Patarimai

Kalbų mokymosi programėlės: kurios veikia geriausiai?

2021-07-07

Turbūt dažnas pafantazuoja apie programėlę, kuri sugebėtų realiu laiku versti bet kokią užsienio kalbą. Mums užtektų tiesiog įsikišti ausinę į ausį ir, pašnekovui kalbant savo kalba, iš tikrųjų girdėtume gimtąją. Bent jau tokia idėja. Inžinieriai neabejotinai prie jos dirba. Tačiau kalba – be galo sudėtingas fenomenas. Kol kas geresnių vertėjų už žmones dar niekas nesukūrė. Ką iš tikrųjų jau turime – tai įrankius, padedančius užsienio kalbų mokytis lengviau, greičiau ir efektyviau. Tam skirtos programėlės padės tiek norintiems pradėti tai daryti nuo nulio, tiek pagilinti jau turimas žinias, tiek prisiminti tai, ką spėjote pamiršti. Taigi, kurios kalbų mokymosi programėlės veikia geriausiai?

Kaip išsirinkti kalbos mokymosi programėlę?

Kalbų mokymosi programėlių rinkoje šiuo metu pilna. Išsirinkti sau tinkamiausią gali būti pakankamai sudėtinga, mat praktiškai kiekviena naudoja skirtingus mokymo modelius. Be to, skiriasi ir jų kainos. Nors paieškoję ir rasite nemokamų variantų, dažniausiai tai bus tik bazinės versijos. Jeigu iš tikrųjų tikitės ko nors išmokti, būkite pasirengę investuoti į save. Reikėtų įsivertinti ir tai, kaip jums labiausiai patinka mokytis. Vienos programėlės renkasi gana tradicinį modelį, kitos naudoja unikalesnius metodus. Kas jums atrodo geriau: iš pradžių išsiaiškinti struktūras ir taisykles, ar mokytis praktiškiau, iš karto ugdant supratimo įgūdžius? Kitas svarbus aspektas – tai jūsų tikslai. Ar mokotės dėl darbo? O gal savo malonumui? Skirtingiems tikslams reikalingi skirtingi įrankiai. Tačiau ar kalbų mokymosi programėlės iš tiesų veikia? Trumpas atsakymas būtų „taip“. Tyrimais netgi patvirtinta, kad 59 proc. tokių įrankių vartotojų iš tikrųjų pavyksta pagerinti savo kalbos įgūdžius. Ypač derinant programėlę su realia praktika, tai gali būti labai naudinga priemonė. 

Babbel

Biblinis Babelio bokštas buvo žmogiškosios arogancijos simbolis, kurio griūtis žymėjo skirtingų kalbų eros pradžią. Simboliška, kad jo vardu pavadinta programėlė dabar bando šią situaciją pataisyti. Ir daro tai itin sėkmingai. Babbel labai greitai tapo vienu populiariausių tokio pobūdžio įrankių. Šiandien juo naudojasi jau daugiau nei 10 milijonų vartotojų. Mokymosi programa unikali, sudaryta lingvistų komandos. Joje dera tradiciniai metodai su inovatyviais, interaktyviais principais. Pamokos čia trumpos – po 10-15 minučių, todėl dienos eigoje bus lengva atrasti joms laiko. Programėlė netgi turi išvystytą dirbtinio intelekto sistemą, su kuria galima treniruoti savo kalbėjimo įgūdžius, sulaukti pastabų dėl tarimo, aiškumo. Programėlė mokama, bet kainynas labai lankstus. Kuo ilgesnį kursą pirksite, tuo mažiau sumokėsite. Be to, gausite ir trijų savaičių bandomąjį laikotarpį, per kurį Babbel galėsite išbandyti nemokamai. 

Duolingo

Devynioliktojo amžiaus pabaigoje L. L. Zamenhofas sukūrė esperanto – visiškai naują, dirbtinę kalbą. Jo idėja buvo kilni ir ambicinga. Sukurti lengvai išmokstamą kalbą, kuri taptų visų tautų antrąja. Nors šios svajonės taip ir neišsipildė, bet štai populiariausia kalbų mokymosi programėlė pasaulyje Duolingo ėmė ir gavo esperantišką vardą, kuris ir reiškia dvi kalbos. Įrankis išsiskiria savo mokymo stiliumi. Pamokos čia trumpos, trunkančios vos po kelias minutes. Be to, algoritmas prisitaiko prie individualaus žmogaus mokymosi stiliaus. Tačiau ryškiausias bruožas tas, kad vartotojo sąsaja naudoja labai daug sužaidybintų elementų. Mokydamiesi savotiškai atrakinsite vis naujus sudėtingumo lygius. Tokia žaidimus primenanti mechanika motyvuos praleisti daugiau laiko besimokant. Tiesa, į Duolingo reikėtų labiau žiūrėti kaip pagalbinį įrankį. Jos gebėjimus realiai padėti išmokti kitą kalbą specialistai vertina gana kritiškai. 

Rosseta Stone

Dar viena programėlė su simboliniu pavadinimu. Rozetos akmuo yra vienas reikšmingiausių archeologinių atradimų, padėjęs iššifruoti senovės egiptiečių kalbą. Taip pat pavadinta programėlė dabar padeda šifruoti kitas užsienio kalbas. Įdomu tai, kad ji turi labai gilias tradicijas. Ši mokymosi platforma sukurta maždaug prieš 25 metus ir tik laikui bėgant tas pats metodas buvo pritaikytas išmaniojoje programėlėje. Tai reiškia, kad viskas čia labai gerai patikrinta ir efektyvu. Įrankis prisitaiko prie jūsų mokymosi stiliaus ir netgi sukuria unikalų veiksmų planą. Rosseta Stone ypač daug dėmesio skiria šnekamosios kalbos įgūdžiams lavinti. Įrankis turi dirbtinio intelekto sistemą, kuri klauso tariamų žodžių ir įvertina, kaip taisyklingai jie tariami. Čia taip pat ir daug audio medžiagos – jos klausantis pamažu stiprinamas supratimo lygis. 

Memrise

Kartais norime išmokti ne tiek naujos kalbos, kiek šiek tiek naudingų frazių, kurios, bendraujant su užsieniečiais, padėtų nepasimesti, paklausti kokios nors svarbios informacijos. Bibliotekose ir knygynuose tikrai rastumėte šūsnis knygų, skirtų būtent tokių frazių mokymuisi. Memrise tą patį pasiūlo interaktyvesniu, labiau įtraukiančiu formatu. Įrankis koncentruojasi į labai praktiškas frazes. Tokias, kurias tikrai naudotumėte nuvykę į svečią šalį. Programėlėje rasite daugybę pavyzdžių, kaip žmonės, kuriems jūsų besimokoma kalba yra gimtoji, šnekasi realiose gyvenimo situacijose. Toks metodas padeda greičiau mokytis naujų žodžių ir pačiam praktikuotis, kartojantis įvairias frazes. 

Busuu 

Busuu labiausiai tiks tiems žmonėms, kurie nori prisiminti anksčiau jau besimokytą, bet dabar kiek primirštą kalbą, arba besiruošiantiems į kalbos kursus ir norintiems jiems geriau pasiruošti. Šis įrankis naudoja į tikslą orientuotą taktiką. Vartotojas išsikelia tikslus ir susidėlioja mokymosi planą, o pati programėlė padeda jo laikytis ir nenukrypti kažkur į šoną. Busuu pateikia temines pamokas, kurios padeda palaipsniui plėsti žodyną, lavinti pokalbio palaikymo įgūdžius. Kiekviena nauja pamoka atsispiria nuo senosios. Taip geriau įtvirtinama, kas buvo išmokta praėjusį kartą, o mokymosi procesas būna sklandesnis.