth. Kaip jau minėjome, NFC gali būti labai sėkmingai naudojamas telefoną ar išmanųjį laikrodį poruojant su pasyviu elementu. Antra vertus, tai turi ir tam tikrų minusų. Ryškiausias iš jų – signalo sklidimo tolis. NFC informacijos perdavimo laukas siekia vos apie 10 cm, kai tuo tarpu Bluetooth – iki 10 m. Jis taip pat ir gerokai lėtesnis. Informacija, priklausomai nuo naudojamo Bluetooth standarto, perduodama 2-5 kartus lėčiau.

Kokie tuomet NFC pranašumai?

Vis dėlto, kalbant apie ryšių standartus ir jų naudingumą, visų pirma reikėtų koncentruotis į praktiškumą. Kitaip tariant, ar jis padeda lengviau spręsti vienokią ar kitokią problemą? Didžiausias NFC privalumas, kurio Bluetooth šiuo metu tikrai negali pasiūlyti, yra jo gebėjimas ypatingai greitai suporuoti prietaisus. Elektromagnetinė indukcija tai padaro maždaug per vieną dešimtąją sekundės dalį. Ši savybė labai naudinga kai kuriuose scenarijuose. Visų pirma, atliekant mobiliuosius mokėjimus. Tokios programėlės, kaip Apple Pay, Android Pay ar Samsung Pay visos naudoja būtent NFC technologiją. Turint omenyje, kad mobiliųjų atsiskaitymų populiarumas tik auga, o žmonija sparčiai atsisako ne tik pačių grynųjų, bet ir fizinių mokėjimų kortelių, šis ryšio standartas tikrai neturėtų kažkur pradingti.

NFC ir telefonų ateitis

Tačiau labai panašu, kad jau artimoje ateityje NFC galės nuveikti netgi daugiau nei vien įgalinti mobiliuosius atsiskaitymus. Ši technologija turėtų palengvinti dalijimąsi ne tik duomenimis, bet ir energija. Neseniai buvo pristatytas vadinamasis „Wireless Charging Specification“ sprendimas, leisiantis telefonams ne tik NFC ryšiu komunikuoti su kitais prietaisais, bet ir tuo pačiu metu juos krauti. Kol kas šis sprendimas siūlo gana kukliai skambančią 1W galią, bet čia reikėtų turėti omenyje, kad jis visų pirma skirtas nedidelių prietaisų maitinimui: belaidžių ausinių ar išmaniųjų laikrodžių. Jų įkrovimui pakaktų ir tokios palyginti mažos galios. Idėja tokia, kad, pavyzdžiui, eidami gatve, telefoną ir ausinių dėklą jūs tiesiog laikytumėte toje pačioje kišenėje ir pastarasis būtų kraunamas automatiškai.

NFC ateitis ir prietaisų dizainas

Labai įdomu ir tai, kad inžinieriai kalba apie tai, jog tokia nauja funkcija (taip, ji pati tarsi ir nėra revoliucingai nauja, bet čia svarbiausias būtų jos universalumas) turėtų daug įtakos ne tik prietaisų praktiškumui, bet netgi ir jų dizainui. NFC belaidis įkrovimas turėtų gana smarkiai pakeisti mažų, baterijomis maitinamų įrankių išvaizdą. Juose nebeliktų jungčių, o tai reikštų galimybę juos paversti dar kompaktiškesniais, sandaresniais ir tiesiog tvirtesniais. Laikui bėgant, naujoji NFC funkcija turėtų atsirasti ir kituose mūsų įrenginiuose: krovikliuose (įsivaizduokite galimybę su vienu tokiu įrankiu tuo pačiu metu maitinti kelis prietaisus), asmeniniuose kompiuteriuose, planšetėse, žaidimų konsolėse. Kitaip tariant, horizonte ryškėja ateitis, pilna dar geriau tarpusavyje integruotų prietaisų, kurie be jokio mūsų įsikišimo dalinasi informacija ir energija.