Išmanieji įrenginiai

Kokias naujoves Apple pristatė per WWDC 2020

2020-06-23

WWDC (Worldwide Developers Conference) – tai vienas svarbiausių renginių kasmetiniame Apple kalendoriuje. Jo metu vienoje vietoje susitinka technologijų giganto inžinieriai ir programinės įrangos kūrėjai iš viso pasaulio. Būtent per WWDC Apple paprastai oficialiai pristato naująsias savo operacinių sistemų versijas. Nors 2020–ųjų aplinkybės, švelniai tariant, labai neįprastos, konferencijos tai nesustabdė. Ji paprasčiausiai persikėlė į virtualią erdvę. Galbūt plojimų ir kamerų blyksčių šiemet ir buvo gerokai mažiau, bet naujienų – tikrai ne. Tarp pačių ryškiausių – ne tik naujos operacinių sistemų versijos, bet ir naujas kompiuteris bei pokytis, suintriguosiantis tuos, kuriems ypač įdomios „kietosios“ technologijos.

Naujieji Apple procesoriai

Ko gero, reikšmingiausia WWDC žinia eiliniams vartotojams prasprūdo pro ausis. Ji buvo ne apie naują operacinės sistemos versiją ir net ne apie naujos kartos iMac. Konferencijos metu Apple oficialiai patvirtino gandus, kurie technologijų pasaulyje sklandė jau ilgokai – technologijų gigantas pamažu pereidinės prie savo pačių pagamintų procesorių. Tačiau, ką tai reiškia? Iki šiol Apple savo nešiojamuose ir stacionariuose kompiuteriuose naudojo Intel procesorius. Tuo tarpu į iPhone ir iPad dedami būtent sukurti pačios Apple. Koks skirtumas tarp jų? Nors Intel procesoriai ir yra potencialiai galingesni, pagamintieji Apple pasižymi geresniu energiniu efektyvumu, o taip pat, potencialiai, ir greičiu. Taip yra dėl to, kad šie procesoriai atlieka ribotesnį funkcijų kiekį, bet daro tai gerokai sparčiau. Dėl Intel procesorių pranašumo programuotojams ir kitiems reiklesniems vartotojams net nekiltų klausimų, bet štai eiliniams (o tokių yra absoliuti dauguma) sukurtieji Apple atrodys netgi geresni. Teigiama, kad perėjimo procesas bus palaipsnis. Dalis Mac‘ų kurį laiką dar tebenaudos Intel, bet pirmieji naujo tipo modeliai pasirodys dar šiemet.

Naujasis Mac Mini

Ši naujovė tiesiogiai susijusi būtent su pranešimu apie palaipsnį perėjimą prie savo pačių kuriamų procesorių. Jeigu eiliniams vartotojams toks žingsnis ir atrodo intriguojantis (juk visi norime greičiau bei sklandžiau veikiančio kompiuterio), tai štai programuotojams ir tiesiog visiems tiems, kurie dalyvauja programėlių bei programinės įrangos kūrime, tai yra ir šioks toks galvos skausmas. Pritaikyti savo produktą taip, kad šie sklandžiai veiktų kartu su visiškai nauju procesoriumi, visgi yra iššūkis. Apple kaip tik ir nutarė palengvinti jiems gyvenimus pristatydama Mac Mini. Jame sukasi A12Z procesorius – toks pats, kokį rastumėte ir šių metų iPad Pro. Programuotojai šiame Mac Mini ras naujosios macOS Big Sur (apie ją šiek tiek vėliau) beta versiją, o taip pat Xcode įrankį. Kitaip tariant, Mac Mini yra skirtas produktų bandymams bei turėtų padėti sklandžiau pereiti nuo Intel.

Naujoji macOS Big Sur

Jeigu žinios apie naujus procesorius daugumai vartotojų taip ir liks nepastebimos, tai štai vieną pokytį tikrai pastebės kiekvienas. Apple per WWDC oficialiai pristatė savo naująją operacinę sistemą – Big Sur. Beje, tai pirmoji visiškai nauja operacinės sistemos versija per 20 metų. Siera, Mojave ar Catalina buvo macOS 10, pasirodžiusios dar 2000 m., atnaujinimai, o štai Big Sur jau turi kodinį pavadinimą macOS 11. Žinoma, tai tiesiogiai susiję su perėjimu prie visiškai naujų procesorių. Taigi, kokių naujovių iš jos galima tikėtis. Visų pirma, smarkiai atnaujinto dizaino. Jis bus gerokai minimalistiškesnis, dar labiau primenantis iOS (tendencija, kurią ir šiaip jau galėjome stebėti pastaraisiais metais). Čia rasite visiškai naują pranešimų centrą, widget‘us, dar daugiau priminimų ir t.t. Įrankių langai bus permatomi, keisis priklausomai nuo darbalaukio spalvų. Permąstyta ir daugybė populiariausių programėlių (pašto, nuotraukų ir pan.). Jos taip pat minimalizuotos ir turėtų būti dar lengviau naudojamos.

iOS 14 naujovės

Tradiciškai per WWDC Apple pristato ir naują iOS versiją. Šie metai nebuvo išimtis. iOS 14 pažėrė pakankamai daug naujovių, kurias, beje, jau galite išbandyti ir jūs, parsisiųsdami jos beta versiją. Progų po ją pasikniausioti dar bus daug, bet ryškiausias naujienas galima apžvelgti jau dabar. Turbūt ryškiausia naujovė – vadinamieji widget‘ai, minimalizuotos programėlių versijos, kurias visada galima laikyti ant savo ekrano. Tokio pokyčio tikslas – suteikti vartotojui galimybę matyti aktualią informaciją vos tik užmetus akį į telefoną. Dar viena nauja įdomi funkcija – App Library. Ji automatiškai sudėlioja panašiai veikiančias programėles į stalčiukus, pavyzdžiui, į skirtas susirašinėjimams ar dienos organizavimui, ir padeda greičiau pasiekti tas, kurios įprastomis aplinkybėmis būna nugrūdamos į antrą ar trečią iPhone ekraną. Galų gale, Apple atnaujino daugybę programėlių. Naujų galimybių įgijo Apple Maps, Memoji funkcija, video grotuvas ir daugybė kitų. Pristatyta ir viena ypač intriguojanti programėlė – skaitmeninis automobilio raktelis. Jo dėka, automobilį atrakinti ir užvesti bus galima NFC ryšiu.

Kitos WWDC 2020 naujienos

Visų WWDC 2020 naujienų viename tekste aprašyti tiesiog neįmanoma, mat kartu su procesoriais, iOS ir macOS buvo pademonstruota ir visa eilė kitų inovacijų. Štai pačios svarbiausios iš jų. iPad taip pat sulaukė naujos operacinės sistemos versijos. Kaip ir iOS 14, čia atsiras widget‘ų. Apple naujojoje versijoje taip pat įdiegė visiškai naują šoninę juostą, kuri turėtų gerokai palengvinti šokinėjimą nuo vienos aplikacijos prie kitos. Tai ypač pravers tiems, kurie iPad‘ą naudoja vietoj kompiuterio. Pristatytas ir naujas įrankis Scribble, skirtas Apple pieštukui. Jis automatiškai atpažįsta tai, kas rašoma, ir konvertuoja į tekstą. Atnaujintos operacinės sistemos Apple ekosistemos prietaisus sujungs į dar glaudesnį tinklą. Pavyzdžiui, jeigu savo AirPods naudosite su iPhone, o tada pastarąjį padėsite ant stalo ir į rankas paimsite iPad , ausinės automatiškai persijungs. Galų gale, pristatyta ir WatchOS 7, kuri ne tik geriau stebės jūsų fizinę veiklą, bet nuo šiol mokės ir stebėti jūsų miegą, o taip pat fiksuos, kiek laiko jūs plaunatės rankas.