Išmanieji įrenginiai

Kaip išrinkti nešiojamąjį kompiuterį vaikui?

2022-08-24

Diskusija, ar vaikas jau yra pasiruošęs asmeniniam išmaniajam telefonui, anksčiau ar vėliau įvyksta kiekvienoje šeimoje. Gana greitai pradedama kalbėti ir apie nešiojamąjį kompiuterį. Savaime suprantama – dauguma tėvų yra atsargūs. Tikrai nė vienas nenori, kad šis prietaisas užvaldytų atžalą. Tačiau negalima ignoruoti ir fakto, kad kompiuteris šiandien yra absoliučiai būtina mokymosi priemonė, be kurios vaikas tiesiog negalės tinkamai atlikti užduočių. Visgi, priklausomai nuo amžiaus, skiriasi ir poreikiai. Tai, kas tinka pradinukui, gali visiškai netikti abiturientui. Taigi, kaip išrinkti tinkamiausią nešiojamąjį kompiuterį vaikui? Galų gale, ką galime padaryti, kad apsaugotume atžalą nuo su kompiuteriu ir internetu susijusių pavojų?

Trumpai:

  • Rinkdami kompiuterį mokiniui, pradėkite nuo operacinės sistemos. Geriausia bus, jeigu visi šeimos nariai naudos tą pačią.

  • Vaiko kompiuteris turėtų būti patvarus, lengvas (iki 1,5 kg) ir ne per didelis (13–14 colių įstrižainės).

  • Vaiko poreikiai paprastai būna ne itin dideli, tad galingo kompiuterio tikrai nereikia. Užteks vidutiniško procesoriaus ir 8 GB RAM.

  • Rinkdami kompiuterį atsižvelkite ir į vaiko pomėgius.

  • Nepamirškite vaiko kompiuteryje įdiegti tėvų kontrolės.

Kokia operacinė sistema tinkamiausia vaiko kompiuteriui?

Prieš pradedant rinktis konkretų kompiuterio modelį reikėtų pradėti nuo svarbesnio sprendimo – operacinės sistemos. Šiuo metu egzistuoja trys pagrindiniai variantai: macOS, Windows ir ChromeOS. Pradėkime nuo pastarosios – ji kol kas mažiausiai žinoma, bet sparčiausiai populiarėjanti. Tai yra Google operacinė sistema, išsiskirianti paprastumu ir tuo, kad didžioji įrankių dalis čia veikia debesyje. Windows išlieka populiariausiu pasirinkimu – ji veikia trijuose iš keturių pasaulio kompiuterių. Galų gale, macOS, savaime suprantama, veikia išskirtinai Apple kompiuteriuose. Kurią iš jų rinktis? Jeigu kompiuterį planuotumėte įsigyti sau, užtektų tiesiog įsivertinti poreikius. Sprendžiant, ką išrinkti vaikui, derėtų mąstyti apie bendrą šeimos ekosistemą. Ką turime omenyje? Geriausia bus, jeigu visi šeimos nariai naudos tą pačią operacinę sistemą. Tuomet visus namuose esančius kompiuterius bus gerokai paprasčiau sujungti į vieną tinklą. Dar svarbiau – lengviau pasirūpinsite vaiko kibernetiniu saugumu. Įvertinti reikėtų ir keletą praktinių aspektų – macOS prietaisai yra aukštesnės klasės, dėl to brangesni, o mokyklose paprastai naudojamos Microsoft Office paketo programos, tad būkite tikri, jog turėsite prieigą prie jų. 

Kodėl vaikui reikia patvaraus kompiuterio?

Antrasis kriterijus, kurį reikėtų įvertinti renkant vaikui kompiuterį – patvarumas. Nereikia rinktis visiškai smūgiams ir vandeniui atsparaus (tokių, aišku, yra, bet skirti jie tikrai ne mokinių poreikiams). Kompiuterį vaikai paprastai nešiojasi tiesiog kuprinėje. Mokiniams geriausiai tiks kompiuteris su mažesne įstrižaine. 13 ar 14 colių modelio turėtų visiškai pakakti. Pasirinkimų šioje kategorijoje daugybė. Kitas susijęs aspektas – svoris. Kompiuterį turėtų būti lengva nešiotis, jis neturėtų slėgti pečių. Sverti jis turėtų maždaug tiek, kiek vidutinis vadovėlis. Idealiu atveju – vos viršyti 1 kg. Specialistai pataria neperžengti 1,5 kg ribos – nuolat nešiojant tokį svorį stuburui tektų per didelė apkrova. Kas atitinka šiuos kriterijus? Tai ir MacBook Air, ir Lenovo Yoga Slim, ir ASUS ZenBook, ir daug kitų. 

Kokių techninių savybių reikia vaiko kompiuteriui?

Kitas svarbus klausimas – kompiuterio galia. Kokio procesoriaus reikėtų vaiko kompiuteriui? Pasidalinsime universaliu patarimu: nepersistenkite. Gerai pagalvokite, kam nešiojamasis kompiuteris bus iš tikrųjų naudojamas. Jeigu vaikas neturi nestandartinių poreikių, greičiausiai kompiuterio jam reikia pamokų medžiagai konspektuoti, prezentacijoms ruošti  bei rašto darbams atlikti. Pridėkite dar naršymą internete, stream‘inimą per YouTube ar Twitch – atžala naudos pačias paprasčiausias programas, kurios tikrai nereikalauja daug galios resursų. Kompiuterio su Intel Celeron, Pentium ar Duo Core procesoriumi visiškai pakaks. Ką jau kalbėti apie Apple M1. Kaip su atmintimi? Persirengti irgi nereikia. Šiuolaikinių nešiojamųjų kompiuterių minimumas – 4 GB RAM ir 64 GB atminties. Visgi tai patys paprasčiausi prietaisai. Kompiuteris vaikui yra ilgalaikė investicija, tad nesitenkinkite baziniu variantu. Rinkitės bent jau 8 GB RAM ir 128 GB modelį. Tokiu atveju galėsite būti tikri, kad vaikui kompiuteris tarnaus bent kelerius metus. 

Papildomos vertės vaiko nešiojamajam kompiuteriui

Žinoma, nuo individualių vaiko poreikių priklauso, kokį nešiojamąjį kompiuterį pasirinksite. Tarkime, jeigu mokinys domisi programavimu, ko gero, jam padėsite nupirkdami didesnės įstrižainės kompiuterį. HP ProBook ar Envy tokiu atveju yra labai universalus pasirinkimas, tinkantis tiek mokslams, tiek užklasinei veiklai. Pirmasis modelis taip pat turi ir pilną klaviatūrą, suteiksiančią dar daugiau galimybių. Apie grafinį dizainą svajojantiems mokiniams verta investuoti netgi ir į keturiolikos arba šešiolikos colių įstrižainės MacBook Pro modelius. Tokio pobūdžio užduotims atlikti tiesiog nėra geresnių kompiuterių. Žinoma, vaiko nenuskriausite ir įteikę HP Omen, HP EliteBook ar ASUS ZenBook. Tėvai susiduria su dar vienu klausimu – o kas, jeigu atžala labai mėgsta žaisti? E. sportas gal ir nėra lengvai pasiekiama karjera, bet žaidimai neturėtų būti stigmatizuojami. Dažnam vaikui jie tampa puikia socializacijos priemone. Išsirinkti žaidimams skirtą nešiojamąjį kompiuterį taip pat yra iš ko. Atkreipkite dėmesį į Lenovo IdeaPad Gaming, MSI GF63 ar HP Pavillion Gaming. 

Ką dar reikia įvertinti perkant kompiuterį vaikui?

Kaip ir bet kokioje kitoje srityje, vaiko santykiuose su kompiuteriu derėtų nustatyti aiškias taisykles. Jeigu šeimoje esama sutarimo, kad šis prietaisas skirtas mokslams ir tik šiek tiek pramogoms, jo reikėtų ir laikytis. Žinoma, gali kilti labai pagrįstas klausimas, kaip užtikrinti, kad tų susitarimų bus laikomasi. Tam labai tiks tėvų kontrolės įrankiai. Jeigu šeimoje dauguma žmonių naudoja Apple kompiuterius, būtinai užregistruokite vaiko prietaisą Family Sharing programoje. Iš pradžių sukurkite vaikui Apple ID, tada spauskite Family Sharing>Add Member>Create an Account for a Child>Continue. Tokiu būdu galėsite kontroliuoti žiūrint į ekraną praleidžiamą laiką, ką vaikas parsisiunčia iš AppStore, uždėti filtrus interneto naršyklėje ar netgi Siri paieškoje. Windows kompiuterių savininkai turėtų naudoti Microsoft Family Safety. Ją aktyvuosite Start>Settings>Accounts>Family & Other Users>Add a Family Member>Add a Child>įrašykite el. pašto adresą>Close. Tuomet teliks pasirinkti norimus apribojimus.