Išmanieji įrenginiai

Kaip efektyviau naudoti savo mobiliuosius duomenis?

2020 rugsėjo 10

Išmaniojo telefono evoliucija iš gana paprasto įrankio, skirto skambučiams ir žinutėms, pirmiausia jį pavertė daugiafunkciu prietaisu, puikiai tinkančiu naršyti internete bei socialiniuose tinkluose. Galiausiai jis virto ta platforma, per kurią mes vartojame didžiąją dalį video bei audio turinio. Nieko keisto, išmanusis telefonas visada fiziškai su mumis, juo naudotis patogu ir gulinėjant ant sofos, ir laukiant troleibuso stotelėje. Bėda tik ta, kad video bei audio turinys turi bjaurią savybę ryte ryti mūsų mobiliuosius duomenis. Ko gero, artėja ta diena, kai beveik visi turėsime neribotą jų kiekį, bet tol, kol dauguma mūsų dar turi gigabaitų limitus, verta atsakyti į klausimą: kaip savo mobiliuosius duomenis naudoti protingiau?

Kiek duomenų sunaudojame klausydamiesi muzikos?

Apie tai, kaip streaminimo era pakeitė mūsų muzikos klausymosi įpročius ir netgi visą jos industriją, prirašyta daugybė straipsnių ir netgi knygų. Mums svarbiausias vienas virsmas – muziką mes vis rečiau „turime. Dažniausiai jos tiesiog klausome internetu. Tas pats galioja ir kito pobūdžio audio turiniui – podkastams. Nors kai kurios platformos vartotojams siūlo galimybę klausytis HQ kokybe, dažniausiai nustatymuose rasite tris kategorijas: Low, Normal ir High. Šios kategorijos referuoja į duomenų perdavimų spartą bitais. Low kokybė paprastai siekia 96 kbps. Tai reiškia, kad, klausydamiesi muzikos vieną minutę, išnaudosite apie 0,72 MB duomenų (43,2 MB per valandą). Normal kokybė siekia 160 kbps. Minutė klausymo tokiu atveju išnaudoja 1,20 MB duomenų (72 MB per valandą). Galų gale, pati aukščiausia – High – kokybė duomenis perduoda 320 kbps greičiu. Per minutę tai virsta 2,40 MB išnaudotų duomenų (115,2 MB per valandą).

Kiek duomenų sunaudojame žiūrėdami video?

Kaip ir galima numanyti, video peržiūros mobiliųjų duomenų sunaudoja nepalyginamai daugiau. Tai ne raketų mokslas – video formatu paprasčiausiai perduodama gerokai daugiau informacijos. Pats interneto greitis jau senokai nebėra problema. Dienos, kai YouTube video krovimasis trukdavo ilgiau nei jis pats, jau senokai praeityje. Su Tele2 4G LTE ryšiu praktiškai visuose Lietuvos kampeliuose be jokių problemų turinį žiūrėsite net ir HD raiška. Tiesa, kokybė iš tikrųjų išeikvoja pakankamai daug mobiliųjų duomenų. Žemos kokybės video (240p ar 320p) sunaudos maždaug 0,3 GB duomenų per valandą. SD standartas (480p) pareikalaus maždaug 0,7 GB per valandą. HD kokybė šiek tiek varijuoja, priklausomai nuo programėlės. Tačiau paprastai ji būna 720p, 1080p arba 2000p ir per valandą sunaudoja atitinkamai 0,9 GB, 1,5 GB bei 3GB duomenų. Galų gale, esama ir 4K UHD standarto. Valanda tokios kokybės video turinio iš viso sunaudos apie 7,2 GB duomenų.

Kaip taupyti savo mobiliuosius duomenis

Akivaizdu, kad jeigu turite mokėjimo planą, kuriame numatytas ribotas duomenų kiekis, mėnesiui persiritus į antrąją pusę, rizikuojate staiga susiprasti, kad gigabaitai baigia išsekti. Laimei, egzistuoja keli paprastai triukai, kurie padės juos taupyti.

Kaip neleisti programėlėms eikvoti duomenų?

Būtina prisiminti, kad mobiliuosius duomenis naudoja ne vien audio ir video platformos. Jie reikalingi ir daugeliui mobiliųjų programėlių. Google Maps ar Strava jų sunaudoja netgi labai nemažai. Optimizavę tokių įrankių veikimą, kiekvieną mėnesį sutaupysite kelis šimtus megabaitų ar netgi dar daugiau. Svarbiausia čia atlikti kelis veiksmus. Daugybė programėlių sėkmingai veikia fone. Kitaip tariant, duomenis jos naudoja net ir tuomet, kai jomis nesinaudojate. Nustatymuose susiraskite skyrelį „Data usage. Čia pamatysite visas savo programėles ir tai, kiek duomenų jos sunaudoja. Pasirinkite konkrečią ir atsivėrusiame lange pamatysite pasirinkimą „Restrict app background data. Nuo šiol ji nenaudodama nesiurbs jūsų duomenų. Kitas patarimas – neatnaujinkite programėlių, naudodami mobiliuosius duomenis. Nustatymuose susiraskite skyrelį „Auto-update apps. Paspauskite jį ir pasirinkite „Auto-update apps over Wi-Fi only. Programėlės atnaujinimus nuo šiol siųsis tik tada, kai būsite prisijungę prie Wi-Fi.

Kaip parsisiųsti audio ir video turinį į telefoną?

Įprastai daugiausiai mobiliųjų duomenų mes išnaudojome būdami toliau nuo Wi-Fi šaltinių, t.y. keliaudami, ilsėdamiesi gamtoje ir t.t. Kadangi įvairios išvykos paprastai būna suplanuotos, visada galite audio ir video turiniu pasirūpinti iš anksto. Ir jums tikrai neprireiks piratauti. Spotify, Netflix ar Go3 suteikia galimybę muzikos, filmų ar serialų parsisiųsti į telefoną ir platformomis naudotis net ir neprisijungus prie interneto. Viskas labai paprasta. Muzikos iš Spotify bibliotekos parsisiųsite susiradę norimą albumą, grojaraštį ar tinklalaidę ir paslinkę ekrano viršuje esantį mygtuką „Download. Šios dainos nuo šiol bus saugomos jūsų telefone. Tik vėliau nepamirškite mygtuko „atžymėti, jeigu nenorite, kad šios dainos eikvotų telefono atmintį. Go3 parsisiuntimo funkcija veikia labai panašiai. Susiraskite norimą filmą ar serialą. Šalia mygtuko „Play“ pamatysite dar vieną – „Parsisiųsti. Paspauskite jį ir filmas ar serialo serija atsidurs jūsų telefone.

Kaip pasirinkti geriausią mobiliųjų duomenų planą

Žinoma, labai svarbu ir tai, kad jūsų turimas duomenų planas atitiktų realius poreikius. Taip, duomenų visada galima užsisakyti papildomai (Pildyk vartotojai tai gali padaryti čia), bet jeigu tai daryti tenka kiekvieną mėnesį, derėtų pagalvoti apie ilgalaikę išeitį. Planas su daugiau ar netgi neribotais duomenimis iš pažiūros kainuoja daugiau, bet, laikui bėgant, gali kaip tik padėti sutaupyti. Taigi, kaip įvertinti savo poreikius? Tiesiog pabandykite paskaičiuoti, kiek laiko kiekvieną mėnesį streaminate audio bei video turinį. Pavyzdžiui, paprasčiausio 1 GB plano užteks 28 valandoms vidutine kokybe streaminamos muzikos arba pustrečios valandos video turinio. 5 GB jums jau užteks 70 valandų muzikos arba 5,5 valandos 720p raiškos video. O 50 GB planas jau leidžia pamiršti praktiškai visus apribojimus. Pavyzdžiui, turėdami jį, UHD 4K raiškos vaizdo įrašus galėtumėte žiūrėti šešias valandas. Žinoma, visada galite tiesiog spjauti į visus apribojimus ir užsisakyti Tele2 Laisvą internetą. Jo ryšys – plačiausias Lietuvoje, o įranga ypač kompaktiška, tad keliaujant tai idealus sprendimas.