Išmanieji įrenginiai

Naujoji Google operacinė sistema Fuchsia OS: ko tikėtis?

2021-07-14

Interneto ir informacijos amžiuje mes esame įpratę turėti galimybę sužinoti viską apie viską. Mums netgi tapo visai savaime suprantama apie kokią nors artimoje ateityje pasirodysiančią technologiją praktiškai viską sužinoti dar gerokai prieš išleidimo datą. Gandai ir leak‘ai tapo tokiu įprastu reiškiniu, kad vargu, ar technologijomis besidomintys žmonės dar išvis bepamena, kada paskutinį kartą buvo nustebinti. Būtent dėl to keista ir netgi įspūdinga, kad Google labai ilgai pavyko nuslėpti tai, kad ji kuria naują operacinę sistemą – Fuchsia OS. Apie ją buvo pasigirdusi tik viena kita žinia, kol visai neseniai ji tiesiog… atsirado. Kol kas Fuchsia OS dar tik ankstyvose vystymosi stadijose, bet pradėti kalbėti būtina jau dabar, mat labai tikėtina, kad anksčiau ar vėliau ji pakeis Chrome OS bei Android. 

Trumpa Google Fuchsia OS istorija

Google Fuchsia OS projektas – toli gražu ne naujas. Patyliukais, per daug nesiafišuodama Google dirba jau daugiau nei penkerius metus. Bent jau pirmieji pranešimai apie naują operacinę sistemą pasirodė dar 2016 m. Tuomet egzistavo tik daugybė bazinio kodo eilučių, bet ir to pakako, kad technologijų mėgėjai suklustų. Iš karto tapo akivaizdu, kad Fuchsia OS, skirtingai nei Android ar Chrome OS, nenaudos Linux branduolio. Vietoje jo pasirinktas Zircon, tad operacinė bus visiškai unikali ir lengvasvorė. 2019 m. Google patyliukais sukūrė specialų puslapį, kuriame programuotojai galėtų daugiau sužinoti apie projektą bei mokytis dirbti prie jo. Praėjusių metų pabaigoje Google savo tinklaraštyje pirmą kartą pakvietė IT kūrėjus aktyviai įsitraukti į Fuchsia OS vystymo procesą. Galiausiai gegužę buvo patvirtinta, kad naujoji operacinė sistema pradeda veikti Google Nest Hub, kompanijos išmaniems namams skirtoje sistemoje. Kitaip tariant, Fuchsia OS pamažu ruošiama masiniam naudojimui. Palyginti nišinė Google ekosistemos dalis startui pasirinkta labai logiškai – tai bus puiki terpė ją testuoti ir pamažu plėsti į kitas sritis. 

Kas yra Google Fuchsia OS?

Google Fuchsia OS kūrimo istoriją galėtume nagrinėti ilgai ir nuobodžiai. Tačiau ji negali paaiškinti, kodėl šis projektas iš viso buvo pradėtas. Nors iš pirmo žvilgsnio taip ir neatrodytų, Fuchsia OS, ko gero, yra vienas iš ambicingiausių ir svarbiausių Google projektų. Kompanijos ekosistema šiuo metu yra gana pabirusi. Telefonuose veikia Android, laikrodžiuose turime Wear OS, nešiojamuose kompiuteriuose – Chrome OS, išmanių namų sistemose – Cast OS (bent iki šiol) ir t. t. Pasaulyje, kuriame technologijos vis labiau integruojamos tarpusavyje, toks išsibarstymas yra neefektyvus. Jis trukdo kurti vientisą, nuoseklią, maksimaliai patogią vartotojo patirtį. Labai akivaizdu, kur technologijos judės artimiausioje ateityje. Mes naudosimės vientisomis ekosistemomis, leidžiančiomis šokinėti nuo vieno prietaiso prie kito, nė nepajaučiant, kad kažkas pasikeitė. Turėdama tiek daug skirtingų operacinių sistemų, Google tikrai negalės užtikrinti tokios vientisos patirties. Fuchsia OS turi tapti šios problemos sprendimu. Tai bus Google operacinė sistema, veiksianti visur ir sukursianti vieną didelę ekosistemą. 

Kuo išsiskiria Google Fuchsia OS

Plačioji auditorija savo pažintį su Google Fuchsia OS dar tik pradeda. Iš to, ką matome tyrinėdami Google Nest Hub, spręsti tikrai galime pakankamai nedaug. Vienintelis alternatyvus būdas daugiau sužinoti apie naująją operacinę sistemą – tai pasileisti vadinamąjį emuliatorių. Tačiau ir toks metodas, ko gero, nepasiūlys tikrai patikimos informacijos. Ką tuomet galima apie ją pasakyti? Šį tą išdavė patys Google atstovai. Jie yra užsiminę, kad Fuchsia OS visų pirma skirta moderniems telefonams ir asmeniniams kompiuteriams su greitais procesoriais ir dideliu RAM. Taigi, Google mąsto apie ateitį ir, ko gero, mes turėsime kelerių metų pereinamąjį laikotarpį, kai Fuchsia OS koegzistuos su kitomis operacinėmis sistemomis. Kaip jau minėjome, ji kuriama naudojant Zircon mikrobranduolius, tad pasižymės dideliu lankstumu ir galimybe ją nesunkiai pritaikyti patiems įvairiausiems išmaniesiems prietaisams. Taip pat pabrėžiama, kad Fuchsia OS neturėtų būti suvokiama kaip Android ar Chrome OS pakaitalas. Pasak Google, tai „durys į kokybiškai kitokią ateitį, kurioje mes dar negyvename.“

Google Fuchsia OS ir Android ateitis

Ryškėjantys Fuchsia OS kontūrai neišvengiamai galvose formuluoja labai logišką klausimą: o kas tuomet bus su Android? Nejaugi Google tiesiog ims ir lengva ranka atsisakys daugiau nei dešimtmetį kuriamos ekosistemos? Android kenčia nuo fragmentacijos problemos. Sistemą šimtams prietaisų naudoja dešimtys gamintojų. Visi jie taip pat atlieka savas adaptacijas, tad tik maža dalis vartotojų turi naujausią, tyrą Android versiją. Ekosistema susiduria ir su atnaujinimų problema. Naujos Android versijos įprastai įsirašomos nepalyginamai lėčiau nei iOS. Bėda ta, kad dėl to, jog skirtingi telefonų gamintojai vis prideda kažką nuo savęs, Google tiesiog neturi galimybių aktyviau diegti programinės įrangos atnaujinimų, pats Linux branduolys per lengvai prisigaudo bug‘ų, nėra toks lankstus, kokio norėtųsi. Fuchsia OS turi potencialo išspręsti šias problemas. Ji būtų saugesnė, lankstesnė, unifikuota, geriau paruošta šiuolaikiniams iššūkiams. 

Google Fuchsia OS ateitis

Žinoma, kai kam Fuchsia OS gali priminti dviračio išradinėjimą iš naujo. Kam reikia šio pakaitalo Android, jeigu ir tai, ką turime, iš esmės nėra kažkaip sulūžę. Užtektų tiesiog išspręsti tas susikaupusias nedideles problemas. Argumentai apie vieningos ekosistemos vertę bei tai, kad ją sukūrus visų gyvenimai bus daug patogesni, vartotojų taip paprastai neužliūliuos. Fuchsia OS laukia ilgas adaptacijos procesas, į kurį Google turės investuoti pakankamai daug laiko ir pinigų. Tai, kad visai neseniai vykusios Google I/O konferencijos metu naujoji operacinė sistema net nebuvo pristatyta, pasako labai nemažai. Google akivaizdžiai pasirinko atsargią bei konservatyvią taktiką. Kol kas Fuchsia OS veiks Google Nest Hub sistemoje, suteikdama kompanijai daugiau informacijos ir galimybių testuoti naująją operacinę sistemą. Jeigu viskas bus gerai, ji pamažu bus diegiama ir į kitas ekosistemos dedamąsias. Kur ši kelionė galiausiai nuves – atviras klausimas. Tačiau pats projekto ambicingumas tikrai skatina ją stebėti su ypatingu smalsumu.