Socialiniai tinklai

Kas yra BeReal ir ar gali jis pakeisti kitus socialinius tinklus?

2022-06-27

Socialiniai tinklai šiandien yra tokia svarbi gyvenimo dalis, kad pamirštame, jog tai yra gana naujas fenomenas. Facebook plačiajai auditorijai pirmą kartą atsivėrė 2006 m., Instagram – 2010 m., TikTok – visiškas jaunuolis, veikti pradėjęs 2016 m. Tačiau visi šie socialiniai tinklai turi gerokai virš milijardo vartotojų, o be jų sunkiai įsivaizduojamas ne tik eilinių vartotojų, bet ir daugelio verslų gyvenimas. Ir vis dėlto, daugelis mūsų jaučia, kad kažkas čia nėra iki galo gerai. Įvairūs tyrimai vis garsiau skalambija apie socialinių tinklų keliamus pavojus mūsų psichologinei būsenai. Šią problemą pasišovė spręsti nauja programėlė. Socialinis tinklas BeReal teigia siūlantis alternatyvą – sveikesnę virtualią aplinką. Ar verta ją išbandyti ir jums?

Socialinių tinklų žala

Socialiniai tinklai nėra blogi. Netgi atvirkščiai – jie suteikia galimybę susipažinti, palaikyti ryšius su žmonėmis, kurie kitu atveju vargu, ar figūruotų mūsų gyvenimuose. Dar daugiau, socialiniai tinklai tapo nepakeičiamu įrankiu verslams – tiek skleidžiant žinią apie save, tiek generuojant pardavimus. Vis dėlto, ignoruoti problemų irgi nederėtų. Dalis socialinius reiškinius ir žmonių psichologiją studijuojančių mokslininkų jau gana seniai kalba apie neigiamus socialinių tinklų efektus. Čia ypač išsiskiria socialinės psichologijos atstovas Jonathan Haidt, kuris skaičiais ir duomenimis įrodinėja, kad Instagram ar TikTok turėtų būti prieinamas nuo daug vyresnio amžiaus. Anot sociopsichologo, socialinių tinklų pasirodymas tiesiogiai koreliuoja su paauglių depresijos bei netgi savęs žalojimo ir savižudybių augimu. Ypač pažeidžiamos mergaitės, kurios kaip niekada kenčia nuo FOMO ir – ypač – FOBLO – baimės kažką praleisti ir baimės būti paliktam už borto. Net jeigu Jonathan Haidt ir sutirština spalvas, akivaizdu, kad savo santykį su socialiniais tinklais turėsime permąstyti. Privalėsime ieškoti sveikesnių būdų, kaip jais naudotis, mūsų psichikai draugiškesnių alternatyvų. Štai čia arenoje ir pasirodo BeReal.

Trumpa socialinio tinklo BeReal istorija

 

Kaip sako patys socialinio tinklo BeReal kūrėjai, jis gimė kaip opozicija Instagram‘ui. O tiksliau, jo nerealistiškumui (iš čia ir pavadinimas). Jų idėja buvo sukurti socialinį tinklą, kuriame negalėtum pasislėpti už įvairių filtrų ir idealizuoti savo gyvenimo.

Kas sukūrė BeReal socialinį tinklą?

BeReal – visiškai šviežias socialinis tinklas. Google Play ir AppStore jis pirmą kartą pasirodė 2020 m. Idėjos autorius – prancūzas Alexis Barreyat. Socialinių tinklų pasaulyje jis tarsi ir nebuvo žinomas – prieš tai dirbo GoPro. Kaip teigia jis pats, naujoji programėlė yra reakcija į dabar esančias rinkoje. Dabar situacija tokia, kad mažiausiai kas antras vartotojas iš tikrųjų svajoja susirinkti kuo daugiau sekėjų ir tapti influenceriu. BeReal tai yra paprasčiausiai neįmanoma. Idėja tokia, kad vartotojai čia kasdien gauna dvi atsitiktines minutes ką nors papublikuoti. Tai reiškia, kad savo paskyros ir labai norėdamas nepakuruosi, nesukursi tobulo savo įvaizdžio. BeReal koncepcija šiaip jau nėra unikali. Panašius modelius jau bandyta diegti. Tarkime, kita prancūzų komanda Minutiae kažką panašaus darė dar 2017 m. Idėja tuomet neprigijo. Tačiau panašu, kad šį kartą ji tikrai gali iššauti.

Kaip veikia socialinis tinklas BeReal?

Užtenka įžangų. Kaipgi tas BeReal veikia praktikoje? Kaip ir Instagram, šis socialinis tinklas yra skirtas tam, kad jūs galėtumėte dalintis savo ir aplink jus vykstančio gyvenimo nuotraukomis. Tik kaip jau minėjome, egzistuoja viena išlyga. Tai galite daryti tik vieną kartą per dieną. Atėjus laikui, į telefoną gausite pranešimą – jau „atėjo metas būti tikram“. Nuo to momento turėsite dvi minutes, per kurias galite padaryti nuotrauką. Įdomu tai, kad programėlė tuo pačiu metu panaudoja tiek pagrindinę, tiek asmenukių kamerą. Taigi, kiti žmonės gali matyti ir jus, ir jus supančią aplinką. Išskirtinis ir dalijimosi mechanizmas. Jūsų nuotrauką matys tik jūsų draugai. Ir jūs matysite tik jų įrašus. Pranešimą apie tai, kad metas publikuoti, jie gauna tuo pačiu metu, kaip ir jūs. Taigi, susiformuoja gana unikali ekosistema. Kažkuriuo paros metu tiesiog publikuojate įrašą, peržiūrite, ką veikia jūsų draugai, ir viskas. BeReal galite pamiršti iki kitos dienos.

Ar BeReal yra populiarus?

Naujų socialinių tinklų atsiranda kiekvienais metais. Norinčiųjų tapti nauju Instagram‘u ar TikTok‘u, švelniai tariant, netrūksta. Kuo kitoks yra BeReal? Panašu, kad jis iš tikrųjų kažką užgriebė. Skaičiai nemeluoja. Nors ši programėlė ir išlieka gana nišinė, jos populiarumas labai sparčiai auga. Šiemet jos parsisiuntimų skaičius augo daugiau nei trigubai. Pagrindinė auditorija – Z karta. Taip, tie patys jauni žmonės, tarpstantys didžiuosiuose socialiniuose tinkluose. Panašu, kad ir jie patys jau spėjo pavargti nuo instagramiškos tobulybės. Skaičiai tai įrodo. BeReal šiuo metu yra parsisiųsta maždaug 5 milijonus kartų. 3,2 mln. parsisiuntimų įvyko vien per pirmąjį šių metų ketvirtį. Socialinis tinklas ypač auga Prancūzijoje (nieko keista – jo įkūrėjas yra būtent iš ten) bei labai sparčiai populiarėja universitetuose visame pasaulyje. Kaip vieną iš didžiausių BeReal pliusų jauni žmonės išskiria tai, kad žmonių skaičius čia labai ribotas. Tu tiesiog nematai nei draugų draugų, nei influencerių, nei prekių ženklų. Tiesiog vieną kartą per dieną sužinai, ką veikia tavo draugai.

Ar BeReal gali konkuruoti su Instagram?

Nors BeReal ir populiarėja itin sparčiai, dar labai anksti kalbėti apie tai, kad jis gali sudrumsti socialinių tinklų rinką. Instagram ir kiti didieji žaidėjai turi labai daug problemų. Viena iš didžiųjų, kaip jau minėjome, yra nesibaigiantis informacijos srautas. Atsidarykite Instagram ir čia tiesiog paskęsite. Ypač po algoritmo pokyčių, kai sekamiems profiliams teikiamas gerokai mažesnis prioritetas nei anksčiau, matome daugybę informacijos, kuri nebūtinai mums aktuali. Influenceriams ir prekių ženklams tai patinka. Eiliniams vartotojams, tiesiog norintiems stebėti draugus – nebūtinai. Ką jau kalbėti apie tą iškreiptą realybės vaizdą ir idealizuotus gyvenimus, kuriuos mums pateikia Instagram žvaigždės ir norintieji tokiomis tapti. BeReal tarsi ir siūlo alternatyvą. Tačiau ir šis tinklas turės išspęsti tam tikrus klausimus. Dviejų minučių lango idėja žavi, bet labai greitai gali atsibosti, pasirodyti esanti labai ribojanti. Nelabai aiškus ir monetizacijos modelis. Gal šias bėdas pavyks išspręsti. O gal BeReal įkvėps pokyčius dominuojančiuose socialiniuose tinkluose. Bet kuriuo atveju, panašu, kad šis tinklas turi potencialo šį tą pakeisti teigiama linkme.