Inovacijos

Kaip džiaugtis gyvenimu be „laidinio“ interneto?

2020 sausio 28

Šiuolaikinis gyvenimas be interneto paprasčiausiai neįsivaizduojamas. Tačiau ar nėra taip, kad mūsų supratimas apie tai, KOKS internetas turėtų būti, jau yra šiek tiek sustabarėjęs ir ne visai atitinkantis tikrąjį technologijų lygį? Juk jį vis dar visų pirma siejame su Wi-Fi formatu, kuris vienintelis atrodo esantis pakankamai patikimas ir greitas. Tačiau iš tikrųjų savo greičiais jis jau nebe taip ir dramatiškai lenkia tą mobilųjį internetą, kuris veikia kiekvieno mūsų telefone. Tiesą sakant, juo galima netgi labai patogiai pakeisti Wi–Fi, ir taip ne tik visiškai atsikratyti laidų, bet ir šiek tiek sutaupyti.

Šiek tiek apie greičius

Kalbėdami apie internetą, visų pirma dėmesį kreipiame į jo greitį. Netgi sakome, kad lėtas internetas yra blogiau nei jokio interneto. Tiesa, lietuviai pastaruoju skųstis praktiškai niekada negalėjo. Vienu metu mes netgi buvome Wi–Fi greičio lyderiai. Dabar šias pozicijas mes jau šiek tiek apleidome, bet vis dar išliekame sąrašo viršuje ir galime girtis beveik 100 Mbps siekiančiais greičiais. Tačiau mūsų mobilusis internetas Wi–Fi jau beveik nebenusileidžia. Pavyzdžiui, Tele2 ryšio greitis siekia 71 Mbps. Jeigu kasdien nepumpuojate didžiulių failų, o tiesiog darote tai, ką ir absoliuti dauguma vartotojų – naršote internete, žiūrite YouTube bei Netflix, klausotės Spotify ir t.t. – skirtumo tarp šių dviejų tipų internetų paprasčiausiai nelabai ir pajustumėte.

Besikeičiantis operatorių verslo modelis

Ar dar atsimenate laikus, kai kiekviena pokalbio minutė ir SMS žinutė turėjo savo įkainį? Toks verslo modelis jau praktiškai visiškai išnyko. Jį pakeitė paslaugų paketai, kai vartotojams paprasčiausiai suteikiamas tam tikras minučių ir mobiliųjų duomenų kiekis. Tokį virsmą lėmė pats technologinis progresas. Įvairios pokalbių aplikacijos tiesiog jau baigia numarinti SMS žinutes, o senamadiški pokalbiai irgi darosi vis mažiau aktualūs. Daugiausiai bendraujame būtent per mobiliojo interneto priemones, o operatoriaus pasiūlymo gerumą vertiname pagal tai, kiek gigabaitų duomenų gauname su planu. Ir vis dažniau renkamės tokius, kurie mums suteikia absoliučiai neribotą jų kiekį.

Telefonas kaip modemas

Ką jūs darote, kai esate kokioje nors vietoje, kurioje nėra jokio Wi-Fi, bet būtinai turite su savo kompiuteriu prisijungti prie interneto? Šiais laikais tokia situacija jau praktiškai nebesukelia jokių komplikacijų. Mes paprasčiausiai galime savo telefone aktyvuoti „hotspot“ funkciją ir paversti jį modemu. Tokiu būdu gaunamo interneto greičio visiškai pakanka praktiškai bet kokiai užduočiai. Nieko nuostabaus, kad vis daugiau žmonių (ypač gyvenančių po vieną ir neturinčių tokių didelių aprėpties reikalavimų) padaro eksperimentą: tiesiog atsisako Wi-Fi ir naudojasi tik mobiliuoju internetu, modemu paversdami savo telefoną. Tokiais atvejais telieka dvi problemos: aprėptis ir greičiau išsikraunanti baterija. Vis dėlto, ir jas išspręsti galima labai nesunkiai.

Naujos kartos modemai

Aprėpties problema labai greitai išnyks namuose įsirengus specialų mobiliojo interneto modemą. Didžiausias lyginant su įprastais tradiciniais atitikmenimis – tai jų įrengimo ir naudojimo paprastumas. Jeigu naujuose namuose norite įsivesti Wi–Fi, jums reikia susitarti dėl meistro, kuris nutiestų kabelį ir sukaišiotų visas jungtis, vizito. Dar turite ir pagalvoti apie tai, kur paslėpti visus tuos naujus laidus. Tuo tarpu mobilųjį modemą be jokių problemų įrengsite ir patys. Jis parduodamas kartu su 4G SIM kortele. Jums telieka įdėti ją į modemą ir viskas. Tokie prietaisai užtikrina Wi-Fi savo greičiu, aprėptimi bei stabilumu nieko nenusileidžiantį interneto ryšį.

Kas bus, kai ateis 5G?

Taigi, išgyventi be Wi–Fi ryšio šiuolaikiniame pasaulyje – jau praktiškai joks ne iššūkis. Galų gale, pati interneto „mobilėjimo“ tendencija ne tik niekur nenyksta, bet netgi kaip tik stiprėja. Pasaulis jau aktyviai eksperimentuoja su 5G, kuris dar labiau paspartins šį procesą. Juk jeigu 4G maksimalus potencialas yra 100 Mbps, tai optimistiškiausios prognozės sako, jog 5G riba bus 10 Gbps. Kitaip tariant, gerokai didesnė nuo vidutinio Wi–Fi. Žinoma, 5G standarto išplitimas bus pakankamai ilgas procesas. Laiko, kai jis dengs visą šalį, dar reikės šiek tiek palaukti, bet tai padarius, tradicinius Wi–Fi modemus gal netgi ir visiškai pamiršime.