Gyvenimo būdas

Kokie saugikliai turėtų atsirasti jūsų vaiko telefone?

2019 lapkričio 11

Nupirkti savo vaikui pirmąjį telefoną – tai labai svarbus žingsnis. Galima sakyti, demonstruojantis tėvų pasitikėjimą, kad jų vaikas jau pakankamai tam subrendęs. Vis dėlto, nerimo dėl to nei kiek ne mažiau. Juk telefonas vaikui atveria duris į internetą ir socialinius tinklus, kuriuose toli gražu ne viskas saugu, mandagu ir emociškai sveika. Be abejo, savo atžalų nuo visko neapsaugosite (o gal net ir nereikia to daryti), bet visiškai suprantama, kad tam tikras ribas ir saugiklius numatyti norisi. Laimei, tai padaryti visai nesunku. Savo vaiko telefoną visai paprastai galima sureguliuoti taip, kad visada matytumėte informaciją apie jo buvimo vietą, blokuotumėte prieigą prie tam tikros informacijos arba netgi ir patį naudojimosi prietaisu laiką.

Šeimyninė paskyra

Jeigu jau nutarėte, kad jūsų vaikas gali turėti telefoną, prieš išsvajotą prietaisą įteikdami, jį visų pirma paruoškite. Pradėti reikėtų nuo šeimyninės paskyros sukūrimo. Ji jums padės stebėti ir veikti vaiko naudojimosi telefonu įpročius tiesiai iš saviškio. Tai padaryti labai lengva. Į savo ir vaiko Android telefonus įrašykite Google Family Link aplikaciją ir prisiregistruokite joje. Tai labai patogus įrankis, kaip tik ir skirtas skaitmeninių taisyklių nustatymui savo atžaloms. Apple ekosistemoje tam skirta Family Sharing funkcija. Jums tereikės savo vaikui sukurti Apple ID. Eikite į Nustatymai>[Jūsų vardas]>Family Sharing>Add Family Member>Create a Child Account. Štai ir viskas. Visi jūsų šeimos nariai dabar sujungti į tinklą ir telefonų naudojimo įpročius gali formuoti kartu. 

Naudojimosi laikas

Susikūrus bendrą šeimos paskyrą, galima pradėti formuoti sveikus naudojimosi prietaisais įpročius. Pradėti geriausia nuo limito, kiek derėtų žiūrėti į ekranus, nustatymo. Jeigu naudojatės iPhone, tiesiog Nustatymuose susiraskite skiltį Screen Time. Kadangi savo vaiką jau esate pridėję prie bendros paskyros, galėsite iš karto nustatyti limitą, o taip pat matyti kaip dažnai jis pačiumpa telefoną ar kiek laiko praleidžia su viena ar kita aplikacija. Tą patį galima padaryti ir su Google Family Link. Aplikacijoje pasirinkite savo vaiką, atsidarykite Daily limit ir paspauskite Set up limits. Abiem atvejais galima riboti tiek bendrą naudojimosi laiką, tiek nustatyti ribas konkrečioms aplikacijoms. Beje, psichologai pastebi, kad vaikus labai teigiamai veikia tiesioginis pavyzdys, tad būtų puiku limitus nusistatyti ir sau pačiam.

Nepageidaujamos aplikacijos

Labai gali būti, kad yra tam tikrų aplikacijų, kurioms, jūsų manymu, vaikas dar nėra pasiruošęs. Pavyzdžiui, koks nors socialinis tinklas ar kokia kita įtraukianti programėlė. iPhone savininkai toje pačioje Screen Time skiltyje turėtų paspausti Content & Privacy Restrictions. Iš karto pamatysite Allowed Apps skirtuką. Jame galite tiesiog sužymėti telefone jau esančias aplikacijas, kurios jūsų vaikui turėtų būti neprieinamos. Tuo tarpu paspaudę App Store Purchases, sužymėsite programėles, kurių negalima įsirašyti arba kaip tik ištrinti. Android vartotojai tą patį padarys Google Family Link pasirinkę vaiką, paspaudę Apps installed>More, o tada užblokuodami ar atblokuodami norimą vardą. Tuo pačiu nustatykite ir tai, kad bet kokią aplikaciją vaikas galėtų įrašyti tik su jūsų patvirtinimu. Nueikite į Google Play. Spauskite Menu>Account>Family>Manage family members>įrašykite šeimos vardą>Purchase approvals>All content.

Vaiko privatumas

Nieko nuostabaus, kad vaikai internete labai mažai dėmesio skiria savo asmeninių duomenų apsaugai. Jie paprasčiausiai dar nelabai galvoja apie tokius nuobodžius dalykus ir labiau rūpinasi internete besislepiančiomis įdomybėmis. Taigi jūsų saugumu turėsite pasirūpinti patys. iPhone savininkams anksčiau jau minėtoje Content & Privacy Restrictions skiltyje reikėtų susirasti Location Services. Čia galite įvairioms aplikacijoms suteikti arba panaikinti prieigą prie informacijos apie jūsų vaiko buvimo vietą. Atkreipkite dėmesį į Photos funkciją. Ar tikrai norite, kad visos aplikacijos turėtų prieigą prie jūsų vaiko daromų nuotraukų? Android vartotojams, norintiems blokuoti trečiųjų šalių prieigą prie informacijos, reikėtų nueiti į families.google.com. Paspauskite Members ir pasirinkite savo vaiką, tuomet Account info>More>Third-party apps with account access. Čia galėsite labai paprastai atimti arba suteikti šias teises.

Žinokite, kur yra jūsų vaikas

Dar viena svarbi funkcija, kuri padės tėvams jaustis ramiau – tai galimybė savo telefone matyti, kur yra jų vaikas. Žinoma, ją dar reikia aktyvuoti. iPhone savininkai reikėtų eiti į Nustatymai>[Jūsų vardas]>Family Sharing>Shared Features. Padėkite varnelę prie Location Sharing. Dabar jums reikėtų parsisiųsti Find My Friends aplikaciją ir joje užsiregistruoti. Joje visada matysite kur yra kiekvienas šeimos narys. Android vartotojai tą patį padarys Google Family Link aplikacijoje. Pasirinkite joje savo vaiką. Nustatymuose spauskite Manage>Location>Location settings. Čia galite įjungti arba išjungti stebėseną (pirmuoju atveju pasirinkite „High accuracy“). Sugrįžkite į pagrindinį meniu ir vėl pasirinkite vaiką bei spauskite Location>Set Up ir sekite nurodymus. Sistema gali šiek tiek užtrukti, kol viską suderins, bet nuo šiol aplikacijoje galėsite matyti savo vaiko buvimo vietą.