Gyvenimo būdas

Mobilusis vaiko rankose: „taip“ ir „ne“

2017-09-27

mobilusis-vaiko-rankose-taip-ir-ne-long.jpg
Mobiliaisiais telefonais savo vaikus tėveliai aprūpina vos pradėjusius eiti į mokyklą ar net anksčiau. Ir tai nesunkiai paaiškinama. Juk patogu, kai su savo mažaisiais galite susisiekti bet kada – o dar svarbiau, kad jie taip pat gali tai padaryti. Jei jaunasis moksleivis labai nusiminė dėl nepavykusio kontrolinio darbo, pasiguosti gali tučtuojau, nelaukdamas, kol susitiksite vakare namie. Ne mažiau svarbu, kad ištikus bėdai, vaikas taip pat gali iš karto paskambinti tėvams.

Oficialių taisyklių ir rekomendacijų, kaip vaikams saugiai naudotis mobiliaisiais telefonais, dar nėra. Todėl tėvai kol kas – vieninteliai, galintys padėti vaikui „prisijaukinti“ mobilųjį telefoną taip, kad šis būtų naudingas įrankis, o ne priešas.

vaikomobilus.jpgGatvės plėšikai. Čia galioja vienintelė taisyklė: kuo paprastesnio modelio, pigesnis telefonas, tuo ramiau bus išleisti vaiką vieną vaikštinėti gatvėmis, nes tikimybė, kad vaiko turimas telefonas sudomins gatvės plėšikus, bus mažesnė. Be abejo, vien telefono modelis nuo pasikėsinimo neapsaugo, todėl bent jau pradinėse klasėse turėtumėte tiksliai žinoti, kur ir kokiu maršrutu jūsų vaikai keliauja savarankiškai. Čia taip pat gali padėti mobilusis telefonas: kontrolinis skambutis išeinant iš mokyklos – kontrolinis skambutis sugrįžus namo.

Žinutės, žaidimai ir skambučiai pamokų metu. Daugelyje mokyklų galioja gana griežta taisyklė, draudžianti mokiniams naudotis mobiliuoju telefonu per  pamokas. Tačiau realybėje mokytojas  dažnai lyg koks Cerberis turi atimti telefonus iš nepaklusniųjų, kurie per pamoką žaidžia, rašo SMS ar įsigudrina net ir paskambinti. Palengvinkite pedagogų dalią ir patys sugalvokite savo vaikų motyvacijos sistemą: aptarkite su jais, kodėl mobilusis telefonas per pamokas ar kitus ugdomuosiusvaikomobilus3.jpg užsiėmimus – netoleruotina priemonė. Ir mokslui, ir sveikatai geriausia bus, jei per pamokas vaikas įpras tiesiog išjungti telefoną – kaip lėktuve. Juk dėmesį blaškančios žinutės, skambučiai ir kitas telefono turinys lygiai taip pat trukdo vaiko navigacijai mokslo pasaulyje.

Mobilusis internetas. Tas pats patarimas, kaip ir punkte Nr.1: pradinukui išmanusis telefonas visiškai nebūtinas. Jei mokslams jam  tikrai reikalinga informacija iš interneto, tegu jos ieško naudodamasis  namų kompiuteriu. Ir jums bus ramiau, ir vaikui galėsite padėti, jei reikės.

Netinkamas interneto turinys. Jei auginate paauglį, kuris jau užsitarnavo telefoną su mobiliuoju internetu, pasitikrinkite, ar jis užsitarnavo ir jūsų pasitikėjimą juo naudotis. Čia galioja bendras patarimas kuris tinka stebint, ką jūsų vaikai veikia internete: geriausia kontrolės priemonė – ne  gąsdinimai ar užraktai, o nuoširdus, atviras pokalbis. Ir tai nėra joks bendravimo „aukštasis pilotažas“, įmanomas tik įsitaisius ant psichiatro kušetės. vaikomobilus2.jpgTiesiog papasakokite vaikams, kad ne visi žmonės, kurie jais domisi virtualioje erdvėje, yra draugiškai nusiteikę. Šioje srityje įskiepyti vaikui perdėtą įtarumą bus sveikiau, negu skatinti perdėtą patiklumą – deja, tokia yra saugumo internete kaina.


Priklausomybė nuo mobiliojo telefono.
Psichologai tvirtina, kad toks reiškinys jau egzistuoja. Palikus namie mobilųjį, kankina nerimas, nesiseka susikaupti, jautiesi „tarsi neapsirengęs“.  Todėl rekomenduojame jau artimiausiu metu skirti bent pusvalandį apmąstymams ir įvertinti, ar mobilusis  telefonas netapo pagrindine priemone bendraujant su savo vaikais. Jei taip – metas kažką keisti. Ir mobilusis telefonas čia nekaltas.

Bendravimo kultūra. Pakalbėkite su savo vaikais, kam ir kada dera skambinti, o kada geriau – rašyti žinutes. Pavyzdžiui, kai esate darbe, SMS žinutės – puikus sprendimas: žiniomis ir jausmais vaikai gali pasidalinti iš karto, o jūs atsakysite, kai tik turėsite galimybę.

vaikomobilus1.jpgNakties poilsis. Kad jūsų vaiko žinutėmis ar skambučiais netrukdytų naktibaldos bičiuliai, kurie kažkodėl nemiega, įpratinkite savo šeimos narius nakčiai telefoną apskritai išjungti. Nakties poilsio vertė prilygsta auksui, o ypač vaikams, kurių nervų sistema jautresnė, ir mobilieji trikdžiai jai tikrai nereikalingi.

Rinkdamiesi išmanųjį įrenginį savo vaikui, tėvai linkę ieškoti kompromiso tarp įrenginio saugumo ir funkcionalumo. Taigi tėvams, norintiems palaikyti ryšį su savo vaikais, neperkant jiems išmaniojo telefono, išmanusis laikrodis gali būti puiki alternatyva.