Patarimai

Kaip saugiai apsipirkti internetu 

2021 7 spalio

Internetinė prekyba šiandien jau dažnam įprasta rutina. Apsipirkti galime nuo galvos iki kojų, taip pat virtualiai galime užsakyti daugumą paslaugų. Kad elektroninis apsipirkimas nepažertų nemalonių staigmenų, vadovaukitės keliais paprastais patarimais. 

Kaip patikrinti, ar internetinė parduotuvė legali? 

Nusprendę prekę ar paslaugą įsigyti iš elektroninės parduotuvės, kuria anksčiau naudotis neteko, pirmiausia ją atidžiai patikrinkite. Paieškokite informacijos apie pardavėją internete – paskaitykite klientų atsiliepimus ir patikrinkite, ar įmonė yra įregistruota. Jei perkate iš įmonės Lietuvoje, susiraskite ją svetainėje rekvizitai.lt. Čia galėsite pažiūrėti, nuo kada įmonė veikia, kiek ji turi darbuotojų bei ar yra moki. Komentarų apie įmonę ieškokite socialiniuose tinkluose. Pavyzdžiui, peržiūrėkite Reviews (liet. Atsiliepimai) skiltį pardavėjo Facebook puslapyje. Čia rasite vartotojų rekomendacijas ir galėsite daugiau sužinoti apie prekių ir aptarnavimo kokybę.

Kaip patikrinti, ar internetinė parduotuvė yra saugi?

Saugios svetainės adresas visada prasideda raidėmis https. Raidė „s“ įrodo, kad svetainė turi specialų SSL sertifikatą, kuris užtikrina kliento duomenų saugumą. Be šio sertifikato, žmonių paliekama informacija svetainėje yra labiau pažeidžiama. Verta patikrinti ir tai, ar naršyklės lange, suvedus svetainės pavadinimą, atsiranda spynelės simbolis. Jis užtikrina, kad puslapio savininkas turi patikimus saugumo partnerius ir ja naudotis yra saugu. Norėdami peržiūrėti išsamią svetainės saugumo politiką ir leidimus, paspauskite ant spynos simbolio. Patikimas puslapis taip pat turės tikslią ir išsamią kontaktų skiltį: nurodytą fizinį adresą, telefono numerį, elektroninį paštą ir nuorodas į savo socialinius tinklus. Verta įsitikinti ir kontaktų patikimumu – patikrinti, ar egzistuoja nurodytas adresas, ar internete arba Google Maps jis yra susietas su įmone. Taip pat, ar telefono numeriu galima prisiskambinti. Svetainėje taip pat turi būti nurodyta ir privatumo politika, kurioje yra aprašyta kaip renkami, kur naudojami ir kaip apsaugomi jūsų pateikiami duomenys. 

Patikimi būdai mokėti internetu

Prieš ką nors pirkdami įsitikinkite, kad parduotuvėje galima atsiskaityti per patikimus ir jums žinomus finansinių paslaugų teikėjus. Iš mokėjimų sistemų Lietuvoje dažniausia naudojama Paysera, o pasaulyje vienu populiariausių ir saugiausių atsiskaitymo būdų yra laikoma PayPal sąskaita. Dažnai naudojamos ir Visa Checkout, Masterpass, Stripe, Amazon Pay, Google Checkout, Apple Pay, Google Pay ir kiti tradiciniai bei išmanieji mokėjimo būdai. Jei pasirinkote mokėjimo būdą nuskaičiuojant pinigus nuo jūsų kortelės, stebėkite pardavėjo nuskaitymus nuo jos. Jei pastebėjote, kad buvo nuskaičiuota per didelė suma – skubiai kreipkitės į el. parduotuvę arba susisiekite su banku.

Pirkėjo teisės ir prekių grąžinimo politika perkant internetu

Tam, kad netektų nusivilti, prieš įsigydami prekes internetinėje parduotuvėje, visuomet atidžiai patikrinkite prekių pristatymo ir grąžinimo terminus bei sąlygas. Atvėsus orams žmonės prekes rečiau atsiima patys, todėl turėkite omenyje, kad pristatymo terminai gali būti pakitę. Taip pat prieš pirkdami galite susisiekti su klientų aptarnavimo specialistu ir pasitikslinti, ar nėra jokių pasikeitimų pristatymo grandinėje. Išsirinkę ir nusipirkę patikusią prekę, išsaugokite visus užsakymo patvirtinimo ir apmokėjimo laiškus. Jų prireiks, jei prekė jūsų nepasieks ir norėsite susigrąžinti išleistus pinigus.

Privatumo užtikrinimas perkant internetu

Jeigu svetainėje suteikiama tokia galimybė, susikurkite paskyrą – taip lengviau galėsite stebėti prekės pristatymo procesą. Be to, joje bus išsaugota ir jūsų pirkimo istorija. Įprasta, jog registruojantis arba apsiperkant el. parduotuvėje gali prireikti jūsų kontaktinių duomenų arba pristatymo adreso. Tačiau per daug atvirauti nevertėtų. Ypač, jeigu prašoma konfidencialios informacijos. Suklusti derėtų tada, kai prašoma nurodyti asmens kodą ar prisijungimus prie svarbių asmeninių paskyrų. Tai signalas, jog parduotuvė priklauso ilgapirščiams, norintiems pasipelnyti. Taip pat nespauskite ant nežinomų nuorodų ir nesidalinkite svarbia asmenine informacija ar el. banko prisijungimais telefonu, laiškais ar žinutėmis su tariamais konsultantais. Sulaukę tokios užklausos pirmiausia susisiekite su šaltiniu oficialiais, įmonės svetainėje esančiais kontaktais ir pasiteiraukite, ar iš tiesų jos atstovas į jus kreipėsi.

Viešas Wi-Fi ir pirkimas internetu

Apsiperkant ypač svarbu apsaugoti asmeninius duomenis. Dėl šios priežasties patariama vengti atlikti bankinius pavedimus bei įsigyti prekes ir paslaugas prisijungus prie viešo belaidžio interneto tinklo. Tai atlikti saugiausia prisijungus prie mobiliojo interneto. Jei visgi retkarčiais tenka pirkti el. parduotuvėse naudojantis viešu tinklu, darykite tai prisijungę prie VPN (angl. Virtual Private Network). Jis užšifruoja jūsų duomenis ir saugiai juos perduoda tarp kompiuterio bei serverio. VPN yra vienintelis būdas saugiai apsipirkti internetu oro uostuose, kavinėse ir kitose viešose erdvėse.

Neįtikėtinai geri internetiniai kainų pasiūlymai

Jus pasiekiančias reklamas socialiniuose tinkluose ar el. laiškus su nuorodomis į ypatingus pasiūlymus vertinkite apdairiai. Jie gali vesti ir į apgaulingus tinklalapius. Itin atsargiai derėtų vertinti ypač žemą prekės kainą. Prieš priimdami sprendimą pirkti, palyginkite prekės kainą bent keliose skirtingose svetainėse. Žinoma, ji skirsis, tačiau skirtumas neturėtų būti labai didelis. Įvertinkite ir pristatymo mokestį, o jei perkate ne iš Europos Sąjungos šalių – importo muito, pridėtinės vertės ir kitus papildomus mokesčius.