Išmanieji įrenginiai

Kas yra Linux telefonas ir kaip jis veikia?

2021-01-13

Išmaniųjų telefonų rinkoje iOS ir Android dominavimas jau atrodo nusistovėjęs ir sunkiai įveikiamas. Juk to padaryti nesugebėjo net Microsoft, tad mintis, kad staiga atsiras trečiasis žaidėjas, pajėgsiantis konkuruoti su šiais dviem milžinais, neskamba labai įtikinamai. Tačiau, nors tokia galimybė ir menka, ji nėra lygi nuliui. Ir ne, (bent jau kol kas) mes kalbame ne apie Huawei kuriamą HarmonyOS. Į išmaniųjų telefonų rinką prieš kurį laiką žengė kiek netikėtas dalyvis – Linux. Taip, jeigu skirsite šiek tiek laiko paieškoms, jūsų rankose gali atsidurti Linux telefonas. Tačiau kas tai yra ir kaip jis veikia? Siūlome iš arčiau susipažinti su šiais kiek keistokai atrodančiais, bet saugumą ir privatumą vertinančius sužavėsiančiais prietaisais.

Kas yra Linux?

Linux pavadinimą bent viena ausimi yra girdėję daugelis. Tiesa, labiau asmeninių kompiuterių kontekste, kai kalbama apie Windows ir macOS konkurentus. Linux labai mėgiama programuotojų ir žmonių, kurie šiek tiek labiau domisi technologijomis. Simpatijos priežastis – tai atviras šios operacinės sistemos kodas. Ką tai reiškia? Įprastai mes naudojamės programomis, kurių kodas yra užšifruotas. Paprastai tariant, produktą gauname pilnos ir nepakeičiamos sudėties. Tai galima palyginti su įvairiais mišiniais tortams, sausainiams ar pyragams. Linux veikia taip, lyg vietoj mišinio mes tiesiog nusipirktume krepšelį produktų su instrukcijomis, kaip juos sumaišyti. Tačiau tų instrukcijų laikymasis – jau mūsų asmeninis sprendimas. Linux programas galima pritaikyti prie savo poreikių, keisti jų veikimą, „perdirbta“ programa ar jos receptu galima laisvai dalintis su draugais ar platinti internete. Visai tai Linux paverčia daug labiau personalizuota ir saugesne patirtimi, mat prie jos tiesiog nekimba jokie virusai ar kitos problemos.

Kaip veikia Linux telefonas?

Bandymas pritaikyti Linux išmaniųjų telefonų pasaulyje buvo tik laiko klausimas. Šiuo metu jau turime ne vieną gamintoją, kuriantį tokius prietaisus. Ko gero, žinomiausias ir masiškiausias – PinePhone. Iš pirmo žvilgsnio tai tikrai nėra tie įrenginiai, kurie sužavėtų iOS ir Android patogumo bei estetikos išlepintus vartotojus. Šioms ekosistemoms Linux telefonai nė iš toli negali prilygti. Jų dizainas skausmingai paprastas, galios neužteks nei žaidimams, nei sudėtingesnėms užduotims, kamerų sugebėjimai irgi skurdūs. Galų gale, net ir populiariausių programėlių į juos ko gero neįsirašysite. Linux telefonai veikia labai panašiai kaip ir kompiuteriai. Jūs arba patys koreguojate programų veikimą, arba parsisiunčiate tas jų versijas, kurias paruošė kiti bendruomenės nariai. Taigi, jų veikimas yra gana ribotas ir tiesiogiai priklauso nuo to, kiek pastangų įdės pats telefono savininkas. Be įsitraukimo tokio prietaiso funkcionalumas būtų absoliučiai minimalus.

Kokie Linux telefono privalumai?

Skamba, švelniai tariant, neįkvepiančiai. Pasaulyje, kuriame telefonu esame įpratę atlikti vis daugiau kasdienių veiksmų, ribotas funkcionalumas skamba kaip sunkiai pateisinamas trūkumas. Linux privalumus galima susumuoti vienu žodžiu – paprastumas. Tai telefonai, skirti tiems, kurie nori palikti minimalų skaitmeninį pėdsaką. Tiesą sakant, patys modeliai kuriami taip, kad vartotojui būtų kuo patogiau įjungti bei išjungti vienas ar kitas funkcijas. Specialūs mygtukai reguliuoja netgi Bluetooth, Wi-Fi, mobiliojo interneto ar GPS aktyvumą. Be to, kadangi animacijos ir programėlės čia labai paprastos, telefonai veikia labai greitai, jie taip pat ir ilgaamžiai. Operacinei sistemai paprasčiausiai nereikia daug resursų, tad sklandaus veikimo galima tikėtis net ir po penkerių metų. Gal netgi sklandesnio, mat Linux bendruomenė yra ištobulinusi įvairių problemų sprendimo mechanizmą. Užuot laukus atnaujinimų, tai padaryti galima arba pačiam, arba paprašyti pagalbos forumuose. Galų gale, viskas šioje ekosistemoje yra nemokama, niekur nepamatysite nė vienos reklamos.

Kodėl verta pagalvoti apie Linux telefoną?

Mes jau esame pripratę, jog daugelis dalykų, esančių Google Play ar AppStore yra nemokami. Tiesą sakant, mes paprasčiausiai tikimės, kad taip bus. Tačiau, kaip sako senas posakis, jeigu nemokame už produktą, reiškia, kad mes ir esame produktas. Jokia paslaptis, kad visos populiariausios programėlės gyvena iš reklamų, kurios tokios sėkmingos ir atkaklios yra dėl to, kad pritaikomos prie mūsų pomėgių ir įpročių. Linux telefonai visų pirma skirti žmonėms, kurie nebenori būti viso šio proceso dalimi. Kadangi operacinės sistemos kodas atviras, niekas neturi galimybių šnipinėti ar kitaip rinkti apie jus informaciją. Tiksliau, bandymus tai daryti kuo puikiausiai matytų visa bendruomenė ir kaipmat imtųsi veiksmų. Kai kuriuose modeliuose vartotojai taip pat netgi turi galimybę fiziškai išjungti ne tik mikrofoną ar kameras, bet netgi išimti interneto modemus, tad, jeigu tik jums norisi, galite visiškai pradingti iš interneto. Klausimas tik vienas: kiek žmonių iš tikrųjų norės tai padaryti?

Linux telefonų perspektyvos

Galiausiai priartėjome prie paskutinio ir svarbiausio klausimo: tai gali Linux telefonai konkuruoti su Android ir iOS ar negali? Čia galimi du atsakymai. Pirmasis – labai konkretus ir paprastas NE. Bent jau kol kas Linux to padaryti negali. Šie prietaisai paprasčiausiai sugeba per mažai. Pasaulyje, kuriame sunku įsivaizduoti gyvenimą be socialinių tinklų ar YouTube, tai tiesiog per drastiškas žingsnis. Tačiau su viena išlyga. Viskas labai priklauso nuo jūsų asmeninių poreikių. Jeigu jums nei šilta, nei šalta, kas vyksta Facebook‘e ar Instagram‘e, ir tiesiog ieškote bazines funkcijas sklandžiai bei patikimai atlikti galinčio išmanaus prietaiso, kodėl gi ne? Turėdami Linux telefoną, galėsite nebesirūpinti nei dėl savo duomenų saugumo, nei dėl operacinės sistemos atnaujinimų, nei dėl to, kad jūsų modelis labai greitai pasens morališkai. Kitaip tariant, Linux telefonai yra labai riboto funkcionalumo, bet tai, ką jie daro, daro labai gerai. Ir, jeigu kompiuterių pasaulio istorija pasikartos, tokie prietaisai galiausiai atras sau nišą ir išmaniųjų ekosistemoje.