Patarimai

Kaip net ir per atstumą būti geru kolega?

2020-04-06

Palaikyti gerus santykius per atstumą – labai sudėtingas uždavinys. Tuo pačiu tai ir vienas didžiausių iššūkių dirbant iš namų. Ar įmanoma išlikti geru kolega net ir per atstumą? Juk nebelieka jokios galimybės pasišnekučiuoti prie kavos aparato, sunkiau pajusti kolegos nuotaikas, lieka mažiau erdvės humorui ar tiesiog žmogiško ryšio palaikymui. Galų gale, nebe taip paprasta ir pasiūlyti reikalingos emocinės paramos. Vis dėlto, tai dar nereiškia, kad būti geru kolega per atstumą yra neįmanoma. Tokiu tikrai išliksite, jeigu sąmoningai to sieksite ir laikysitės kelių svarbiausių elgesio principų.

Tinkami darbo per atstumą įrankiai

Pradėkite nuo pačios paprasčiausios dalies – susitvarkykite įrankius, kurie leidžia net ir per atstumą kokybiškai bendradarbiauti su savo kolegomis. Omenyje turime tiek fizinius prietaisus, tiek darbo aplikacijas.

Darbo per atstumą prietaisai

Kai kalbame apie bendravimo nuotoliniu įrankius, paprastai minimi įvairių aplikacijų pavadinimus. Tačiau pradėti reikėtų nuo labiau bazinių dalykų. Pavyzdžiui, patikimai veikiančio kompiuterio bei išmaniojo telefono. Net ir pačios geriausios aplikacijos bus nieko vertos, jeigu jūsų turimi prietaisai paprasčiausiai nesugebės realizuoti jų potencialo. Kompiuteris su neveikiančia vaizdo kamera ar išsiderinusiais mikrofonais bendravimą su kolegomis padarys praktiškai neįmanomu. Dar viena potenciali problema – prastas interneto ryšys. Labai svarbu, kad jis būtų ne tik greitas, bet ir pastovus t.y. netrūkinėtų. Priešingu atveju, bendravimas ar tiesiog dalinimasis informacija taps neįmanomu. Taip pat reguliariai atsinaujinkite savo operacinę sistemą. Tai būtina optimalaus aplikacijų veikimo užtikrinimui.

Aplikacijos darbui per atstumą

Įvairios vaizdo konferencijoms skirtos aplikacijos pastaraisiais metais vystėsi septynmyliais žingsniais. Su jomis dabar lengva ne tik kalbėtis, bet ir kartu nagrinėti darbinę medžiagą, dalintis duomenimis ir t.t. Be abejo, šiuo metu šioje rinkoje dominuoja trys didžiausi žaidėjai: Zoom, Google Hangouts ir Microsoft Teams. Jų funkcionalumo turėtų pakakti tiek mažoms, tiek didelėms komandoms. Vis dėlto, čia reikėtų prisiminti kelis dalykus. Visų pirma, susitarkite dėl to, kokiu įrankiu naudojatės. Nebūkite maištininku be jokios priežasties. Jeigu daugumai patogiausia dirbti su Google Hangouts, neužsispirkite ir nebandykite prastumti Skype. Kartą šiek tiek nusileidę, sutaupysite daug nervų sau ir kitiems. Pasirūpinkite ir sklandžiai veikiančiu debesijos sprendimu. Tiks ir Google Drive, ir iCloud, ir Dropbox – tai jau jūsų pasirinkimas. Tačiau vėlgi svarbiausia, kad dėl jo sutartų visa komanda.

Nepamirškite paprastesnio bendravimo

Viena vertus, darbas bendrose atvirose erdvėse gali blaškyti triukšmu, vaizdais, kvapais. Kita vertus, niekas nepaneigs, kad galimybė bet kada kažko paklausti kolegos ar tiesiog nuimti stresą pajuokaujant yra didžiulis pliusas. Per atstumą tai daryti daug sudėtingiau. Tačiau, jeigu norite išlikti geru kolega, visapusiškai išnaudokite tokius įrankius, kaip Slack. Jis tobulai tinka ne tik asmeniniams susirašinėjimams, bet ir komandiškiems apsikeitimams naujienomis. Turėkite jame kanalą, skirtą blevyzgoms ar pokštams. Galų gale, visada galima turėti ir grupę Messenger ar kitoje neformalioje susirašinėjimų aplikacijoje. Taip, ne visi mėgsta tokius bendravimo formatus, bet asmeninio ryšio palaikymas su kolegomis svarbus tiek pozityvios atmosferos kūrimui, tiek gebėjimui kartu dirbti prie bendrų projektų.

Geri santykiai dirbant iš namų turi būti kuriami

Visada prisiminkite vieną paprastą tiesą – bet kokie santykiai turi būti kuriami ir puoselėjami. Jūs negalite tiesiog tikėtis, kad kolegų būsite mėgiami tiesiog šiaip. Tam prireiks investuoti šiek tiek laiko, pastangų ir dėmesio. Visų pirma, stenkitės įtraukti kolegas į bendras veiklas. Jeigu su savo komanda turite vaizdo pokalbį ir svarstote ar pakviesti prie jo prisijungti konkretų kolegą (jums neaišku, kiek jo įsitraukimo reikės, tad nenorite gaišinti laiko), geriau vis tiek jį pakvieskite. Jeigi nematys reikalo dalyvauti, jis taip jums ir pasakys. Tačiau bet kuriuo atveju pats pakvietimo faktas bus malonus. Žmonės labai nemėgsta jaustis atskirti, izoliuoti. Dirbant per atstumą, taip pasijausti daug lengviau, tad venkite to. Neizoliuokite nei savęs, nei kitų. Laikykitės ir tam tikro etiketo. Pavyzdžiui, neverskite kolegos įsijungti vaizdo kameros, jeigu šis nenori to daryti. Gali būti, kad žmogus taip tiesiog jaučiasi nepatogiai, o tai reiškia, kad jis visą pokalbio laiką žvilgčios į savo atvaizdą ir niekaip negalės atsipalaiduoti. Geras kolega visų pirma rūpinasi tuo, kad bendradarbiai jaustųsi saugiai ir ramiai.