Gyvenimo būdas

Kino teatrų eros pabaiga? Kaip stream‘inimo platformos kuria naujo tipo kolektyvinę patirtį

2020-05-22

Žmonės mėgsta istorijas. Pasakoti jas ir jų klausytis. Mums jos tapo būdu išreikšti save, užmegzti ryšį su kitais, patirti bendruomeniškumo jausmą. Sunku būtų rasti labiau kolektyvinį istorijų pasakojimo būdą už filmus. Jokia kita medija juk negali pasigirti tokiu masiškumu. Sėkmingiausius filmus pasižiūri milijonai žmonių, jie giliai nusėda mūsų kolektyvinėje sąmonėje. Apie juos mes diskutuojame, ginčijamės dėl jų. Ir tiesiog žiūrime juos kartu. Tiesa, paskutinysis punktas pastaraisiais metais gerokai keičiasi. Kino teatrams pamažu barstant savo auditorijas, stream‘inimo platformos kurią naujo tipo kolektyvinę patirtį. Kuo ji kitokia? Kaip ir tokiu formatu neprarasti tos vienijančios filmų magijos?

Kino teatrų eros pabaiga?

Filmai turi būti žiūrimi kino teatruose. Tokios nuomonės labai ilgą laiką laikėsi dauguma žmonių. Šiandien taip galvoja nebent užsispyrę snobai. Kino teatrai pamažu, bet užtikrintai praranda savo auditoriją. Pavyzdžiui, įtakingas kino industrijos leidinys The Hollywood Reporter skaičiuoja, kad vien JAV kino teatrų rinka pernai išgyveno 4,6 proc. kritimą. Nors rezultatai labai priklauso nuo konkrečių metų filmų pasiūlos ir dėl to šiek tiek varijuoja, kritimo tendencija stebima jau daugelį metų. Pavyzdžiui, Holivudui itin sėkmingais 2002 m. JAV iš viso buvo parduota beveik 1,6 mlrd. bilietų. Pernai šis skaičius jau siekė tik 1,244 mlrd. Dar įdomiau tai, kad kino teatrai laikosi ant kelių didžiausių žanrų–banginių. Žmonės į kiną eina norėdami kuo įspūdingesnio reginio, tad liūto dalį pinigų generuoja veiksmo, siaubo ir filmai vaikams. Tuo tarpu dramoms ar netgi komedijoms juose lieka vis mažiau vietos. Bent jau kai kalba eina apie didelius kino teatrus.

Stream‘inimo įtaka kino industrijai

Tačiau palaukite. Kaipgi čia taip išeina? Ar žmonės žiūri mažiau filmų? Toli gražu. Greičiau jau atvirkščiai. Video turinio mes kaip tik vartojame daugiau nei bet kada anksčiau. Pasikeitė pats būdas, kaip mes tai darome. Mes dažniau linkę filmus bei serialus stream‘inti. Viena vertus, taip juos žiūrėti tiesiog patogiau (nereikia niekur eiti, stumdytis eilėse prie spragintų kukurūzų ar kino salėje piktintis nekultūringu kolega). Tuo pačiu, ir gerokai pigiau. Kino bilietai – ne pigus malonumas. Stream‘inimo pergalė konkurencinėje kovoje jau netgi yra šiek tiek pasenusios naujienos. Šios platformos daugiau žmonių nei kino teatrai pritraukia jau daugiau nei penkerius metus. Ir tas atotrūkis tik didėja. Virsmą kino industrijoje puikiai atspindi ir tai, kad bendradarbiauti tiesiogiai su jomis nusprendžia vis reikšmingesni kūrėjai. Tarp šių metų Oskarui už geriausią filmą nominuotųjų du buvo sukurti Netflix‘ui.

Stream‘inimo platformos ir kolektyvinė patirtis

Taigi, būtent stream‘inimo platformos šiuo metu sutraukia didžiausias žiūrovų minias ir prisivilioja geriausius kūrėjus, taip keldamos savo produkto kokybę. Tačiau ar tai reiškia, kad filmai praras savo bendruomeniškumo aspektą? Ar juos žiūrėsime po vieną ar, geriausiu atveju, labai mažomis grupelėmis? Taip tikrai neprivalo būti!

Kaip filmus stream‘inti kartu su draugais?

Kolektyvinės filmų žiūrėjimo patirties jums visiškai nebūtina atsisakyti. Netgi atvirkščiai, ji gali būti netgi dar turtingesnė. Nuododamiesi šiuolaikiniais įrankiais, jūs galite suorganizuoti vadinamąjį „Netflix vakarėlį“. Jis vyksta labai paprastai. Jūs ir draugų būrys prisijungiate prie savo Netflix paskyrų, prieš tai išsirinkę konkretų filmą ar serialą, kurį norite žiūrite. Tuomet jums prireiks Netflix Party plėtinio. Jis nesunkiai instaliuojamas Chrome naršyklėje ir veikia sinchronizuodamas skirtingų paskyrų žiūrėjimo laikus. Kitaip tariant užtikrina, kad visa kompanija tuo pačiu metu matytų tą patį. Tuo pačiu ekrane atsiranda ir chat funkcija, todėl galėsite gyvai aptarinėti tai, ką matote.

Kaip paruošti Netflix Party funkciją?

Taigi, kaip suorganizuoti tą vakarėlį? Kai visi parsisiųsite plėtinį, paleiskite norimą filmą. Šalia puslapio adreso esanti Netflix Party ikona turėtų iš pilkos pavirsti į raudoną. Paspauskite ant jos. Turėtumėte pamatyti naują langą „Create Netflix Party“. Galite netgi pasirinkti, ar vakarėlį norite kontroliuoti vienas ar bendrai su draugais. Tai padarę, spauskite „Start the party“. Atsivers dar vienas langas su URL kodu. Nusikopijuokite jį ir pasidalinkite su draugais. Štai ir viskas. Jūsų žiūrėjimo laikas sinchronizuotas. Jeigu esate tas, kuris jungiasi prie jau egzistuojančio vakarėlio, tiesiog paspauskite ant URL nuorodos, o tada ant Netflix Party plėtinio ikonos. Beje, naudotis galite ir kitais panašiais įrankiais. Scener veikia beveik analogiškai, bet suteikia galimybę draugus dar ir matyti. Tuo tarpu TwoSeven tiks tiems, kurie nori žiūrėti YouTube, PrimeVideo ar HBO NOW.

Kaip filmus žiūrėsime ateityje?

Žinoma, kino teatrų mes galutinai dar tikrai nelaidojame. Jie dar ilgai išliks aktualūs tiems kino gurmanams, kurie nori pasimėgauti visais šiuolaikinių filmų kūrėjų sugebėjimais – kameros darbu, specialiaisiais vaizdo bei garso efektais. Tačiau stream‘inimo dominavimas tęsis ir toliau. Naujų platformų kūrimasis ir įrankių, padedančių ir virtualiai kurti kolektyvinę patirtį, atsiradimas tai tik patvirtina. Taigi, kaip filmus žiūrėsime ateityje? Visų pirma tuos šimtamilijoninius blockbuster‘ius, kurių laukiame ištisus mėnesius. Panašu, kad ateityje turėsime galimybę juos tiesiog išsinuomoti. Kai tik filmas būtų paruoštas premjerai, auditorija susimokėtų „bilieto kainą“ ir gautų galimybę ribotą laiką žiūrėti filmą (panašiu principu jau veikia tokios platformos, kaip Go3 ar Žmonės Cinema)Prie tokio modelio pamažu dirba daugelis didžiųjų platinimo kompanijų. Taigi, tokie virtualūs vakarėliai pamažu turėtų tapti nebe inovatyvia linksmybe, o mums visiems įprastu reiškiniu.