Inovacijos

Mokymasis ir technologijos: kodėl jos ne tik blaško?

2019-02-19

Sokratas kažkada ypatingai kritiškai atsiliepė apie tokią inovaciją, kaip raštas. Anot jo, jeigu jaunimas tik rašys dalykus, tai nebeugdys savo atminties, o žmonės darysis vis kvailesni. Panašios kritikos susilaukė ir spausdintas žodis, radijas, televizija. Tačiau liūdnos pranašystės užsispyrėliškai neišsipildo! Visgi pesimistai šįkart tikri – internetas ir išmanieji tikrų tikriausiai mus sužlugdys. Tik pažiūrėkite į mūsų menkstantį attention span ir gebėjimą mokytis! O gal šįkart drįskime pabūti nepopuliariais ir pažvelgti į šią temą pozityviu kampu?

 

1_-9

Priekaištauti dėl to, kad vaikai ir paaugliai nuolat lindi ekranuose, jau tapo gero tono ženklu. Taip, saiko ir savikontrolės turi išmokti kiekvienas augantis žmogus, bet reikėtų turėti omenyje ir tai, kad technologijos jau įsiskverbė į praktiškai visas gyvenimo sritis. Natūralu, kad su Google, išmaniaisiais ir socialiniais tinklais užaugusi kartą šiuos dalykus priima kaip savaime suprantamus. Štai kodėl edukologai garsiai kalba apie tai, kad turi pasikeisti pats mūsų mokymosi supratimas. Sausi faktai nebėra tokie svarbūs. Daug reikšmingesni jų paieškos ir kritiškos informacijos atrankos įgūdžiai.

_2-4

Pagalvokite, kiek laiko kasdien praleidžiate iš esmės nieko neveikdami su savo smegenimis: važiuodami automobiliu arba viešuoju transportu, eidami iš taško A į tašką B, besimankštindami sporto salėje ir pan. Vis daugiau žmonių šį laiką skiria savišvietai. Pasirinkimų šioje srityje dar niekada nebuvo tiek daug. Valandų valandos ilgo formato informatyvių podkastų ir audioknygų telpa tiesiog jūsų kišenėje. Tereikia parsisiųsti tinkamas aplikacijas. Savaitę pasinaudoję Podcast Player ir Audible (arba jų analogais) nebeįsivaizduosite gyvenimo be jų.

_3-4

Kiek problemų esate išsprendę paprasčiausiai pasižiūrėję edukacinį video per YouTube? IKEA instrukcijose pasiklydusiems ar su savo prietaisais nesusitvarkantiems tokie vizualūs gidai dažnai tampa tikru išsigelbėjimu. How to pobūdžio pagalbiniai mokomieji leidiniai egzistuoja jau labai ilgai, bet tai dažniausiai būdavo knygos ir brošiūros. Vaizdo įrašai prieš juos turi daugybę reikšmingų konkurencinių pranašumų. Spausdintas instrukcijas labai paprasta suprasti ar interpretuoti ne taip, kaip reikia, o stebėdami, kaip reikiamus veiksmus atlieka kitas žmogus, mes mokomės daug greičiau. Tokios platformos kaip Visihow naujų įgūdžių padeda mokytis kaip niekada efektyviai.

_4-3

Mokymasis visada buvo pakankamai asmeniškas procesas. Jam reikėjo, kad mokytojas ir mokiniai būtų kartu, vienoje patalpoje. Dabar šis procesas vis dažniau persikelia į internetinę erdvę, ištrinant bet kokius fizinius apribojimus. Mokymasis dar niekada nebuvo taip lengvai prieinamas. Jūsų naujasis mokytojas ar dėstytojas gali būti iš bet kurio pasaulio kampelio. Jūsų bendraklasiai – taip pat. Kuo mažiau tokių apribojimų, tuo daugiau pasirinkimo, nuomonių, būdų mokytis ir t.t. Viskas, ko jums rekia – tai noras ir laikas.

_5-3

Tyrimai rodo, kad pats reikšmingiausias efektas, kurį žmonėms daro technologinis progresas – tai abstraktaus mąstymo gebėjimų tobulėjimas. Kitaip tariant, žmonėms gal nebe taip gerai sekasi mąstyti praktiškai, bet tuo pačiu jiems kaip niekada lengva perprasti sudėtingas idėjas. Abstraktus mąstymas yra būtinas kūrybos elementas. Mokyklų, kuriose į ugdymo procesą buvo inkorporuotos mobiliosios technologijos, mokiniai demonstruoja didesnį kūrybingumą, gebėjimą prietaisus naudoti netikėtais būdais. Galime tik spėlioti, kokį pasaulį, kurs karta, visą gyvenime praleidusi su internetu ir išmaniaisiais prietaisais.