Patarimai

Kaip savo išmaniuosius įrenginius sujungti į vientisą ekosistemą?

2020 vasario 4

Skaitydami ar klausydamiesi apie technologijas ir jų tendencijas, vis dažniau girdime žodį „ekosistema“. Savaime suprantama, tokiame kontekste omenyje turime tikrai ne medžius ir gyvūnus. Tačiau ši „gamtiška“ metafora naudojama neatsitiktinai. Gamtoje viskas tampriai susiję, sąveikauja tarpusavyje. Technologijų pasaulis būtent tokia kryptimi ir juda. Mūsų naudojami prietaisai pamažu jungiasi į darnų tinklą, kuriame akimirksniu atpažįsta vienas kitą, užtikrina nejuntamai sklandų perėjimą nuo vieno prietaiso prie kito, laisvai keičiasi duomenimis ir t.t. Šis procesas neabejotinai tęsis ir toliau, bet jau ir šiandien nuoseklios technologinės sistemos gali labai daug. Kaip pasirinkti sau tinkamiausias jų formas ir jų potencialą išnaudoti savo patogumui?

Tobulai veikiančios ekosistemos vizija

Kaip reikėtų įsivaizduoti sklandžiai ir grakščiai veikiančią išmaniųjų prietaisų ekosistemą? Štai jūs grįžtate namo. Pakeliui kažko klausotės per savo belaides ausines. Įėję pro duris, jas įsidedate į dėklą, bet kadangi podkastas dar nesibaigė, grojimą jau liepiate tęsti Išmaniajam asistentui. Beklausydami nusprendžiate paskutinį kartą šiandien patikrinti darbinį elektroninį paštą. Atsidarote telefone tam skirtą aplikaciją, randate laišką. Pradedate rašyti atsakymą. Parašę pastraipą, suprantate, kad laiškas bus labai ilgas, o be to dar reikėtų ir prisegti dokumentą, esantį kompiuteryje. Atsidarote pastarąjį. Pašto aplikacijoje randate jau pradėtą laišką. Pabaigiate jį ir išsiunčiate. Tuo pačiu kompiuteryje sustabdote podkastą ir įsijungiate Netflix’ą, kad galėtumėte vakarieniaudami tęsti pradėtą serialą. Galiausiai, eidami į miegamąjį, išmaniojo asistento paprašote įjungti jame esantį televizorių ir tą pačią Netflix aplikaciją, kad galėtumėte tęsti žiūrėjimą.

Populiariausios ekosistemos

Aukščiau aprašyta vizija tikrai neskamba kaip kažkoks mokslinės fantastikos kūrinys. Toli gražu. Labai gali būti, kad jūs jau dabar gyvenate panašiai. Tačiau ar prieš 15-20 metų daug kas įsivaizdavo, kad labai greitai turėsime tokią galimybę?  Realia ji virto, kai technologijų kompanijos pradėjo debesijos pagalba savo skirtingų kategorijų prietaisus jungti tarpusavyje. Pirmoji čia buvo Apple, pasiūliusi vartotojams MacBook’e be iPhone laikomus duomenis perkelti į iCloud. Dabar šios ekosistemos prietaisai ne tik puikiai sinchronizuojasi tarpusavyje, bet ir leidžia dažniausiai naudojamais įrankiais naudotis tiesiog online. Nenuostabu, kad didžiausi Apple konkurentai daro lygiai tą patį. Savo turimus įrankius tarpusavyje jau puikiai integravo Google. Neatsilieka Microsoft, Samsung, Huawei ir kitos technologijų pasaulio milžinės.

Sklandžiausiai veikianti ekosistema – Apple

Intuityvus prietaisų tarpusavio ryšys – viena iš priežasčių, kodėl Apple turi tiek daug gerbėjų. Naujesnių kartų įrenginiai turi Continuity funkciją, kuri labai paprastai sujungia kompiuterį, planšetę, telefoną ir laikrodį į vientisą tinklą. Jeigu norite naudotis visais jos privalumais ir lengvai pereidinėti nuo vieno ekrano prie kito, aktyvuokite vadinamąjį Handoff sprendimą. Macbook’e tai padarysite pagrindiniame meniu pasirinkę  System Preferences > General > Allow Handoff. iPad bei iPhone keliaukite į Settings > General > Handoff.  Apple Watch – My Watch > General > Enable Handoff. Štai ir viskas. Nuo šiol naudodamiesi kokia nors aplikacija savo kompiuteryje ant jos analogo kitame prietaise matysite Handoff ikoną. Tai reiškia, kad, ją aktyvavus kitame ekrane, lyg niekur nieko galėsite darbą tęsti toliau (tas pats procesas veikia ir atvirkštiniu būdu). Šis paprastas mechanizmas ne tik suteiks daugiau patogumo, bet ir išplės jūsų galimybes. Pavyzdžiui, savo iPad galėsite naudoti lyg antrą kompiuterio ekraną.

Ar Android gali tą patį?

Jeigu nesinaudojate Apple prietaisais, jums teks šiek tiek nusivilti. Lygiaverčių analogų Android pasaulyje kol kas dar nėra. Toliausiai su tokia vizija yra pažengę Samsung, bet, skirtingai nuo Apple, jie negali pasigirti tuo, kad patys kuria ir pačias technologijas, ir programinę įrangą. Geriausia alternatyva Android vartotojams – daugiausiai naudoti Google įrankius bei nepamiršti jų tarpusavyje sinchronizuoti. Savo asmeniniame kompiuteryje įsijunkite Google Chrome naršyklę ir nueikite į Nustatymų skiltį. Čia iš karto pamatysite ar sinchronizavimo funkcija įjungta. Taip pat galėsite ir papildomai detalizuoti jos nustatymus. Kitas žingsnis – telefone nukeliaukite į Nustatymus. Susiraskite čia Users&Accounts, kur pamatysite visas savo paskyras, prie kurių esate prisiregistravę. Tiesiog paspauskite Google ir įsitikinkite ar esate įjungę auto–sync funkciją. Kai būsite tai padarę, visuose Google įrankiuose informacija atsinaujins automatiškai. Pavyzdžiui, Google Keep priminimą galite pradėti rašyti telefone, o vėliau jį papildyti kompiuteryje. 

Technologinių ekosistemų ateitis

Technologijų ekspertai teigia, kad tai, ką šiuo metu jau turime, yra dar tik pradžia, o mūsų prietaisai vienas su kitu bendrauti sugebės vis tobuliau. Taip tobulai, kad kažkada pradėsime net nebejausti, kad iš viso naudojame technologijas – jos bus tiesiog savaime suprantama aplinkos detalė. Mat išmaniųjų prietaisų tik gausėja. Daugybės žmonių namuose jau darbuojasi išmanieji siurbliai, langų valytojai, veikia išmani apšvietimo sistema ir t.t. Galiausiai turėsime ir protingus šaldytuvus, protingus automobilius ar net protingas lovas. Kam viso to reikia? Viena vertus, tai padės protingiau naudoti energijos resursus. Antra vertus, bendraudami tarpusavyje, prietaisai labai taupys mūsų laiką, leisdami jį panaudoti kur nors kitur. Argi ne tokia ir yra prietaisų ekosistemos paskirtis – daryti žmonių gyvenimus patogesniais, lengvesniais, paprastesniais?