Išmanieji įrenginiai

Kaip prailginti savo telefono baterijos tarnavimo trukmę?

2021-07-12

Išmanieji telefonai vystosi septynmyliais žingsniais. Kiekvienais metais tobulėja jų procesoriai, ekranai, kameros. Tačiau vieno svarbaus jų komponento progresas kiek lėtesnis, nei norėtųsi. Kalbame, be abejo, apie bateriją. Nors greitasis krovimas pakankamai gerai sprendžia šią problemą, ko gero, daugelis norėtų nesijaudinti, kad jų telefonas be problemų ištvertų net ir aktyvią dieną, o gal net dvi. Tiesa tokia, kad prie trumpos baterijos tarnavimo trukmės dažnai prisidedame ir patys. Kaip? Tiesiog naudodami energiškai nelabai racionalius nustatymus. Juos pakeitę, labai greitai pastebėsite, kad gyvenime įtampos gerokai sumažėjo. Taigi kaip paprastai ir be streso prailginti savo telefono tarnavimo trukmę? 

Baterija ir ekrano atsinaujinimo dažnis

Praktiškai visi modernūs Android flagmanai šiais laikais turi aukšto atsinaujinimo dažnio funkciją. Tai reiškia, kad jų ekranas atsinaujina 90 arba 120 kartų per sekundę, o ne 60. Atrodo menkniekis, bet šį patobulinimą labai greitai pastebime ir prie jo priprantame. Naršymo po telefoną patirtis tampa sklandesnė, malonesnė. Tiesa, aukštas atsinaujinimo dažnis turi savo kainą – jis pareikalauja ženkliai didesnių energinių resursų. Samsung savo naujausiuose flagmanuose šią problemą sprendžia algoritmais – pati sistema keičia ekrano atsinaujinimo dažnį, priklausomai nuo to, ką jūs darote. Tačiau daugumoje Android tai galite pakeisti ir rankiniu būdu. Jeigu jaučiate, kad bus ilga diena ir neturėsite kada papildomai įkrauti telefono, eikite į Nustatymus, o tada spauskite Display>Advanced>Refresh rate. Konservatyvesni ekrano nustatymai jums gali padėti sutaupyti net kelias valandas.

Baterija ir 5G

Jeigu jau perkame flagmaną, tai kaip savaime suprantamą keliame reikalavimą, kad šis būtų su 5G galimybe. Taip, kol kas iš jos dar praktiškai nėra jokios naudos, bet jeigu savo turimu modeliu ketinate naudotis dar bent kelerius metus, 5G funkcija tikrai yra aktuali. Tiesa, pastebėta, kad aktyvuotas naujasis ryšio formatas šiek tiek greičiau siurbia baterijoje esančią energiją. Neutralizavę šią funkciją, sutaupysite vieną kitą brangią valandą. Android telefone tai padarysite Nustatymuose paspaudę Network>[jūsų SIM]>Preferred Network Type, bei atsivėrusiame lange pasirinkę LTE (arba 4G). iOS telefonuose tą patį padarysite Nustatymuose paspaudę Mobile>Mobile Data Options>Voice & Data. Kai tik 5G bus plačiau prieinamas, lygiai taip pat galėsite sugrįžti prie originalių nustatymų. 

Baterija ir fone veikiančios programėlės

Socialiniai tinklai, tokie kaip Facebook, Instagram ar TikTok, iš esmės perka ir pardavinėja mūsų dėmesį. Kitaip tariant, jie yra tiesiogiai suinteresuoti, kad jūs nuolat būtumėte įsitraukę ir susidomėję. Dėl to mes ir gauname tiek daug priminimų ir informacijos, kurios gal nė neprašėme. O tuo pačiu taip eikvojame ir energiją – mat tam, kad programėlė jums galėtų atsiųsti priminimą, ji turi veikti fone. Gera naujiena ta, kad Android leidžia jums pasirinkti, ką kiekviena programėlė ir kada gali daryti. Nustatymuose spauskite Battery>Battery Optimization (kai kuriuose telefonuose rasite užrašą Battery Usage ar Battery Management). Čia rasite sąrašą jūsų naudojamų programėlių bei jų naudojimo statusą. Vienos bus aktyvios, kitos apribotos, trečios neaktyvios. Šiuos nustatymus galite pakeisti. Tarkime, apribojus Facebook programėlės veikimą, pranešimus gausite tik tada, kai iš tikrųjų ją atsidarysite. Taip pažaidę su nustatymais ne tik geriau išnaudosite telefono energinius resursus, bet ir suteiksite sau daugiau ramybės. 

Baterija ir tamsieji režimai

Tamsiuosius režimus daug kas renkasi dėl stiliaus, bet tai tuo pačiu ir pakankamai gera energijos taupymo priemonė. Jeigu įprastu režimu pikseliai yra apšviečiami (taip išgaunant baltą spalvą), tai, naudojant tamsųjį, jie kaip tik išjungiami. Jeigu jūsų telefonas turi OLED ekraną, tokiu būdu sutaupysite ir nemažai energijos. Pakeisti šiuos nustatymus labai paprasta. Android telefonuose Display skyrelyje rasite mygtuką Dark Theme. iOS telefonuose Nustatymuose reikėtų pasirinkti Display & Brightness. Ekrane iš karto pamatysite dvi opcijas – šviesiąją ir tamsiąją. Teliks pasirinkti pastarąją. Ypač intensyviomis dienomis toks paprastas pakeitimas duos pastebimų rezultatų. 

Baterija ir automatiniai šviesumo nustatymai

Kad jau turime telefonus su tokiais puikiais ekranais, natūralu, jog juose vaizdą tikimės matyti ryškų ir detalų. Tiesa, kartais čia netgi šiek tiek persistengiame. Tikrai ne visada būtina naudoti šimtaprocentinį apšvietimo lygį ir taip veltui eikvoti energiją. Praktiškai visi šiuolaikiniai telefonai turi labai intuityvius šviesos jutiklius ir automatinį režimą, kuriame būdamas ekranas pats prisitaiko prie aplinkos sąlygų. Pasitikrinti, ar jūsų telefone veikia šis nustatymas galite per kelias sekundes. iOS spauskite Settings>Accessibility>Display & Text Size. Android savininkams reikėtų spausti Settings>Display. Žinoma, tai nereiškia, kad apšvietimo lygio negalite reguliuoti ir rankiniu būdu. Visada galite ekraną dar labiau patamsinti ir sutaupyti papildomą valandą. 

Stebėkite, kam eikvojate energiją

Tiek Android, tiek iOS turi labai naudingą funkciją, leidžiančią jums stebėti, kokios programėlės naudoja daugiausiai energijos. Pirmuoju atveju ši informacija pasiekiama spaudžiant Settings>Battery>Battery Usage. Antruoju atveju Settings>Battery. Duomenys šiuose skyreliuose pateikiami ir grafiškai, ir procentine išraiška, todėl galėsite aiškiai matyti, kiek energijos, kada ir kokia programėlė siurbia daugiausiai. Jeigu pastebite kažkokių anomalijų (tarkime, kažkokia programėlė staiga pradėjo naudoti daugiau energijos), tikėtina, kad vėluojate įsidiegti jos atnaujinimą. Tai padarius, problema, ko gero, išsispręstų. Tuo pačiu galite pastebėti ir tai, kad kažkas sunaudoja daug resursų, nors tos programėlės net nenaudojate. 

Automatiniai baterijos taupymo režimai

Tingite patys žaisti su nustatymais? Nieko baisaus. Tiek iOS, tiek Android turi specialius režimus, kurie automatiškai pakoreguoja daugelį mūsų jau paminėtų nustatymų. Tokie energijos taupymo režimai paprastai kiek sumažina apšvietimo lygį, pakoreguoja ekrano atsinaujinimo dažnį, apriboja fone esančių programėlių veikimą ir t. t. Tais atvejais, kai baterijoje esančios energijos lygis ima kelti nerimą, tokio režimo aktyvavimas padės jaustis ramiau. Galų gale, su juo be didesnių problemų galima gyventi kad ir visą laiką. Energijos taupymo režimą tiek iOS, tiek Android telefonuose rasite paspaudę Nustatymai>Battery.