Išmanieji įrenginiai

Ko tikėtis iš Android 13?

2022-02-01

Operacinių sistemų kūrimas – procesas, kuris niekada nesibaigia. Vieną versiją pristačius, jau kuriama kita. Ir taip be galo be krašto. Regis, Android 12 pasirodė dar visai neseniai. Tiesą sakant, ji tokia šviežia, kad didžioji dalis telefonų dar nė nenaudoja šios operacinės sistemos. Pati Google teigia, kad Android 12 įsirašę yra viso labo 26,5 proc. vartotojų. Nieko nuostabaus, galutinė jos versija pasirodė tik rudenį, o didžiausias Android gamintojas Samsung ją diegti pradėjo tik metų pabaigoje. Nepaisant to, jau aktyviai vyksta Android 13 kūrybinis procesas. Ir nors pirmosios beta versijos, ko gero, pasirodys tik pavasarį, jau dabar pakankamai aišku, kokie atnaujinimai čia bus svarbiausi. Taigi, ko verta tikėtis iš būsimosios Android 13?

Android 13 pasirodymo data ir kita bazinė informacija

Labiau technologijomis besidomintieji tikriausiai žino, kad Google savo operacines sistemas anksčiau vadindavo desertų vardais. Nors formaliai šios praktikos ir buvo atsisakyta pereinant prie paprasčiausių arabiškų skaičių, neoficialiai, kol projektas yra tik kūrimo stadijoje, jam vis tiek suteikiamas kodinis pavadinimas. Šiuo atveju tai yra Tiramisu. Taigi, jeigu kažkur viename sakinyje pamatysite žodžius Google ir Tiramisu, žinokite, kad kalba čia eina būtent apie Android 13. Tačiau tai faktas, kuris pravers nebent kokiame protmūšyje. Daug įdomiau ir praktiškiau sužinoti, kada pasirodys pirmosios naujosios operacinės sistemos versijos. Programuotojus ir kitus kūrėjus ji turėtų pasiekti jau vasarį, o pirmoji visiems norintiems skirta beta versija pasaulį išvys pavasarį. Įprastai galutinė Android versija pasirodo rudenį – rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje. Kitaip tariant, iki šio momento liko dar daugiau nei pusmetis. 

Android 13 dizaino naujienos

Android 12 išsiskyrė būtent vizualiniais atnaujinimais. Ši operacinės sistemos versija pasiūlė didesnius mygtukus, minkštesnius šriftus, naujo tipo widget‘us, daugiau animacijų ir daug panašių sprendimų. Tai padaryti Google įgalino visiškai nauja dizaino kalba Material You, pamažu diegiama visuose kompanijos produktuose. Panašu, kad Android 13 toliau tęs pradėtą progresą. Viena įdomiausių dizaino naujienų turėtų tapti spalvinių temų įvairovės didinimas. Google pridės net kelias naujas paletes, taip suteikdama vartotojams dar daugiau personalizacijos galimybių. Kaip žinia, Android 12 spalvinės temos prisitaiko prie jūsų naudojamo darbalaukio. Ši funkcija niekur nedings. Tačiau atsiras dar daugiau galimybių, kaip savo vartotojo sąsajai suteikti daugiau unikalumo. Taip pat panašu, kad Android 13 leis dar labiau personalizuoti savo Lock Screen, pavyzdžiui, keičiant laikrodžio stilių.

Android 13 funkcijų naujienos

Android 12 pristatė pluoštą naujų funkcijų. Pavyzdžiui, vienos rankos režimą, išmanesnius autorotacijos sprendimus, funkciją AppSearch ir t. t. Ką naujo rasime Android 13? Viena ryškesnių naujovių – intuityvesnis QR skaitytuvas. Šį įrankį naudojame vis intensyviau, tad labai gerai pastebime ir tai, kad tai daryti yra sudėtingiau, nei turėtų būti. Panašu, kad Android 13 meniu turės įrankį, pavadintą Show QR Scanner, kurio trumpąją nuorodą bus galima matyti netgi Lock Screen‘e. Kitaip tariant, norint juo pasinaudoti, nė nebereikės atsirakinti telefono. Kita įdomi naujiena – multikalbiškumo galimybės. Ko gero, pažįstate žmonių, kurie telefone vartoja anglų kalbą. Gal net pats taip elgiatės. Tokio elgesio priežastis labai paprasta – net ir patys geriausi vertimai kartais įneša sumaišties ir labiau blaško, nei padeda. Kita vertus, kai kurias programėles juk vis tiek norisi turėti lietuviškas. Android 13 pasiūlys išeitį. Vartotojai galės pasirinkti, kokia kalba veikia konkreti programėlė. Vienos veiktų angliškai, antros lietuviškai, trečios, jeigu tik jums norėtųsi, kad ir japoniškai. 

Android 13 valdymo naujienos

Technologijų pasaulis juda belaidės ateities link. Tokio pobūdžio ausinėmis ar kolonėlėmis jau seniai nieko nebenustebinsi. Tačiau tobulėti dar yra kur. Pavyzdžiui, tokie prietaisai juk veikia naudodami Bluetooth ryšio standartą, kuris, deja, eikvoja pakankamai daug telefono energijos. Taigi, kitas žingsnis kuriant belaidę ateitį – efektyvumo didinimas. Panašu, kad Android 13 veiks kartu su Bluetooth LE Audio ir LC3 technologijomis. Ką tai reiškia? Trumpai ir aiškiai: mažiau sunaudotos energijos ir geresnė garso kokybė. Kita reikšminga telefono valdymo naujiena taip pat susijusi su belaide ateitimi. Panašu, kad Google vysto Tap-to-Transfer (TTT) sistemą, kuri leistų turinio kontrolę atiduoti kitam prietaisui. Kaip tai veiktų? Tarkime, jūs klausytumėtės muzikos per Spotify, o tada, spustelėję vieną mygtuką, suteiktumėte galimybę programėlę valdyti netoliese esančiam draugui ar šeimos nariui.

Kitos Android 13 naujienos

Android 13 rasime ir kelis smulkesnius, ne taip akivaizdžiai matomus atnaujinimus. Jie visų pirma susiję su privatumu ir leidimais, taip pat su baterijos darbu. Įdomi naujiena laukia pranešimų srityje. Android 12 atsirado labai paranki funkcija – kai kuri nors iš programėlių aktyvuoja kamerą arba mikrofoną, viršutiniame dešiniajame kampe pasirodo žalias mygtukas, kurį spustelėjus galima leidimą atimti. Google ketina tą patį padaryti ir su pranešimais. Toje pačioje ekrano vietoje pamatytume signalą, sufleruojantį, jog kažkuri programėlė nori jums kažką pranešti. Priklausomai nuo norų, galėsite labai paprastai ir aiškiai pasakyti NE. Idealus sprendimas nemėgstantiems įkyrių telefonų. Android 13 turėtų veikti ir The Android Resource Economy (TARE). Tai labai gerai išvystyta energijos išteklių optimizavimo sistema. Algoritmas stebi baterijos lygį ir sprendžia, ar patenkinti programėlių prašymus atlikti vieną ar kitą veiksmą. Skamba sudėtingai ir komplikuotai. Tačiau tuo pačiu ir daug žadančiai.