Inovacijos

Kas pasikeis atsiradus 5G mobiliajam internetui?

2016-08-15

kas-pasikeis-atsiradus-5g-mobiliajam-internetui-long.jpg

2010 metais „Tele2“ pirmą kartą Lietuvoje pristatė 4G mobilųjį internetą.  Dar po kelerių metų pradėjome jį tiekti ir sudarėme galimybes naudotis greito interneto reikalaujančiomis paslaugomis: tiesioginėmis vaizdo transliacijomis – VIAPLAY, muzikos paslauga DEEZER, įvairiomis mobiliosiomis programėlėmis. 

Dar tuomet diskutavome, jog technologijoms sparčiai judant į priekį, tik laiko klausimas, kada išmaniuosius poreikius realizuosime naudodamiesi 5G mobiliojo ryšio technologijomis. Nepraėjus nei dešimtmečiui, spėjimus jau patvirtina ir realūs faktai.

5G mobiliojo ryšio standartas šiuo metu yra kuriamas tarptautinės organizacijos 3GPP, prisideda ir „Tele2“. Numatoma, kad vartotojams prieinami 5G standartą atitinkantys ryšio tinklai atsiras apie 2020 metus.  Naršymo internete sparta sieks 100 megabitų per sekundę net ir važiuojant automobiliu, todėl 5G spartusis ryšys nepakeičiamai pakeis mūsų gyvenimą.

Išmanieji miestai. 5G mobiliojo ryšio dėka miestuose bus įdiegiamos sistemos, suteikiančios galimybę  naudotis išmaniuoju automobilių parkavimu, realiu laiku stebėti transporto ir pėsčiųjų srautus bei triukšmo lygį viešose miesto vietose.

Išmanieji namai. Mobiliojo interneto dėka stebėsite elektros energijos bei vandens suvartojimo kiekius, todėl tai padės sutaupyti tiek išteklius, tiek ir išlaidas. Taip pat, siekiant užtikrinti jūsų saugumą, buitinius prietaisus galėsite išjungti ir įjungti nuotoliniu būdu, o apie langų ar durų angų pažeidimus būsite informuoti automatiniu pranešimu. Tokie sprendimai veikia ir dabar, nors ir mažai paplitę, tačiau 5G internetas leis visus išmaniuosius daviklius efektyviai sujungti į vieną sistemą. Taip mūsų gyvenamoji aplinka taps iš tiesų išmani.

 

Išmani sveikatos apsaugos sistema. Mobiliuoju interneto ryšiu valdomi prietaisai suteiks platesnes galimybes neįgaliesiems savarankiškai susitvarkyti su kasdieniais buitiniais procesais. Duomenų perdavimas realiu laiku be duomenų užlaikymo leis netgi atlikti nuotolines chirurgines operacijas. Sukurta mobili klimato kontrolės sistema kelioniniuose medicininių preparatų šaldytuvuose užtikrins saugumą transportuojant biologinius mėginius.

Išmanusis laisvalaikis. 5G ryšio sparta sukurs sąlygas mobiliojo ryšio operatoriams išlaikyti vienodą greitį vartotojams nepriklausomai nuo jų kiekio, todėl net ir masinio žmonių susibūrimo vietose mobilusis ryšys veiks patikimai ir greitai. Išmaniosios parduotuvės vartotojams pateiks individualizuotus pasiūlymus, sukurtus atsižvelgiant į jų asmeninius poreikius ir apsipirkimo įpročius. Plačiai pritaikoma NFC bekontaktė atsiskaitymo technologija leis už prekes ar paslaugas atsiskaityti nevedant PIN kodo.

„Nokia“ jau sukūrė mobiliojo ryšio stotį „AirScale Radio Access“, atitinkančią preliminarius  5G ryšio reikalavimus. Šis pavyzdys įrodo, kad jau dabar realu planuoti 5G ryšio pritaikymą mobiliojo ryšio operatorių veikloje. „TELE2“ ne tik jau spėjo pademonstruoti 5G prototipą Lietuvoje, bet ir sieks užtikrinti savo klientams galimybę pirmiesiems pasinaudoti naujausiomis technologines inovacijomis už prieinamą kainą. O kol kas kviečiame pažiūrėti mūsų reportažą iš pristatymo ir įsitikinti, kad ateitis jau beldžiasi į duris.