Išmanieji įrenginiai

Mobilioji fotografija pradedantiesiems ir ne tik: kokių klaidų vengti?

2020 rugsėjo 21

Kai vienas iš didžiųjų gamintojų paskelbia apie naują modelį, arba kai kažkas iš mūsų aplinkos nusiperka telefoną, daugelis mūsų puola klausti: o kaip jo kamera? Kokias nuotraukas ji daro? Šiuolaikiniai išmanieji iš tiesų yra kone tikras fotografavimo stebuklas. Platų regos kampą, automatinį fokusavimą ar naktinį režimą jau priimame kaip savaime suprantamas kiekvieno telefono funkcijas. Deja, net ir pačios geriausios kameros sistemos iki galo negali garantuoti nuotraukų kokybės. Juk visada egzistuoja ir žmogiškas faktorius, galintis pakišti koją. Kokias klaidas dažniausiai darome fotografuodami, ir kaip jas ištaisyti?

Fotografuojate, esant prastam apšvietimui

Kokios kokybiškos bebūtų išmaniųjų telefonų kameros, jos tiesiog negali prilygti profesionaliems fotoaparatams. Kamera juk tėra viena iš daugelių modelio dedamųjų ir todėl neišvengiamai susiduria su tam tikromis limitacijomis. Turbūt, pati reikšmingiausia – šviesos jutiklio dydis. Jeigu mes norime nepriekaištingų kadrų, mums reikia kokybiško apšvietimo. Naktimis, vakarais, apsiniaukusiomis dienomis ar tiesiog tamsiose patalpose išmanusis telefonas automatiškai ima daryti kompromisus. Visų pirma, sistema padidina šviesos jutiklio jautrumą. Deja, tai turi savo kainą. Nuotraukose atsiranda gerokai daugiau skaitmeninio triukšmo, jos tampa labiau „grūdėtomis“. Sistema taip pat pailgina kadro išlaikymą. Tai reiškia, kad vienos nuotraukos padarymas užtrunka gerokai ilgiau. Tai irgi turi savų pasekmių.

Fotografuodami judinate ranką

Kai darant nuotrauką išlaikymas yra labai lėtas, pavyzdžiui trunka ketvirtį sekundės, kamera dirba gerokai ilgiau nei esant geroms apšvietimo sąlygoms. Tai reiškia, kad jūsų ranka, laikanti telefoną, privalo būti visiškai stabili. Kamera yra labai jautrus prietaisas, pajuntantis net ir patį menkiausią krestelėjimą. Visai tai baigiasi šiek tiek susiliejusia nuotrauka. Blogiausia tai, kad šį efektą sukelia net ir labai smulkus veiksmas. Pavyzdžiui, paties mygtuko „fotografuoti“ spustelėjimas. Kai oro sąlygos palankios, tokias problemas ištaisys automatinio fokusavimo funkcija. Vis dėlto, vyraujant prastam apšvietimui, to daryti efektyviai ji nebeįstengia. Belieka prisiminti, kad, fotografuojant prieblandoje, telefoną rankose reikia laikyti kaip įmanoma tvirčiau arba, dar geriau, padėti jį ant stabilaus paviršiaus.

Fotografuodami per daug pritraukiate vaizdą

Nuotraukų kokybei nepadeda ir telefono kameros sistemos sugebėjimų pervertinimas. Taip, moderniausi modeliai turi iš tiesų neeilines vaizdo priartinimo galimybes. Pavyzdžiui, Samsung Galaxy S20 Ultra tai padaro 100 kartų, o naujausias Samsung Galaxy Note 20 Ultra – 50. Tačiau toks sugebėjimas irgi turi savo kainą – gerą nuotrauką tokiomis sąlygomis išgausite tik tuo atveju, jeigu telefoną laikysite ypač stabilioje pozicijoje. Labai svarbu suprasti ir tai, kad priartinimas būna dvejopas: optinis ir skaitmeninis. Pirmuoju atveju lęšis fiziškai padidina toli esančius objektus. Šią funkciją telefonų kamerų sistemose atlieka telephoto objektyvas, tad, jeigu daug fotografuojate, rinktis reikėtų jį turintį modelį. Paprastai tai būna flagmanai: Samsung Galaxy S20, OnePlus 8 Pro, iPhone 11 Pro, Xiaomi Mi 10. Skaitmeninis priartinimas veikia kiek kitaip. Jis ne fiziškai priartina vaizdą, o jį savotiškai apkarpo. Tai reiškia, kad kuo labiau jį artinsite, tuo prastesnį rezultatą gausite.

Kaip su telefonu fotografuoti geriau?

Žinodami, kokie faktoriai neigiamai veikia nuotraukų kokybę, galime išvengti klaidų ir iš savo telefono kamerų išspausti daugiau. Visų pirma, visada ieškokite pačių geriausių įmanomų apšvietimo sąlygų. Kaip jau spėjome įsitikinti, prieblanda situaciją gali taip sugadinti, kad jos nebepataisys net ir pats protingiausias Dirbtinis intelektas. Tuo pačiu visada stenkitės savo rankas laikyti kaip įmanoma stabilesnėje padėtyje. Net ir menkiausias judesiukas gali sulieti nuotrauką. Lygiai taip pat svarbu, kad ir jūsų modeliai būtų ramūs. Jeigu fotografuojate grupelę žmonių, nebijokite jų šiek tiek pavaikyti ir liepti, kad šie judėtų kaip įmanoma mažiau. Galų gale, venkite greitai judančių objektų fotografavimo. Net ir pačiomis geriausiomis sąlygomis susiliejimo greičiausiai neišvengsite. Nebent jūsų idėja ir buvo sukurti abstrakčią kompoziciją.

Patarimai, praversiantys fotografuojant

Niekada nepamirškite, kad jūsų išmanusis telefonas iš tiesų yra labai išmanus. Jis turi visą pluoštą naudingų Dirbtinio intelekto sprendimų. Išnaudokite juos ir padėkite telefonui padėti jums. Išbandykite vadinamąjį burst mode. Jį aktyvavus, telefonas vieną po kitos padaro visą pluoštą nuotrauką, iš kurių tikrai pavyks išsirinkti geriausią. Be to, jums nereikia pakartotinai spausti fotografavimo mygtuko, todėl išvengsite vibracijų. Priartinimo funkciją naudokite taupiai ir naudodami paprastą triuką – pasufleravimą, į kurį objektą kamerai reikėtų susikoncentruoti. Tai padarysite tiesiog ekrane jį paliesdami pirštu. Nepamirškite reguliariai nuvalyti pačių objektyvų. Ant jų neišvengiamai nutupia dulkių ir kitų nešvarumų, trukdančių pagauti geriausius vaizdus. Galų gale, esant sudėtingoms apšvietimo sąlygoms nebijokite perimti kontrolės į savo rankas. Patys pažaiskite su ISO nustatymais, išlaikymo greičiu. Praleidę taip šiek tiek laiko, geriau perprasite kameros sistemos galimybes ir geriau žinosite, kaip ji reaguoja į vienokias ar kitokias aplinkos sąlygas.