Išmanieji įrenginiai

Kodėl reikia reguliariai atnaujinti savo programinę įrangą?

2020-09-22

Štai jums, ko gero, puikiai pažįstama situacija. Savo kompiuteryje pamatote pranešimą apie tai, kad jums jau paruošti programinės įrangos atnaujinimai. Ar norėtumėte instaliuoti juos dabar? Jūs tiesiog atsidūstate ir paspaudžiate mygtuką „Priminti apie tai rytoj“. Kitą dieną, savaime suprantama, procesas kartojasi. Taip, programinės įrangos atnaujinimai gali erzinti ir atrodyti kaip laiko švaistymas. Nieko keista, kad labai dažnai juos atidėliojame. Kam tie atnaujinimai, jeigu kompiuteris ar telefonas ir taip puikiai veikia? Deja, tokiu būdu iš tikrųjų darome sau meškos paslaugą. Pateikiame jums pagrindines priežastis, kodėl savo programinę įrangą jums reikėtų atnaujinti reguliariai.

Kodėl atnaujinimai būtini saugumui?

Jūsų operacinė sistema ir kasdien naudojamos programėlės savyje turi šiokio tokio broko, saugumo spragų. Tai yra neišvengiama. Programinės įrangos kūrimas yra labai sudėtingas, kompleksiškas procesas, kuris iš esmės niekada ir nesibaigia. Inžinieriai nuolat testuoja, kaip jų kūriniai veikia praktikoje, randa naujas klaidas ar tobulintinų dalykų bei atlieka reikiamas korekcijas. Jos mus ir pasiekia atnaujinimų pavidalu. Bene dažniausiai jie būna skirti būtent saugumo problemoms spręsti. Įsilaužėliai nuolat išbando naujus būdus, kaip pasiekti kažkieno informaciją. Ir jiems reguliariai pavyksta arba beveik pavyksta tai padaryti. Į naują programinės įrangos versiją įdiegiama apsauga nuo tokio pobūdžio įsilaužimų. Taigi, jeigu jūs jos neįsirašote, esate pažeidžiamesni. Būtent todėl ir yra pavojinga naudotis, pavyzdžiui, Windows XP. Taip, ji galimai dar puikiai veikia, bet, kadangi jai nebekuriami atnaujinimai, pavojai slypi už kiekvieno kampo.

Rizikos, kylančios neatnaujinus programinės įrangos

Tačiau ar tikrai saugumo rizikos, kylančios neatnaujinant operacinės sistemos ir programėlių, tokios jau baisios? Kas tokio pavojingo gali nutikti, jeigu esate atidus ir nepasimaunate ant įvairių sukčių triukų? Rizikų ir pavojų yra daugybė, bet turbūt dažniausiai pasitaikantys – vadinamieji bugai. Tai atskiri dokumentai, kurie tarsi užkrečia likusią programinę įrangą ir sutrikdo jos veiklą. Bugai paprastai atrodo visiškai neįtartinai. Jie užsimaskuoja kaip JPEG ar MP3 dokumentas. Patekę į kompiuterį ar telefoną, bugai tik ir ieško silpnųjų vietų programėlių kode. Tokiais atvejais įmanomi keli scenarijai. Jeigu pasiseks, jūsų programinė įranga tiesiog ims veikti šiek tiek lėčiau. Blogiausias scenarijus – bugą paskleidęs žmogus gaus prieigą prie visos jūsų prietaise esančios informacijos. Turint omenyje tokį pavojų, kelios minutės, panaudotos atnaujinimams įrašyti, neatrodo tokios ilgos.

Ką savo kompiuteryje ar telefone būtina atnaujinti reguliariai

Didžiausią pavojų kelia vėlavimas atnaujinti savo interneto naršyklę bei pačią operacinę sistemą. Taigi, jų atnaujinimo jokiu būdu nereikėtų atidėlioti. Tačiau pasirūpinti derėtų ir specifinėmis programėlėmis. Pradėkite nuo Microsoft Office paketo. Taip, Word tikrai nėra tas įrankis, kuris revoliucionuos save, – net ir dešimtmečio senumo versija kuo puikiausiai atlieka savo paskirtį. Problema slypi kitur – saugumo spragose. Jums užteks parsisiųsti vieną pažeistą dokumentą ir staiga sutriks visos sistemos darbas, mat pasenusi Microsoft Office versija tiesiog nesugebės susitvarkyti su grėsmėmis. Atnaujinkite ir tas programas, kurios skirtos dokumentams archyvuoti ar išarchyvuoti – WinRAR, 7-Zip, WinZip ir pan. Taip pat visada turėkite ir šviežiausią naudojamo grotuvo (VLC, Apple Music ar Spotify) versiją. Kitaip tariant, svarbiausia pasirūpinti tomis programėlėmis, kuriomis atidarote iš trečiųjų šalių parsisiųstus dokumentus.

Ar visada reikia turėti naujausią programų versiją?

Tačiau ar tai reiškia, kad visada reikėtų stengtis būti pirmuoju, įsirašiusiu atnaujinimus? Nebūtinai. Atnaujinimai nelygūs atnaujinimams. Dalis jų smulkūs, kiti – pakankamai stambūs. Pirmuosius iš tikrųjų reikėtų įsirašyti kuo anksčiau. O su didžiaisiais galite būti kiek lėtesni. Iš pagrindų atnaujinta programinės įrangos versija paprastai dar turi šiek tiek broko, kurį reikia pataisyti. Pavyzdžiui, Windows 8.1 versija reguliarių atnaujinimų sulauks iki pat 2023 m. Šiuo metu daugybėje kompiuterių veikianti Microsoft Office 2016 versija – su sąlyga, kad reguliariai įdiegsite smulkius atnaujinimus – taip pat dar ilgai nekels problemų. Ja naudotis be baimės galėsite iki 2024 m. spalio. Apple savo vartotojams taip pat duoda laiko. Virtualioje eilėje prie macOS Big Sur stumdytis dar neverta. Gamintojas saugumo atnaujinimus reguliariai kuria trims paskutinėms macOS versijoms – macOS High Sierra, macOS Mojave ir macOS Catalina. Jums tereikia jų neignoruoti.

Ką dar reikėtų žinoti apie programinės įrangos atnaujinimą?

Žinoma, visada atsiras skeptikų, kurie sakys, kad jokių atnaujinimų jiems nereikia, nes jau seniai nekeičia savo įpročių ir dar niekada nepatyrė jokių problemų. Žinoma, gyventi galima ir šitaip. Tačiau rizikos visada turėtų būti pasvertos, o šiuo atveju, jų nauda yra sunkiai apčiuopiama (sutaupytos keliolika minučių ir pasilikimas komforto zonoje?). Draugams ar artimiesiems, kurie elgiasi būtent taip, vertėtų priminti vieną labai įdomų faktą. Psichoanalitikai ir sociologai jau seniai pastebėjo tai, kad žmonės yra linkę pervertinti sėkmės ir nuvertinti nesėkmės tikimybę. Kitaip tariant, mes stipriai pervertiname savo galimybę laimėti loterijoje ir tuo pačiu nuvertiname tikimybę patekti į nelaimę. Virtualus įsilaužimas kuo puikiausiai papuola į šią kategoriją.