Gyvenimo būdas

Kaip ir kodėl Tele2 sukūrė Išmanųjį paplūdimių žemėlapį

2020-07-20

Tokios vasaros nei vienas iš mūsų dar nėra išgyvenęs. Nors karantinas oficialiai jau pasibaigęs, COVID-19 pavojai iš mūsų galvų dar niekur nedingsta. Galų gale, virusas iki šiol tebeveikia mūsų gyvenimus. Tapome atsargesniais, šiek tiek vengiame didžiulių susibūrimų, atšaukėme daugumą kelionių į užsienį, pakoregavome ilgai dėliotus vasaros atostogų planus. Tačiau noras kokybiškai pailsėti juk niekur nedingo. Mus vis tiek tebetraukia į paplūdimius, prie vandens telkinių. O čia jaustis ramesniais ir labiau atsipalaidavusiais padės žinojimas. Būtent todėl ir sukūrėme Išmanųjį paplūdimių žemėlapį – įrankį, kuriame iš anksto galėsite pasitikrinti, kiek žmonių šiuo metu būriuojasi viename ar kitame paplūdimyje.

Kodėl Tele2 sukūrė Išmanųjį paplūdimių žemėlapį

Socialinės distancijos laikymasis yra viena iš pačių efektyviausių kovos su COVID-19 priemonių. Nesunku pastebėti, kad šalys, kurios ją taikė kruopščiai ir kryptingai (pavyzdžiui, Pietų Korėja ar Taivanas) šiandien jau baigia išsivaduoti iš viruso pančių. Tuo tarpu tos, kurios į šias rekomendacijas žiūrėjo pro pirštus, iki šiol susiduria su labai rimtomis problemomis. Pagrindiniai socialinės distancijos principai labai paprasti – erdvėse, kuriose yra daug žmonių, reikia laikytis bent poros metrų atstumo, nesiliesti prie dažnai čiupinėjamų paviršių, kruopščiai plauti rankas ir t.t. Tačiau šiltuoju metų laiku, kai žmonės dažniausiai būriuojasi ne uždarose patalpose, o lauke, pasidaro daug sunkiau objektyviai įvertinti grėsmes. Juk, keliaudami į paplūdimį, mes nežinome, kiek tiksliai ten žmonių bus, ir kaip sėkmingai galėsime laikytis socialinės distancijos. Tele2 kilo mintis: o jeigu žmonėms suteiktume įrankį, kuris patogia forma pateiktų šią informaciją.

Kaip veikia Tele2 Išmanusis paplūdimių žemėlapis

Išmaniojo paplūdimių žemėlapio idėja labai paprasta – tai platforma, kurioje galima surasti visus didesnius Lietuvos paplūdimius, esančius prie Baltijos jūros, ežerų bei upių. Kurdami įrankį, jų čia iš viso sudėjome net 86. Vieni jų visiems puikiai žinomi ir išsiskiriantys populiarumu, pavyzdžiui, Nidos ar Melnragės. Kiti regioniniai, kiek mažiau žinomi. Žemėlapis veikia kartu su integruota Google Maps paieškos sistema, todėl, pasirinkus patikusį ir saugiai atrodantį paplūdimį, užtenka paprasčiausiai paspausti mygtuką ir telefone akimirksniu atsiranda instrukcija, kaip nuvykti iki jo. Kiekvienas paplūdimys turi savo užimtumo reitingą, matuojamą nuo 1 iki 10. Vienetu pažymėtieji pakankamai tušti ir saugūs. Tuo tarpu dešimtuku įvertintieji šiuo metu yra pritraukę didžiausius lankytojų srautus ir dėl to rizikingesni, mat čia gali būti gana sunku išlaikyti saugų atstumą.

Kaip buvo kuriamas Tele2 Išmanusis paplūdimių žemėlapis

Išmanusis paplūdimių žemėlapis – tai labai praktiškas ir paprastai naudojamas įrankis. Tačiau pats jo sukūrimo procesas nebuvo toks jau ir paprastas. Tam, kad platforma veiktų, reikėjo panaudoti visą Tele2 technologinį potencialą, o taip pat ir sukurti kelis naujus sprendimus. Taigi, koks šio žemėlapio veikimo principas? Tiesą sakant, jis labai primena Bendrosios pagalbos centro sistemos naudojamą technologiją. Kaip žinia, kiekvienas telefonas nepertraukiamai palaiko ryšį su netoliese esančiais ryšio bokštais. Jis tarsi praneša jiems, kad „aš esu čia ir esu pasirengęs priimti skambučius bei mobiliuosius duomenis“. Kadangi tas pats telefonas vienu metu palaiko kontaktą ne su vienu, o keliais bokštais, atsiranda galimybė sukryžminti jų turimą informaciją ir pakankamai aiškiai nustatyti, kur yra telefonas. O kadangi be telefono šiuolaikinis žmogus nelabai kur eina, tarp tokių signalų ir žmonių skaičiaus galima dėti lygybės ženklą ir labai patikimai prognozuoti paplūdimio lankytojų skaičių.

Kodėl Tele2 Išmaniuoju paplūdimių žemėlapiu naudotis saugu

Žinoma, jums gali kilti šioks toks nerimas ir abejonė: ar tokiu žemėlapiu naudotis saugu? Ar taip nenukentės mano privatumas? Galite nesijaudinti. Vystant šį projektą, daug dėmesio skirta ne tik fiziniam, bet ir kibernetiniam saugumui. Visi duomenys, surenkami Išmaniojo paplūdimių žemėlapio, yra nuasmeninti. Tai reiškia, kad čia nenugula jokia papildoma informacija. Sistema skaičiuoja tik tai, kiek prietaisų yra paplūdimio teritorijoje, bet nekreipia dėmesio nei į tai, kam jie priklauso, nei kaip jie yra naudojami. Veikimo principas čia kažkuo primena tokius populiarius įrankius, kaip Google Maps ar Waze, kuriuos naudoja vairuotojai. Čia irgi galime realiu laiku matyti, kaip keičiasi eismo sąlygos, bet sužinoti, kas būtent sėdi kituose automobiliuose, nėra jokių galimybių. Savo telefono ekrane vartotojai mato tik paplūdimio užimtumo indeksą.

Kaip paplūdimyje jaustis saugiai

Išsirinkus gerą užimtumo indeksą turintį paplūdimį ir su interaktyviojo žemėlapio pagalba iki jo nuvykus, nepamirškite, jog rūpestis savo ir kitų saugumu tuo nesibaigia. Jau iš anksto žinodami, kad ant smėlio yra ne per daug žmonių, visgi nepraraskite budrumo ir nepamirškite laikytis socialinės distancijos, turėkite su savimi dezinfekcinio skysčio rankoms nusivalyti. Taip pat pasirūpinkite ir savo telefono saugumu. Nešlapinkite jo, nepalikite ant saulės, nes perkaitimas vasarą yra viena dažniausiai pasitaikančių problemų. Galų gale, nepraraskite budrumo. Visada išmintingas sprendimas – turėti telefono draudimą. Jis apsaugos tiek gedimo, tiek vagystės atveju. Galų gale, kol ilsėsitės nepamirškite ir savo namų. Gulėti pliaže bus daug ramiau, jeigu būsite ir jų saugumu.