Patarimai

Kaip išvalyti telefoną nuo elektroninių šiukšlių?

2018-05-04

Tikriausiai pastebėjote, kad ilgainiui telefonas pradeda veikti šiek tiek lėčiau, dažniau kyla problemų atidarant programėles. Galiausiai ateina diena, kuomet telefonas praneša, kad visa atmintis užpildyta ir atsisako fotografuoti. Tačiau taip atsitinka tik tiems, kas visiškai apleido savo įrenginį. Nors prižiūrėti ir iššluoti telefono atmintį nuo elektroninių šiukšlių yra visai paprasta.

Išlaisvinkite RAM

kaip_isvalyti_telefona_nuo_elektroniniu_siuksliu_Layer4

Operatyvinė įrenginio atmintis, arba RAM, lemia kaip greitai veikia telefono programėlės. Daugybė telefonų turi 2 arba 3 GB RAM atmintį, bet yra modelių ir su 6 GB ar daugiau. Atvėrus programėlę ji įkraunama į RAM atmintį. Kuo sudėtingesnį darbą atlieka programėlė, tuo ji labiau apkrauna RAM atmintį. Jei „Android“ sistemos telefone vienu metu atvertos kelios programėlės, kiekviena užima tam tikrą dalį RAM atminties. Ypač aktyviai ją naudoja fotografavimo bei filmavimo programėlės. Kad ir kokia didelė RAM atmintis bebūtų, ji galiausiai bus užpildyta. Telefonas pradės strigti – programėlės įsijungs sunkiau, kamera ilgiau galvos nei fotografuos ir t.t. Norint atlaisvinti RAM atmintį, dažniausiai pakaks tiesiog ekrane iššaukti visas fone veikiančias programėles ir jas užverti. „Android“ telefone tai daroma spustelėjus kvadratėliu pažymėtą mygtuką ir išjungus visas programėles. Kitas būdas – tiesiog išjungti ir vėl įjungti telefoną. Šis metodas padės išspręsti ir iškilusias „iPhone“ atminties problemas.

Laikinoji atmintis (Cache memory) 

Tikriausiai pastebėjote, kad pirmą kartą įjungiant telefono kamerą, interneto naršyklę, ar kitą programėlę, paleidimas užtrunka ilgiau, nei įprastai. Arba, antrą kartą užsukus į tą pačią interneto svetainę, naršyklė ją atveria greičiau, nei lankantis pirmą kartą. Taip yra todėl, kad kiekviena programėlė užimą tam tikrą dalį telefono atminties savo veikimui būtinais failais. Tai vadinama laikinąja programėlės atmintimi (angliškai – Cache memory).

Programėlių kūrėjai stengiasi, kad užvėrus jų programėles, jos išvalytų savo laikinąją atmintį. Tačiau taip būna ne visada. Ilgainiui naudojantis telefonu ir nevalant programėlių laikinosios atminties, ji gali išsiplėsti tiek, kad užims visą telefono atmintį. Nebelieka vietos išsaugoti nuotraukoms, ar įsikelti muzikos. „iOS“ sistemos įrenginiuose programėlių laikinosios atminties valymas nenumatytas. Galima išvalyti tik naršyklės „Safari“ sukauptus duomenis. Pasirinkus „Settings“, tada „Safari“, dešiniojo lango apačioje pasirinkite „Clear History and Website Data“. „Android“ sistemos telefone šią atmintį galima išvalyti keliais būdais. Paprasčiausias – nustatymuose pasirinkti skyrelį „atmintis“. Ten galime matyti, kiek liko laisvos telefono atminties ir kiek vietos užima išsaugoti failai ir programėlių talpykla (Cache). Pasirinkę, ką norite išvalyti (ar pasirinkę „Atminties valytuvą“) patvirtinkite pasirinkimą. Skirtingų gamintojų telefonų ir „Android“ versijų atminties valymas kiek skiriasi, tačiau ne iš esmės. Tie, kas nenori ištrinti visų programėlių laikinosios atminties, nustatymuose turėtų pasirinkti „programos“. Ten pasirinkite norimą išvalyti programėlę – pavyzdžiui, interneto naršyklę, kuri linkusi kaupti daug duomenų – ir paspauskite „atmintinė“. Atsivėrusiame lange matysite, kiek vietos užima pati programėlė ir jos duomenys. Paspaudę „Išvalyti talpyklą“ (arba angliškai „clear cache“), ištrinsime programėlės laikinąją atmintį. Rekomenduojame valyti būtent šią atmintį todėl, kad tai visiškai saugu – jokie duomenys dėl to nedings. Kitaip tektų dar kartą įvedinėti slaptažodžius ir ilgiau laukti pirmą kartą įjungiant programėles. O ką daryti, jei ir laikinos atminties valymo nepakanka?

Ką daryti su nuotraukomis?

kaip_isvalyti_telefona_nuo_elektroniniu_siuksliu_Layer2

Daugiausia telefono atminties užima trys dalykai – nuotraukos, vaizdo failai ir muzika. Ir visai be reikalo. Juk kiekvienas, kas turi „Google“ paskyrą, turi galimybę nemokamai naudotis „Google Drive“ debesimi. Nuotraukų programėlėje nustačius, kad jūsų darytos nuotraukos ir vaizdo įrašai sinchronizuotųsi su „Google Drive“, jus galėsite ten perkelti neribotą kiekį savo sukurtų vaizdų ir visus juos matyti visuose savo įrenginiuose. Po tokio sinchronizavimo, galite drąsiai trinti nuotraukas iš telefono atminties – turite jų atsargines kopijas. Daugelis „Android“ telefonų palaiko „micro SD“ atminties kortelę, tad didesnius failus galite perkelti ten. Turintiems „iPhone“, geriausia naudotis „iCloud“. Nemokamai suteikiamos atminties nedaug, tačiau šiek tiek sumokėjus, nebus jokių problemų.

Programėlės padėjėjos

Savo telefono atminties priežiūrą galite patikėti ir vienai iš daugybės programėlių, kurios žada vienu paspaudimu gerokai pagreitinti telefono darbą. Daugelis jų puikiai veikia, ir dažniausiai atlieka tą patį, ką parodėme čia. Tačiau yra ir keletas išties naudingų „Android“ programėlių.

Pavyzdžiui, „Disk Usage“ tiksliai parodys kas ir kiek atminties užima jūsų telefone. Kiekvienos programėlės dydį, jos laikinosios atminties dydį, kiek balso įrašų išsaugojote, kurie failai didžiausi ir t.t. Praverčia apsisprendžiant, ką trinti ir ko ne.

Atsisiųsti

„SD Maid“ atlieka visas atmintį valančios tarnaitės pareigas – randa besidubliuojančius failus, šiukšles, sistemos failus ir t.t.

Atsisiųsti

„Huawei Telefono tvarkyklė“ ne tik valo atmintį, bet ir tikrina, ar telefonas nėra užsikrėtęs virusais, ir netgi leidžia valdyti, kuri programėlė gali jungtis prie mobiliojo interneto, o kuriai uždrausti. Panašiai veikia ir „Samsung Device Maintenance“ programa.

Jei niekas nebeveikia

kaip_isvalyti_telefona_nuo_elektroniniu_siuksliu_Layer3Pats efektyviausias būdas išgydyti savo telefoną nuo daugelio problemų – telefono gamyklinių duomenų atkūrimas. Šį veiksmą būtina atlikti, jei nutarėte kažkam telefoną perduoti ar parduoti, nes tik taip išvalysite iš jo visus asmeninius duomenis. Tačiau kartais šis metodas naudingas taip profilaktiškai išvalyti savo įrenginį. Jūsų telefone esantys duomenys bus visiškai ištrinti. Telefonas taps lygiai tokiu pat švariu, kaip įsigyjimo dieną. Tam, kad vėl galėtumėte atkurti savo paskyras, kontaktus, programėles ir t.t., prieš atliekant tokį perkrovimą būtina sukurti atsarginę duomenų kopiją.

Tam, kad telefonas ne tik veiktų kaip naujas, bet ir atrodytų būtent taip, reikia rūpintis jo išorės higiena. Kaip tą padaryti, skaitykite straipsnį: Kaip pasirūpinti telefono higiena?.

Skaitykite