Išmanieji įrenginiai

Kaip išsirinkti tinkamiausią elektrinį paspirtuką?

2021 balandžio 26

Atšilus orams natūraliai atsiranda noras daugiau laiko praleisti lauke. O čia nukeliauti toliau, pamatyti daugiau ir judėti greičiau labai padeda elektrinis paspirtukas. Ši sparčiai tobulėjanti transporto priemonė simpatijų visų pirma nusipelnė dėl to, kad tinka tiek laisvalaikiui, tiek kelionėms į darbą, leisdama atsisakyti automobilio ar viešojo transporto. Tiesa, išsirinkti tinkamiausią elektrinį paspirtuką – sunkiau, nei gali pasirodyti. Augant populiarumui, auga ir jų pasiūla. Kasmet atsiranda vis daugiau naujų modelių, besiskiriančių ne tik kaina, bet ir techninėmis galimybėmis. Kaip paprastai ir būna, pasirinkimas priklauso nuo mūsų poreikių, biudžeto ir turimos patirties. Taigi, kokiais kriterijais vadovaujantis derėtų rinktis elektrinį paspirtuką?

Elektrinių paspirtukų kategorijos

Paspirtukų atranką derėtų pradėti įsivardinant pagrindines jų kategorijas. Kaip išmanieji telefonai skirstomi į biudžetinius, vidutinės klasės ir flagmanus, taip ir šias transporto priemones galime sudėlioti į kelias pagrindines lentynas.

Biudžetinės klasės elektriniai paspirtukai

Pirmoji kategorija – biudžetiniai elektriniai paspirtukai. Jai galima priskirti visus modelius, kurių kaina siekia iki maždaug 300 eurų. Jie skirti žmonėms su baziniais poreikiais – kelionėms į darbą ir iš jo, lengviems pasivažinėjimams parke ir t. t. Į galvą pirmiausiai ateina tokie gamintojai, kaip Xiaomi. Gamintojas turi net kelis racionaliai įkainotus, tačiau vis tiek puikiai bei patikimai veikiančius modelius. Tiems, kuriems šito visgi nepakanka, labiau skirta keliautojo klasė, kuri skirstoma į subkategorijas. Biudžetinis keliautojas – tai paspirtukai, kainuojantys 300-550 eurų. Jie pasižymi pakankamai talpia baterija, gali be problemų nuvažiuoti ilgus atstumus. Vėlgi, vartotojai gali rinktis aukštesnės kokybės Xiaomi arba Segway modelius.

Aukštesnės klasės elektriniai paspirtukai

Kiek prabangesnei Premium keliautojo (550 eurų ir brangesni) klasei jie visų pirma nusileidžia savo akceleracijos, amortizacijos savybėmis. Pavyzdžiui, skirtumą tarp vieno ir kito akivaizdžiausiai pajustumėte važiuodami nelygiu, įkalnių ir nuokalnių pilnu keliu. Šios klasės modelius siūlo tiek ta pati Xiaomi, tiek Segway. Kai kurie pastarosios firmos paspirtukai savo kokybe jau netgi balansuoja ant Performance klasės ribos. Taip vadinami daugiausiai kainuojantys modeliai. Ši klasė skirta žmonėms, kuriems paspirtukai – tai pirmiausia aktyvaus laisvalaikio praleidimo priemonė. Jie tiks ir kelionėms į darbą, bet vargu, ar tai turėtų būti pirmasis jūsų paspirtukas.

Kiek nuvažiuoja elektrinis paspirtukas?

Elektrinio paspirtuko range (atstumas, kurį jis gali nuvažiuoti tarp įkrovimų) yra vienas iš esminių faktorių renkantis transporto priemonę. Žinoma, akivaizdžiausia priežastis, kodėl range yra toks, koks yra, – baterijos dydis. Tiesa, nuo jos priklauso toli gražu ne viskas. Tai, kokį atstumą galiausiai nuvažiuosite, lemia ir motoro galia, paspirtuko svoris, pasirinktas vidutinis greitis, kelias, kuriuo važiuosite, taip pat ir jūsų pačių svoris. Gamintojai paprastai nurodo, kokio range galite tikėtis, bet turėkite omenyje, jog jis skaičiuojamas daugiau mažiau idealiomis sąlygomis. Realiai nuvažiuosite iki 30 proc. mažesnį atstumą. Turėkite omenyje, kad, kaip ir visos, paspirtukų baterijos pamažu dėvisi. Jos turi ribotą įsikrovimų–išsikrovimų ciklų skaičių, o po to ima palaipsniui prarasti savo sugebėjimus. Biudžetinių paspirtukų baterijų gyvenimo ciklas siekia 300-500 įsikrovimų. Keliautojo klasės modeliai ilgaamžiškesni. Jų gyvenimo ciklas gali siekti ir iki 1000 įsikrovimų. Taigi, pagalvokite ar matote paspirtuką kaip ilgalaikę investiciją, ar tiesiog norite išbandyti šią transporto priemonę.

Kokiu greičiu turėtų važiuoti paspirtukas?

Tai gali pasirodyti kaip kvailas klausimas. Lietuvoje paspirtukų greitis juk ir taip ribojamas iki 25 km/val. Jį gana nesunkiai išvysto net ir biudžetiniai modeliai. Ką jau kalbėti apie keliautojo klasę. Vis dėlto, darsyk reikėtų nepamiršti, kad tokie greičiai išvystomi idealiomis arba joms artimomis sąlygomis, t. y. ant lygios ir kokybiškos kelio dangos. Tikrąjį elektrinio paspirtuko greitį mes patiriame tuomet, kai tenka jį didinti, mažinti, ar prireikus įvažiuoti į kokią nors įkalnę. Maksimalus paspirtuko greitis mažai ką reiškia, jeigu jam pasiekti reikia daug laiko. Taigi, užuot žiūrėję į jį, daugiau dėmesio skirkite motoro galiai. Ji matuojama pagal tai, kiek energijos sunaudojama. Kuo daugiau galios, tuo daugiau vatų turės motoras. Biudžetinės klasės paspirtukas paprastai turi apie 250 W galios motorą. Kokybiškas keliautojo klasės – apie 500 W. Jūsų pasirinkimas turėtų priklausyti nuo vietų, kuriomis ketinate važinėtis. Jeigu jūsų maršrutas daugmaž lygus, jums gali pakakti ir 250 W. Visgi, jeigu pakeliui pasitaiko kalvelių, rinkitės modelį, kurio galia siekia 350-500 W. Toks motoras lengviau įveiks kalvas, užtikrins greitesnę akceleraciją.

Faktoriai, kuriuos reikia įvertinti renkantis elektrinį paspirtuką

Galų gale, renkantis paspirtuką reikėtų atkreipti dėmesį į dar kelis, iš pažiūros nesvarbius, bet iš tikrųjų važiavimo komfortui reikšmingus, momentus. Visų pirma, modelio pakaba. Visai kaip ir automobiliuose, nuo jos priklauso važiuosite kietai ar minkštai. Jeigu pakaba prasta, jausite kiekvieną kelio nelygumą, o apie pasivažinėjimus duobėta danga galėsite visai pamiršti. Pakaba paprastai būna vienos iš trijų rūšių: su spyruoklėmis, hidraulinė ir guminė. Geriausios pakabos paprastai derina spyruoklės ir hidraulinę technologijas. Labai svarbi ir patikima stabdžių sistema. Ji paprastai būna arba mechaninė, arba elektroninė, o jos kokybę reikėtų matuoti pagal tai, kokio ilgio būtų jūsų stabdymo kelias, jeigu prieš tai važiuotumėte 24 km/val. greičiu. Jis neturėtų būti ilgesnis nei 3-6 metrai. Mechaninių stabdžių kategorijoje efektyviausiais laikomi būgniniai bei diskiniai stabdžiai. Pirmieji reikalauja mažiau priežiūros, o antrieji greičiau dėvisi, bet yra stipresni ir greitesni. Elektroninė stabdžių sistema veikia tik patį motorą. Ji veikia ne taip efektyviai, bet jos papildomai nereikia prižiūrėti. Patys geriausi paspirtukai paprastai turi tiek elektroninę, tiek kurią nors iš mechaninių stabdžių sistemų. Galų gale, šviesos. Saugumui jos būtinos. Paspirtukai turi turėti ir priekinę, ir galinę lempas. Nors gamintojai jomis pasirūpina patys, įvertinkite oro sąlygas. Lietuvoje dažnai pasitaiko dargana, lietus. Tikrai neapsiriksite pasirūpinę papildoma apsauga.