Patarimai

Kaip išsirinkti kompiuterį

2018 rugpjūčio 28

Kaip nepasiklysti parametrų gausoje ir išsirinkti geriausiai jūsų poreikius atitinkantį kompiuterį? Inovacijų biuras paaiškina pagrindines kompiuterių specifikacijas ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis naują įrenginį.

Procesorius (CPU)

komp_1Tai yra kompiuterio smegenys, kurios dalyvauja kiekvienoje kompiuteriui duotoje užduotyje. Nuo Youtube žiūrimų video siužetų iki darbo su Excel failu ar žaidžiamo žaidimo. Jei procesorius silpnas – teks ilgai laukti, kol įsijungs bet kuri programa, žiūrint aukštos raiškos video vaizdas gali strigti, Excel failas ilgiau skaičiuoti formules, o žaidimą galėsite žaisti tik prastesne grafika. Kiekvieną komandą kompiuteris atliks lėčiau. Galingas procesorius ne tik pasižymės didesne sparta, bet ir žymiai padidins kompiuterio kainą. Rinkoje dominuoja Intel procesoriai, tad trumpai susipažinkite su pagrindiniais jų modeliais ir tinkamiausiais panaudojimo scenarijais:

  1. Intel Celeron – silpniausi procesoriai. Dedami į nebrangius kompiuterius, skirtus paprastoms užduotims. Tokio procesoriaus pajėgumų pakaks tiems, kurie rečiau naudoja kompiuterį ir apsiriboja interneto naršymu, teksto rašymu, „nereiklių“ programų naudojimu (Skype, muzika, filmų peržiūra).
  2. Intel i3 – biudžetinis, bet galintis daugiau, nes yra iki 2,5 kartų galingesnis už Celeron. Verta rinktis, jei ketinate daug naršyti internete, dažnai žiūrėti filmus aukštesne kokybe, dažniau dirbti su biuro programomis ar retkarčiais redaguoti nuotraukas.
  3. Intel i5 – universaliausias ir populiariausias Intel procesorius, kurį galime rasti kas antrame 2018 metais parduotame kompiuteryje. Ženkliai galingesnis nei Intel i3, puikiai tiks ieškantiems galingesnio kompiuterio darbui su kiek sudėtingesnėmis programomis.
  4. Intel i7 – galia reikliausiems. Brangiausias ir galingiausias procesorius montuojamas į geriausius nešiojamus kompiuterius, skirtus sudėtingoms užduotims užduotims atlikti. Itin pageidaujamas tarp kompiuterinių žaidimų fanų ir profesionalų, dirbančių su aukštus reikalavimus keliančiomis programomis.

Operatyvinė atmintis (RAM)

Operatyvinėje atmintyje kompiuteris laiko programų, kuriomis konkrečiu metu naudojamasi, darbinę informaciją. Ji gerokai greitesnė už nuolatinę atmintį, tad kuo operatyvinė atmintis didesnė, tuo sparčiau veikia praktiškai visos kompiuterio funkcijos. Jei operatyvinės atminties nepakanka – kompiuteris gali pradėti strigti vienu metu atidarius daug programų. Dažniausiai rinkoje pasitaiko kompiuteriai su dviem operatyvinės atminties konfigūracijomis:

  1. 4 GB – tinka tiems, kas naudoja kompiuterį kasdienėms užduotims. Pavyzdžiui, naršymui internete neatveriant daugybės langų, darbui viena ar dviem paprastomis programomis vienu metu, filmų peržiūrai.
  2. 8 GB – tiek tikrai prireiks žaidėjams ir profesionalams, dirbantiems su „reikliomis“ programomis, tokiomis kaip: Photoshop, Corel Draw, Autocad, Adobe Premiere ir pan.

Didesnė operatyvinė atmintis pasitaiko aukštos klasės kompiuteriuose, kurie rinkoje pozicionuojami kaip profesionalams skirti įrankiai. Norintiems daugiau galios ir greičio, verta pasidomėti, ar kompiuterio operatyvinė atmintis yra išplečiama. Kompiuteriui kiek senstelėjus, jį bus galima nebrangiai atnaujinti įmontavus didesnį RAM modulį.

Kietasis diskas

Čia viskas paprasta – kuo daugiau GB, tuo daugiau telpa filmų, nuotraukų, žaidimų, programų ir pan. Tačiau ne visi diskai vienodi. Šiuo metu rinkoje galima sutikti dviejų tipų kietuosius diskus:

  1. HDD – senesnės, bet patikimos technologijos magnetinis diskas. Jis lėtesnis, nes turi judančių dalių, bet ir gerokai pigesnis. Rinkoje dažniausiai sutinkama atminties talpa – 500 GB ir 1000 GB. Toks diskas tinka laikantiems didelį kiekį informacijos – daug filmų, muzikos, nuotraukų.
  2. SSD – naujos technologijos, be judančių dalių. Jie yra daug kartų greitesni už HDD diskus, bet ir gerokai brangesni. Rinkoje dažniausiai siūlomos talpos yra 128 GB, 256 GB ir kiek rečiau – 512 GB. Kompiuteris su SSD disku įsijungia ir paleidžia programas ženkliai greičiau lyginant su HDD.

Vaizdo plokštė

komp_2

Yra du vaizdo plokščių tipai: atskiros ir integruotos pagrindiniame procesoriuje. Visi Intel procesoriai turi integruotą vaizdo lustą, tad daugelį funkcijų puikiai atliks ir be specialios vaizdo plokštės. Atskira vaizdo plokštė – su Nvidia arba Radeon prekės ženklu – reikalinga aukštus reikalavimus keliantiems kompiuteriniams žaidimams ir tiems, kas dirba su imliomis grafikos apdorojimo programomis. Tokia plokštė turi savo vaizdo procesorių, užtikrina daug geresnę vaizdo kokybę ir spartesnį vaizdo failų apdorojimą, tačiau eikvoja gerokai daugiau energijos ir darbo metu smarkiai kaista, tad kompiuteris privalo būti aprūpintas didesniais ventiliatoriais. Būtent dėl to žaidimams skirti kompiuteriai tokie stori ir sunkūs.

Ekranas

Rinkdamiesi naują kompiuterį atkreipkite dėmesį, kokios raiškos yra jo ekranas. Dažniausiai pasitaikys HD ir FHD raiškos. HD (720p) raiška šiais laikais jau netenkins reiklesnių vartotojų, norinčių dirbti su aukštos raiškos vaizdu ir nuotraukomis. HD raiškos ekranas tiktų nereikliems vartotojams ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes be papildomų nustatymų jame matomos ikonos bus didesnės, aiškiau matomos.

FHD (1080p) raiška yra standartinė, tinkama visoms kompiuterio funkcijomis. Jau egzistuoja kompiuteriai su 4K raiškos ekranais, tačiau kol kas jie reikalingi tik dirbantiems su vaizdo medžiaga žmonėms, o kitiems didesnė raiška gali netgi sukelti daugiau nepatogumų, nes labiau apkraus bateriją ir procesorių (dėl to kompiuteris gali veikti net lėčiau!).

Dažnu atveju puiki alternatyva įprastam nešiojamajam kompiuteriui yra planšetinis kompiuteris. Jis daug lengvesnis ir kompaktiškesnis, jo galimybių visiškai pakanka daugeliui kasdienių užduočių atlikti, o ilgesnėje kelionėje jis pasitarnauja ir kaip puikus pramogų centras. Daugiau priežasčių, kodėl jį verta turėti, sužinosite Inovacijų biuro video siužete:

Žiūrėkite

 

 

 

Prenumeruokite technologijų naujienas: