Technologijų / inovacijų istorija

Naujos kartos belaidis internetas: ko tikėtis iš Wi-Fi 7?

2022-06-03

Galbūt ne visi tai žino, tačiau absoliuti dauguma internete diskutuojančių dėl būsimo 5G ryšio tai daro naudodamiesi… 5G ryšiu. Mat didžioji dalis šiuo metu Lietuvoje naudojamų namų Wi-Fi interneto maršrutizatorių yra būtent penktos kartos. Kai kurie gamintojai reklamuodami net ant dėžučių rašo  – 5G Wi-Fi. Ir nors atrodytų, kad gigabito greitį pasiekiantis penktos kartos Wi-Fi tenkina visus poreikius, jau galima įsigyti Wi-Fi 6 kartos maršrutizatorių, o dabar vis garsiau kalbama apie ateities Wi-Fi 7, pasieksiantį 46 Gbps duomenų perdavimo greitį. Ir tai ne vienintelė neįtikėtina jo galia! 

Kas yra Wi-Fi kartos?

Kažkada Wi-Fi standartą nustatė tarptautinė organizacija Elektros ir elektronikos inžinierių institutas (IEEE) ir pavadino jį stulbinančiai nuobodžiai bei nesuprantamai – 802.11.  Vieni sako, kad 802 buvo tiesiog eilės numeris IEEE tvirtinamų standartų sąraše, kiti – kad toks skaičius pasirinktas, nes 1980 m. vasario mėnesį buvo sušauktas pirmasis šį belaidžio duomenų perdavimo standartą prižiūrinčio komiteto susirinkimas, tačiau abiem atvejais – pavadinimas painus ir nesuprantamas. O kai atsirandant vis naujoms šio ryšio kartoms jos buvo vadinamos prie skaičių pridedant po raidę ar dvi, žmogui išvis ėmė galva suktis. Būtent todėl praeitais metais tas pats IEEE apsisprendė ir nutarė atsisakyti skaičių bei raidžių kombinacijų, ir būsimas Wi-Fi kartas vaidinti priskiriant tos kartos numerį. 

Todėl šiuo metu labiausiai paplitęs 802.11ac standartas virto tiesiog Wi-Fi 5, vis labiau plintantis 802.11ax – Wi-Fi 6 ir t. t. O kol tęsiasi pereinamasis laikotarpis, gamintojai naudoja ir vieną, ir kitą pavadinimą, o kitą kartą, kaip minėjome, ir 5G ar 6G užrašo. Painiavos daug, tad jei smalsu ir neaišku, pažiūrėkite čia pridėtą skirtingų Wi-Fi kartų pavadinimų bei savybių lentelę.

Kodėl Wi-Fi praranda greitį?

Atrodytų keista – pažiūrėję į lentelę matome, kad jau prieš penkiolika metų įdiegtas Wi-Fi 4 palaikė iki 1,2 Gbps greitį, tad jo lyg ir turėtų visai pakakti gigabitiniam namų internetui? Realybė vis tik gerokai kitokia. Na taip, juk specifikacija nurodo maksimalų pasiekiamą tos kartos ryšio greitį.

Realiame pasaulyje tai neįmanoma. Pirmiausia todėl, kad mūsų Wi-Fi ryšys veikia ne vienas – aplink daugybė trukdžių ir tai gerokai siaurina perdavimo kanalą. Antra – prie namų Wi-Fi jungiame ne vieną, o dažnai keletą įrenginių ir visi jie dalinasi tuo pačiu signalu, tad perdavimas lėtėja. Trečia – signalas silpsta didėjant atstumui, jį stabdo sienos, tai dar labiau lėtina perdavimą. Ketvirta – dalį galios „suvalgo“ saugos protokolai, ryšio užmezgimas ir t. t. 

Todėl dabar džiaugiamės, jei įprastas Wi-Fi 5 ryšio maršrutizatorius tame pačiame kambaryje užtikrina bent porą šimtų megabitų. O jei atsiduriame toliau, tai nė tiek nelieka. Juolab, kad didesnį greitį užtikrinantis aukštesnis 5 GHz dažnis blogiau įveikia sienas. 

Ryšio padengimo namuose problemą galima išspręsti sukūrus mesh tinklo Wi-Fi sistemą – kai keli strategiškai patalpose išdėstyti maršrutizatoriai bendrauja tarpusavy, taip sukurdami tolygų ryšį visame plote. Gera penktos kartos Wi-Fi mesh sistema gali palaikyti tolygų 0,5–1,1 Gbps perdavimo greitį visame name – greičiai bei kaina priklauso nuo gamintojų įdiegtų sprendimų. Bet jei bus daug įrenginių, reikės mažesnės delsos, maksimalaus greičio – jau teks dairytis į kol kas ženkliai, net keliskart, brangesnius Wi-Fi 6 įrenginius.

2021 m. pristatytas atnaujintas Wi-Fi 6E standartas – tai maždaug pusė žingsnelio link Wi-Fi 7. Jį palaikantys įrenginiai jau pasitelkia ir trečią – 6 GHz – dažnių juostą. Tai tie patys dažniai, kuriuose veiks ir Wi-Fi 7, tik štai maksimalus teoriškai įmanomas duomenų perdavimo greitis dabar yra 9,6 Gbps, o Wi-Fi 7 turės pasiekti per 40 Gbps. Žodžiu, laukiamas šuolis – milžiniškas. Kaip tai pavyks pasiekti ir, svarbiausia, kam to reikia? 

Ką sugebės Wi-Fi 7?

Svarbiausius technologinius pokyčius galima matyti lentelėje. Pirmiausia, pasitelktas aukštesnis, net iki 7 GHz dažnis, kuris mažiau skvarbus, bet neša daugiau duomenų. Tačiau dar svarbiau – net dvigubai platesnė perdavimo kanalo dažnių juosta ir sugebėjimas jas lanksčiai keisti, taip išvengiant tų, kuriose yra trukdžių. Naujas moduliacijos 4K QAM standartas taip pat įgalina padidinti duomenų srautą. Be to, bus įdiegta keletas srautų apjungimo (multi-link) galimybių, o tai ženkliai padidins pralaidumą ir sumažins delsą. Pavyzdžiui, 5 ir 6 GHz dažnių siųstuvai prireikus galės veikti kartu, taip sukurdami itin platų duomenų kanalą, kuris užtikrins optimalų veikimą net aplinkoje, kur itin daug trukdžių. 

Ką tai praktiškai duos vartotojui? Anksčiau pristatant 5G mobiliojo interneto privalumus buvo populiaru pasitelkti virtualios realybės pavyzdį – kai duomenų perdavimo greitis toks didelis ir delsa tokia maža, galima užsidėjus virtualios realybės akinius realiu laiku matyti kažkur toli esančios kameros perduodamą vaizdą ir valdyti ją savo judesiais beveik be juntamos gaišaties. Tai štai – Wi-Fi 7 greitis dar didesnis, tad prie šio tinklo prijungti virtualios realybės akiniai galės be laidų susisieti su kompiuteriu ir veikti be jokios delsos realiu laiku aukščiausia raiška. 

Wi-Fi 7 nauda vartotojams

Praktikoje net naudingesnė papildyta realybė veiks dar tiksliau, tad darbuotojus su akiniais matančius ir valdančius daugiau, nei matome, be jų galiausiai išvysime tiek sandėlyje, tiek operacinėje. Norėtųsi pasakyti, kad ir nuotolinės darbo konferencijos bei pokalbiai vyks be jokios gaišaties, nereikės laukti atsakymo ar kalbėti visiems kartu, tačiau tai priklauso ne tik nuo namų Wi-Fi, bet ir nuo iki namų ateinančio interneto greičio bei delsos.

Na, o mažiau fantastistiniame lygyje, Wi-Fi 7 tiesiog bus geriau pritaikytas realybei, kuomet kiekvienuose namuose prie interneto jungsis iki kelių šimtų vartotojų. Daiktų internetas realiai egzistuoja, auga stulbinančiu greičiu: robotas dulkių siurblys, išmanusis telefonas, durų skambutis su vaizdo kamera, televizorius, net skalbyklė, spyna ar šviesos jungiklis jungiasi prie Wi-Fi tinklo ir senos kartos įrenginiai tokiai jungčių gausai paprasčiausiai nepasirengę. 

Tiesa, artimiausius kelerius metus jaudintis nėra ko – įperkami ir patikimi Wi-Fi 5 maršrutizatoriai tenkins visus daugelio mūsų poreikius, tačiau gera žinoti, kad ir ateičiai viskas jau parengta. Be to, Wi-Fi 7 įgis naujų galimybių, kurios kol kas atrodo itin egzotiškos.

Wi-Fi įtaka namų internetui

Nedaug kas žino, kad Wi-Fi gali… jausti. Neįtikėtina? Na, gerai – matyti. Atrodo dar kvailiau? Bet kodėl? Juk Wi-Fi signalas yra tai tam tikro dažnio radijo bangos, o bangos turi savybę atsimušusios į bent kokį objektą silpnėti, keisti judėjimo kryptį, sukurti raibulius. Kiekvienas, plaukiojęs bent baseine, tikrai tai matė. Ir net iš sukeltos bangos galėjo pajusti, kad pro šalį praplaukė kitas žmogus. 

Kur bebūtume, visi nuolat plaukiojame įvairiausių radijo bangų jūroje. Atspindėtos šviesos bangos leidžia mums matyti, atspindint pakitęs jų dažnis – skirti spalvas. Tad kodėl nepavertus matomomis ir atspindėtų žemesnio dažnio radijo bangų? Mokslininkai jau prieš kurį laiką išmoko nuskaityti ir Wi-Fi bangų pokyčius, kai tos susiduria su judančiais ar stacionariais objektais. Taigi, Wi-Fi tikrai mato!

Na, o su Wi-Fi 7 tas matymas jau galės būti pritaikytas praktikoje. Didesnis dažnių tankis leis ir matyti tiksliau. Paprasčiausias to pritaikymas būtų namų saugai – nebereikia jokio kito judesio daviklio ir veikia visame Wi-Fi dengiamame plote. Kita sritis – įspėjimas apie nelaimę ar sveikatos sutrikimą. Sistemą galima pritaikyti atskirti, kad žmogaus elgesys staigiai pakito, arba, kad jis sustingo netipiškoje vietoje (ilgai guli ant kambario grindų, o ne sėdi ant sofos kaip įprasta) ir pranešti reikiamu adresu. Toks Wi-Fi jutimas pravers net paprasčiausiai taupant energiją, kuomet automatiniai daiktų interneto įrenginiai galės būti aktyvuojami priklausomai nuo to, kaip juda žmogus ir tam nereikės jokių papildomų jutiklių ar vaizdo kamerų.

Kol kas visa tai prielaidos. Praktika rodo, kad atsiradus naujai funkcijai labai greitai surandama ir daugybė būtų naudingai ją pritaikyti. O ateities Wi-Fi net be to turės kuo nustebinti, ar ne?