Patarimai

Metas juos atnaujinti: kaip pakeisti dažniausiai naudojamų įrankių slaptažodžius

2020-02-17

Naudojantis internetu, apie slaptažodžių saugumą ir protingumą mums, ko gero, mažiausiai norisi galvoti. Nieko keisto, kad dauguma žmonių skirtinguose puslapiuose juos labai dažnai naudoja tuos pačius. O net ir tada įsigudrinama pasirinkti tokias genialias kombinacijas, kaip populiarusis „123456“, jam ant kulnų lipantis „123456789“, suktasis „qwerty“ ar sarkastiškasis „password“. Tačiau šį kartą ne apie slaptažodžių kūrimo taisykles, o apie kitą „saugumo higienos“ principą – jų atnaujinimą. Šis veiksmas turėtų tapti savotiška jūsų rutina. Prisijungimo prie kasdien naudojamo įrankio (Facebook, el.pašto ar Apple ID) slaptažodį reikėtų keisti maždaug kartą per metus (kartais netgi dažniau). Kaip tai padaryti greitai, lengvai ir, svarbiausia, protingai?

Kada reikėtų keisti?

Rekomendacijų galima prisiskaityti pačių įvairiausių. Gana ilgai kibernetinio saugumo ekspertai vardindavo tokius skaičius, kaip 30, 60 ar 90 dienų. Žinoma, viskas labai priklauso nuo to, kokia veikla gyvenime užsiimate, bet tokie reikalavimai yra kiek per griežti ir duoda netgi priešingą efektą. Mes pradedame nebeatsiminti, ką ir kur reikia įvedinėti, netyčia užblokuojame kokią nors paskyrą, o galop susinervinę grįžtame prie tradicinio „123456“. Slaptažodžius iš tikrųjų reikėtų keisti maždaug kartą per metus. Tačiau tai reikėtų padaryti ir tada, jeigu susiklosto kurios nors iš šių aplinkybių: prisijungėte prie vienos iš savo paskyrų per viešo naudojimo kompiuterį (pvz. bibliotekoje), dėl kokių nors priežasčių dalinotės paskyra su kitu žmogumi, telefono ar kompiuterio veikimas kelia jums įtarimų, ar gavote pranešimą apie tai, kad prie jūsų paskyros bandyta prisijungti iš neatpažinto prietaiso.

Kaip pakeisti Google paskyros slaptažodį?

Daugeliu atvejų Google paskyra yra ta, kurią prižiūrėti reikėtų ypač atidžiai. Tik pagalvokite, kiek asmeninių duomenų joje esate sukaupę. Tai ir elektroniniai laiškai, ir naršymo istorija, ir prisijungimai prie trečiųjų šalių puslapių, ir Google Play pirkimai, ir dar daug kitų dalykų. Taigi, čia tikrai derėtų ne tik kartą per metus pakeisti slaptažodį, bet ir ne pro pirštus reaguoti į pačios sistemos pranešimus apie potencialias saugumo grėsmes. Pati slaptažodžio keitimo procedūra labai paprasta. Telefone įsijunkite nustatymus. Jų meniu susiraskite Google skiltį. Tada paspauskite Google Account>Personal info>Password. Atsivėrusiame lange būsite paprašyti įvesti senąjį savo slaptažodį, o tai padarius – sugalvoti ir patvirtinti naująjį. Štai ir viskas. Tik nepamirškite, kad, jungdamiesi prie Google paskyros per kitus savo prietaisus, turėsite iš naujo suvesti naują slaptažodį.

Kaip pakeisti Facebook slaptažodį?

Panašiai kaip ir Google, Facebook turi gausybę jautrios informacijos apie mus. Tai ir asmeniniai duomenys, ir prisijungimai prie trečiųjų šalių puslapių, ir, svarbiausia, privatūs susirašinėjimai Messenger bei Instagram platformose. Žodžiu, prarasti jų visai nesinorėtų. Nesijaudinkite, slaptažodžio keitimo procedūra visai paprasta. Ko negalėtume pasakyti apie paskyros ištrynimą… Lengviausia tai padaryti tiesiog atsidarius aplikaciją savo telefonuose. Paspauskite ant dešiniajame viršutiniame kampe esančių trijų horizontalių linijų. Atsivėrusiame lange važiuokite žemyn tol, kol pamatysite Settings&Privacy pasirinkimą. Pasirinkite Settings>Security and Login>Change Password. Naujame lange turėsite įvesti savo dabartinį ir dukart naująjį slaptažodžius. Išsaugokite pakeitimus. Aplikacija jūsų dar paklaus, ar tuo pačiu norite išsiregistruoti ir iš kitų prietaisų. Rekomenduojame pasirinkti „log out of existing devices“. Vėliau jungiantis prie Facebook jums reikės dar kartą naująjį slaptažodį įvesti iš naujo.

Kaip pakeisti savo Apple ID

Kasdieniniame gyvenime besinaudojantys Apple prietaisais, labai dažnai registruojasi su Apple ID. Jis naudojamas jungiantis prie iCloud įrankių, susiejant prietaisus į vientisą ekosistemą, registruojantis Apple Pay sistemoje ir t.t. Apple ID slaptažodį pakeisti labai paprasta. Jeigu norite tai padaryti telefone arba planšetėje, nueikite į Nustatymus, paspauskite ant savo vardo ir pasirinkite Password&Security>Change Password. Sistema paprašys jūsų įvesti dabartinį Apple ID slaptažodį arba prietaiso kodą. Tai padarius, reikės du kartus įvesti naujai sugalvotą slaptažodį ir patvirtinti pasirinkimą. Tą patį galite padaryti ir iš savo MacBook. Pasirinkite Menu>System Preferences>Apple ID>Password & Security>Change Password. Prieš pakeičiant slaptažodį, būsite paprašyti suvesti kodą, kuriuo atrakinate patį kompiuterį. Galų gale, procedūrą galite atlikti ir debesyje. Savo Apple ID paskyros Security skiltyje spauskite Change Password ir toliau sekite nurodymus.

Jeigu slaptažodžių per daug?

Gali būti, kad skaitydami šį tekstą pagalvojote, kad gyvenimas su visais tais slaptažodžiais tampa be reikalo komplikuotas. Kaip įmanoma atsiminti juos visus? Ypač jeigu stengiesi, kad visi jie būtų dar ir adekvataus sudėtingumo. Nuo tokių vargų išsivaduoti jums gali padėti slaptažodžių tvarkyklė. Geriausiai žinomos ir patikimiausios: LastPass, 1Password, Bitwarden ar Dashlane. Kaip jos veikia? Jums užsiregistravus sistemoje, toks įrankis surenka visus jūsų naudojamus slaptažodžius ir juos specialiai užkoduoja. Jums telieka susigalvoti vieną pagrindinį super–slaptažodį, kurį naudosite su LastPass ar 1Password. Tokie įrankiai veikia tiek kaip plėtiniai kompiuterio internetinėse naršyklėse, tiek kaip programėlės, skirtos telefonams bei planšetėms. Visi išvardinti įrankiai nemokami. Tiesa, tokių jų versijų funkcionalumas šiek tiek ribotas, tad jeigu dirbate su didesniais kiekiais jautrių duomenų, verta investuoti į mokamas versijas.