Verslas

Kaip išsirinkti blogiausią darbuotoją?

2019 gruodžio 6

Net ir geriausios verslo idėjos bei strategijos pasirodo esančios mažai ko vertos, jeigu nėra kas jas įgyvendintų. Žmogiškasis potencialas vis dar išlieka didžiausiu įmonės turtu, tad ir darbuotojų atranka – esminiu strateginiu sprendimu. Skaičiuojama, kad apie 80 proc. žmonių kaitos vyksta dėl to, kad paprasčiausiai buvo pasamdytas netinkamas asmuo, o vieno specialisto pakeitimas kompanijai kainuoja maždaug penktadalį jo algos. Galų gale, personalo pokyčiai sujaukia bendrą atmosferą, sumažina produktyvumą, o kartais net ir atbaido esamus klientus. Taigi, kaip veikia neteisinga darbuotojų atranka? Kokie žingsniai praktiškai garantuoja, kad pareigas užims netinkamas asmuo?

Nepersistenkite su darbo aprašymu

Viskas prasideda nuo darbo skelbimo. Jis iš esmės nulemia, kokių kandidatų sulauksite (ir ar iš viso jų bus). Viena populiariausių ir efektyviausių klaidų – pozicijos, kuriai ieškomas žmogus, pervertinimas. Viskas puikiai suprantama. Nesvarbių darbų nėra, bet deklaruodami, kad būsimam darbuotojui teks užduočių, kurių šis realybėje vargu ar sulauks, iš tikrųjų meluojame. Galiausiai susipratęs, kad pažadai nelabai ką turi bendro su realybe, darbuotojas tikrai jums leis apie tai žinoti. Klausimas tik ar tiesiogiai ir atvirai, ar pasyviai agresyviais būdais. Jeigu esate nuobodi įmonė, kurioje tokios situacijos nepageidaujamos, darbo skelbime būkite konkretūs ir sąžiningi. Išvardinkite savybes ir kvalifikacijas, kurių tikitės iš naujo komandos nario. Tada nurodykite pagrindines jo laukiančias atsakomybes ir galimybes. Beje, neužmirškite, kad XXI amžiuje tokia aplinkybė, kaip „laiku mokamas atlyginimas“ TIKRŲ TIKRIAUSIAI yra didžiulis pliusas, o ne tiesiog savaime suprantamas faktas.

Ieškokite tik žmonių iš išorės

Atsiminkite – darbuotojo paieška visada turi supurtyti visą įmonę. Naujų idėjų gali atsinešti tik žmonės iš išorės. Tik būkite iš anksto pasirengę labai keistiems visažinių komentarams. Jie gali pabandyti imti jums įrodinėti, kad kandidato į laisvą poziciją iš pradžių reikėtų pasidairyti pačios įmonės viduje. Tokie žmonės gal netgi žers gana įtikinamus argumentus. Pavyzdžiui, esą jau esamas geras darbuotojas, užimantis šiek tiek žemesnes pareigas, puikiai pažįsta įmonės kultūrą, todėl ne tik padėtų išvengti tų kaštų, kurie neišvengiami samdant visiškai naują žmogų, bet ir greičiau prisitaikytų prie naujų savo pareigų. Netikėkite ir tuo, kad tokie pavyzdžiai teigiamai veikia kompanijos atmosferą ir komandos motyvaciją. Argi gali būti taip, kad kolegų sėkmės pavyzdžiai įkvėps ir kitus? Vargu. Verčiau jau iš karto imkite darbuotojo dairytis kitur. Esamiems galite net nepranešti apie paieškas. Naujo žmogaus atsiradimas juk privalo nustebinti ir supurtyti komandą.

Venkite pernelyg kvalifikuotų žmonių

Studijas ką tik pabaigę ir pirmojo darbo nesėkmingai ieškantys jauni žmonės dažnai liūdnai juokauja, kad jiems nepavyksta įsiprašyti net į McDonald’s. Suprask, ten dirbantys personalo specialistai juos tiesiog ignoruoja, nes nemano, kad jie užsibūtų tokioje darbo vietoje. Pavyzdys gal ir ekstremalus, bet labai aktualus daugeliu atveju. Iš tiesų, jeigu gavote gyvenimo aprašymą iš žmogaus, kuris jums atrodo potencialiai puikus specialistas, bet manote, kad jūsų siūlomos pareigos jam bus per lengvas iššūkis, iš karto atmeskite tokią kandidatūrą. Argi gali būti taip, kad talentingas žmogus paprasčiausiai nori šiek tiek pakeisti savo veiklos pobūdį, o jūsų įmonė jam atrodo esanti kaip puiki vieta tai padaryti? Vargu ar jo patirtį bei žinias jūs iš viso rasite kur panaudoti. Labai gali būti, kad jos jus tik apkraus. Jau geriau susikoncentruokite į kandidatus, kuriems kažko trūksta. Juk rizikuoti ir nebūti tikriems ar jiems pavyks susitvarkyti su savo atsakomybėmis yra daug įdomiau.

Būkite arba per greiti, arba per lėti

Šioje srityje susimauti tiesiog neįtikėtinai paprasta. Netgi galite rinktis: arba per ilgai tempti gumą, arba kaip tik griebti pirmą pasitaikiusį pusėtinai gerą kandidatą. Skonio reikalas! Pirmu atveju prisiriškite prie to idealistinio naujo darbuotojo paveikslo, kurį turite savo galvoje. Tai juk turi būti žmogus, kuris tobulai įsilietų į kolektyvą, per pusdienį perprastų visus kompanijos procesus, o produktyvumą pakeltų 50 procentų! Savaime suprantama, kiekvienas kandidatas jums taps dar vienu nusivylimu. Šitas lyg ir visai neblogas, bet… Kažko trūksta! Geriau palaukti, kol pro duris įžengs tas išsvajotasis. Arba galite kaip tik nieko nelaukti. Jeigu tik kandidatas atitinka visus bazinius jūsų reikalavimus, tuojau pat jį ir griebkite. Taip, skubotas ir neteisingas sprendimas galų gale gali labai brangiai kainuoti – juk reikia žmogų apmokyti, skirti laiko jo klaidų taisymui ar paprasčiausiam susidirbimui su kolegomis. Tačiau nekvaršinkite sau dėl to galvos. Jūs turite laisvą darbo vietą ir privalote ją užpildyti. Racionaliems ir pamatuotiems sprendimams versle nėra laiko!

Lūkesčiai ir pasiekimai!

Dar vienas garantuotas būdas nusivilti – išsikelti atitinkamus lūkesčius t.y. absoliučiai nepamatuotus. Pavyzdžiui, susiformuotus remiantis kandidato gyvenimo aprašymu. Nes juk kasgi galėtų sumanyti saviškį šiek tiek pagražinti? Nejuokaukite. Taip dar niekas niekada nėra daręs. O visokios bandomosios užduotys ar kompetenciją patikrinti padedantys klausimai tik be reikalo trikdytų kandidatą. Apsieiti kuo puikiausiai galima ir be jų. Vis dėlto, jeigu jau netyčia tikrai tinkamai ištestavote kandidatą ir įsitikinote, kad jis tikrai turėtų susidoroti su naujomis pareigomis, neduokite jam laiko įsivažiuoti! Rezultatus jis turi rodyti nuo pačios pirmosios dienos. Su kompanijos kultūra, kolegomis, pagrindinėmis komandos užduotimis ir panašiais dalykais jis kuo puikiausiai gali susipažinti ir darbo eigoje. O jeigu naujasis darbuotojas įsigudrina dažnai vaikščioti pas jus su savo įžūliais klausimais bei patarimų prašymais, išreikškite pasipiktinimą. Kaip jis gali kažko nežinoti? Viskas juk savaime suprantama!