Verslas

Kaip net per atstumą stiprinti komandos vienybę?

2020 gruodžio 18

Darbas namuose – ne tik įmanomas, bet daugybei žmonių netgi priimtinesnis. Toks jo pobūdis leidžia geriau kontroliuoti savo laiką, jaustis patogiau, mažiau blaškytis ir t. t. Vis dėlto, net ir patys išmaniausi darbo įrankiai sunkiai atstos vieną labai svarbų darbo aspektą – komandiškumą. Žmogiškas ryšys su kolegomis – tai gerokai daugiau nei per bendrus pietus ar įmonės vakarėlius smagiai leidžiamas laikas. Pozityvi atmosfera, anot tyrimų, tuo pačiu padeda produktyvumui, motyvacijai, įsitraukimui. Ar įmanomą vienu metu tortą ir turėti, ir jį valgyti? Kitaip tariant, ar galime suderinti namuose esančios darbo vietos patogumą su stipriu komandiškumo jausmu? Ar įmanoma net per atstumą stiprinti komandos vienybę?

Kaip nuotolinis darbas keičia komandos dinamiką?

Nuotolinis darbas visų pirma reiškia pasikeitusius bendravimo ir bendradarbiavimo įpročius. Gyvus pokalbius pakeitė susirašinėjimai, o susirinkimus – vaizdo konferencijos. Tiesą sakant, daugelis patyrėme, jog toks bendravimo būdas turi savų privalumų. Susitikimai tapo dalykiškesni, trumpesni. Dar daugiau, darbuotojų santykiai tapo šiek tiek skaidresni. Harvard Business Review atlikta apklausa parodė, kad dirbdami iš namų žmonės jaučia daugiau autonomijos ir kontrolės, jų veiksmus ne taip veikia žmogiškasis faktorius, t. y., simpatijos ir antipatijos, senos nuoskaudos ir t. t. Baimės, esą darbas namuose yra mažiau produktyvus, pasirodė absoliučiai nepagrįstos. Netgi atvirkščiai. Daugybė kompanijų pastebėjo, kad bendravimas bei procesai tapo labiau koncentruoti, mažiau subjektyvūs, spartesni.

Nuotolinio darbo sėkmė priklauso nuo komunikacijos

Taigi, darbas namuose ne tik įmanomas, bet ir daugiau nei pakankamai efektyvus. Tačiau tai dar nereiškia, kad čia nėra jokių iššūkių. Didelei daliai žmonių perėjus prie nuotolinio darbo, reikalingas ir šioks toks persitvarkymas organizacijos viduje. Ypač jeigu norime tokį darbo modelį taikyti ilgalaikėje perspektyvoje. Nuotolinio darbo sėkmė priklauso toli gražu ne vien nuo tinkamų darbo įrankių bei technologinių sprendimų. Raktas į ją yra komunikacija. Organizacijų tikslas – kasdienėje praktikoje pritaikyti netradicinius metodus, kurie kolegų pokalbius paverstų nuolatine darbo procesų dalimi, o ne viso labo savaitinių apsitarimų rutina. Kitaip tariant, pagrindinis uždavinys čia yra sukurti kultūrą, kurioje skatinamas bendravimas ne tik su darbu susijusiomis, bet ir asmeniškesnėmis temomis: pradedant kasdieniais iššūkiais ir baigiant hobių aptarimu. Realybėje jie nutinka natūraliai. Virtualybėje jiems erdvę reikia kurti sąmoningai.

Komandos ryšių stiprinimas nuotoliniu būdu

Kas komandoms net ir per atstumą padeda stiprinti ryšius? Tas pats, kas ir įprastomis aplinkybėmis – kartu praleidžiamas laikas. Tam tikros bendros veiklos turėtų tapti įmonės tradicija. Priklausomai nuo jos dydžio, tai gali būti tiek visos kompanijos, tiek atskirų joje esančių komandų veiklos. Idėjos net neprivalo būti ypatingos ar originalios.

Nuotoliniai pasikalbėjimai prie kavos

Pašnekesiai prie kavos aparato – viena populiariausių socializacijos formų darbe. Ko gero, sunku būtų ir suskaičiuoti, kiek daug draugysčių taip yra užsimezgę, ir kiek naujokų tokiu būdu nustojo jaustis nejaukiai. Juos gana sėkmingai galima perkelti į virtualiąją erdvę naudojant Slack ir jame integruotą įrankį Donut. Jis sukurtas tam, kad paskatintų žmones, kurie šiaip jau dirba prie skirtingų projektų ir organiškai pokalbio greičiausiai nepradėtų, užmegzti žmogiškus tvirtesnius žmogiškus ryšius. Įrankis veikia automatiškai, reguliariais laiko intervalais atsitiktinai suorganizuodamas pokalbius ir netgi pasiūlantis jam pradines temas, kad nejauki tyla nesitęstų per ilgai. Metodas labai paprastas, patogus ir, kas svarbiausia, duodantis rezultatą.

Nuotolinis klausimų ir atsakymų vakaras

Įvairūs tyrimai rodo, kad darbuotojai, kurie reguliariai leidžia laiką su savo vadovais (ne gaudami pylos, o tiesiog diskutuodami, kalbėdamiesi apie darbinius ir nebūtinai darbinius dalykus), paprastai būna labiau įsitraukę, labiau motyvuoti. Deja, vadovams ne visada paprasta visiems padalinti po pakankamai savo laiko. Ironiška, bet darbas nuotoliniu būdu čia netgi gali padėti. Vietoj to, kad ieškotų pusvalandžio vienam ir pusvalandžio kitam kolegai, vadovas gali suorganizuoti specialų klausimų ir atsakymų vakarą, kurio metu bendrautų su visa komanda. Tokiam per vaizdo konferencijos programėlę vykstančiam vakarui geriausia pasirengti iš anksto – pakviesti kolegas svarbiausius klausimus atsiųsti elektroniniu paštu. Jeigu yra galimybė, netgi anonimiškai. Visai nebūtina kalbėtis apie nuoskaudas ar rūpesčius. Laiką galima skirti ir laisvesnėms temoms.

Nuotolinis apsikeitimas žiniomis

Dar vienas realaus komandinio darbo pliusas – galimybė bet kada prieiti prie kolegos, užduoti klausimą. Galų gale, pietaujant apsikeisti žiniomis. Dirbant nuotoliniu būdu šis svarbus aspektas šiek tiek pasimeta. O gaila, nes tyrimai aiškiai rodo, kad keitimasis žiniomis pozityviai veikia darbo vietos atmosferą bei darbuotojų įsitraukimą. Žinios ir dalijimasis jomis padeda mums augti tiek individualiai, tiek kaip komandai, ugdo produktyvumą bei inovatyvumą. Deja, dirbant nuotoliniu būdu šis procesas greičiausiai natūraliai neužsikurs. Čia reikia šiek tiek proaktyvumo. Pabandykite kiekvieną savaitę skirti šiek tiek laiko tokioms neformalioms paskaitoms, kurias ruoštų vis kitas kolega. Tai tikrai neprivalo būti ataskaitos. Netgi geriau suveiks prezentacijos pavidalu pateikti pastebėjimai apie rinką, idėjos, ką būtų galima išbandyti ir t. t. Nauda keleriopa: bendravimas, apsikeitimas mintimis, prezentacijos įgūdžių lavinimas ir t. t.