Patarimai

Kodėl verta stebėti savo miegą ir kaip tai daryti? 

2022-05-23

Miegas – be galo įdomi tema. Atrodytų, ko mes galime nežinoti apie miegą? Kai kurių miego įpročiai mums atrodo keistesni, kitų normalesni, bet išimčių nėra – visi gyvūnai miega. Kodėl? Štai čia ir prasideda spėliojimai, spekuliacijos, hipotezės. Kas gi tokio su mumis vyksta, kol miegame? Trumpai tariant, mūsų smegenys ir kūnas remontuoja save. Per dieną sukaupti prisiminimai sudėliojami į lentynas, atsikratome nereikalingos informacijos, raumenys ir organai tarytum persikrauna. Bėda ta, kad šiuolaikinis žmogus yra labai prastas miegotojas. Milijonai žmonių kenčia nuo nemigos ar kitokių miego sutrikimų. Kaip technologijos gali padėti stebėti miegą ir suteikti neįkainojamos informacijos, padėsiančios keisti žalingus įpročius?

Kodėl neišsimiegame?

Knygos „Kodėl mes miegame?“ autorius mokslininkas Matthew Walker‘is yra pastebėjęs, kad miegas – labai keista būsena. Tik pagalvokite: miegodami iš esmės prarandame sąmonę, mus suparalyžiuoja, matome kažkokias vizijas… Argi ne beprotybė? Ir vis dėlto, miegas yra kritiškai svarbus, daugelis žmonių neištvertų 10 parų be miego. O netgi daugiau nei 48 valandos be jo paprastai turi ilgalaikių pasekmių mūsų sveikatai. Deja, tas pats M. Walker‘is pastebi, jog didelė dalis žmonių kenčia nuo lėtinio neišsimiegojimo. Mes tarsi ir leidžiame sau pailsėti, bet arba neišmiegame rekomenduojamų 7–9 valandų, arba darome tai nekokybiškai. Dėl to mums nuolat šiek tiek stinga poilsio, jaučiame lėtinį nuovargį. Vienos šios problemos priežasties nėra. Kaltas ir mūsų gyvenimo tempas, ir stresas, madingas mąstymas esą miegas – tik silpniems. Visgi kaltininkų sąraše yra ir vienas itin svarbus įtariamasis – technologijos. Ypač daug problemų kelia ekranai bei jų skleidžiama mėlyna šviesa, išbalansuojanti hormonų pusiausvyrą. Tiesa, įdomu tai, kad būtent technologijos gali ir padėti spręsti neišsimiegojimo problemą. 

Miego stebėjimo naudos

Kalbame, savaime suprantama, apie miego stebėjimo įrankius. Tai programėlės, kurios stebi jūsų miegą, jo gylį, ritmus. Mes ilsimės labai netolygiai. Per naktį žmogus patiria dvi pagrindines miego fazes – REM ir gilaus miego. Per pirmąją neuronai būna labai neramūs, aktyviai sapnuojame. Giliojo miego metu pasineriame į gydančią būseną, kai atsigauna ir kūnas, ir protas. Abi fazės yra vienodai svarbios ir reikalingos. Tačiau ir jos nevienalypės. Tarkime gilus miegas būna ir stipresnis ir silpnesnis. Vienu momentu mus sunkiai kas išbudintų, o kitu esame ant nubudimo ribos. Beje, miego stebėjimo įrankiai dėl to turi ir labai gerą antrinę funkciją – jie veikia kaip intuityvus žadintuvas, jaučiantis, kai apytikriu kėlimosi laiku esate arti pabudimo, ir pasigirstantis būtent tada. Programėlės taip pat renka duomenis ir pateikia ataskaitas – kiek miegojote, kiek laiko kokioje fazėje praleidote, kiek kartų pabudote ir t. t. Ilgiau kaupiant tokius duomenis, galime pamatyti tam tikras tendencijas, priežastinius ryšius, leidžiančius numanyti, kokie faktoriai veikia mūsų miegą.

Kaip veikia miego stebėjimas

Duomenys ir informacija yra labai gerai. Tačiau kaip jie surenkami? Dar svarbiau, kiek galima jais pasitikėti? Pradėkime nuo to, kad čia kalbame ne apie laboratorinius prietaisus. Pastarieji turi daugybę jutiklių, pažangius analizės įrankius. Kasdieniam naudojimui jie absoliučiai netinka – ne tam jie ir sukurti. Kalbame apie dvejopas technologijas – telefono programėles ir išmaniuosius laikrodžius (tiesa, gana dažnai abi jos veikia tandemu). Pirmosios stebi ir fiksuoja jūsų kūno judesius ir pagal tai pateikia duomenimis grįstą spėjimą apie jūsų pasinėrimo į miegą lygį. Laikrodžiai taip pat stebi širdies ritmą, kvėpavimą (dėl to darbą atlieka geriau nei tiesiog programėlės). Kaip tuomet su patikimumu? Moksliniuose tyrimuose tokiais įrankiais surinktų duomenų gal ir nepanaudosite, bet tendencijų stebėsenai jų visiškai pakanka. Testai rodo, kad miego būseną ir fazę jie identifikuoja maždaug 80 proc. tikslumu. 

Miego stebėjimo programėlės

Pasirinkimų norintiems naudoti telefoną miego stebėsenai yra daugybė. Sunkiausia yra išsiaiškinti, kas jums tinka labiausiai. Turbūt pats pažangiausias rinkoje šiuo metu yra Sleep Score. Programėlė naudoja unikalią sonaro technologiją, labai patikimai renkančią duomenis. Informacija jums pateikiama labai suprantamai, išryškinant svarbiausias tendencijas. Be to, ji gretinama su kambaryje esančiu garso ir šviesos lygiu, tad sistema pateikia rekomendacijų apie tai, kaip galėtumėte pakoreguoti jus supančios aplinkos sąlygas. Jeigu mėgstate minimalizmą ir nematote reikalo klaidžioti po informacijos vandenynus, geras pasirinkimas bus Sleep++. Jos vartotojo sąsajoje kiekvieną rytą rasite trumpą ir aiškią ataskaitą apie tai, kiek laiko praleidote būdraudami, o kiek miegodami, ir kokio gylio buvo jūsų miegas. Jeigu vis dėlto norėtumėte daugiau funkcionalumo, verta išbandyti Sleep Cycle. Šis įrankis stebi ne tik ar ir kaip miegate, bet ir fiksuoja garsus. Tarkime, ar knarkiate, kosite, kalbate per miegus ir pan. Žinoti tokius dalykus labai naudinga – jie paprastai yra ženklas, kad turite miego sutrikimų.

Geriausi išmanieji prietaisai miegui stebėti

Visgi jeigu norite miego kokybę stebėti atidžiau, miegokite su išmaniuoju laikrodžiu. Labai dažnai į jį galima parsisiųsti ir minėtąsias programėles. Tačiau paprastai pats gamintojas čia būna įdiegęs saviškę. Kokybe čia labiausiai išsiskiria Fitbit. Šie išmanieji įrankiai populiarūs būtent dėl savo pažangių algoritmų, skirtų tiek mankštų, tiek poilsio stebėsenai. Miegas – ne išimtis. Šių įrankių telefono programėlėje rasite labai išsamią, bet tuo pačiu ir lengvai suprantamą ataskaitą apie savo miegą. Darbą puikiai atlieka tiek Fitbit laikrodžiai Versa 3 bei Sense, tiek apyrankės – Fitbit Inspire bei Fitbit Charge. Prie Samsung telefonų, be abejo, geriausiai tiks to paties gamintojo laikrodžiai. Miegą puikiai stebi tiek klasikinio, tiek sportinio dizaino modeliai. Beje, Samsung laikrodžiai turi ir eSim funkciją, vartotojui suteikiančią dar daugiau laisvės.