Kosmosas

Kaip astronautai ištveria mėnesių mėnesius izoliacijos?

2020-04-02

Jeigu reikėtų išskirti vieną aspektą, kuris, dirbant iš namų, yra pakeliamas sunkiausiai – tai, ko gero, būtų izoliacijos jausmas. Kaip bebūtų, mes esame socialūs gyvūnai, evoliucionavę gyvenimui bendruomenėse. Net jeigu manomės esą užkietėję vienišiai, šiokio tokio kontakto su kitais mums būtinai reikia. Bendravimas – tai būtina mūsų emocinio ir fizinio gerbūvio sąlyga. Taigi, jeigu dirbdami iš namų jaučiatės šiek tiek vieniši ir apleisti – nesigėdykite. Jūsų reakcija visiškai natūrali. Tačiau yra žmonių, kurie izoliacijoje praleidžia gerokai daugiau nei kelias savaites per metus. Tai astronautai! Jie gali ištisus mėnesius praleisti ankštoje erdvėje. Kaip jiems pavyksta neišprotėti? Astronautiška patirtis tikrai gali padėti ir jums.

Izoliaciją ištverti padeda misijos supratimas

Skamba šiek tiek didingai. Argi galima naudoti tą patį žodį tiek kabant apie buvimą namuose, tiek apie pakilimą į aplinką, kuri visiškai netinkama gyvybei, ir kurioje kiekviena klaidelė gali lemti pražūtį. Tačiau labiau svarbu turėti omenyje, kad visiems žmonėms gyvenime reikia tikslo. Psichologai pastebi, kad jausmas, jog „judi link kažko“ yra būtinas, jeigu norime jaustis patenkintais savo gyvenimu. Tegu jūsų misija niekada ir nebus tokia didinga kaip kosmoso tyrinėjimai. Daug svarbiau jausti, kad kažką darote ne be reikalo. „Kai suvoki savo misijos rizikas, tikslus, bei kartu su ja ateinančius įsipareigojimus, tampa daug lengviau iš tiesų pradėti veikti, – sako kosmose iš viso 166 dienas praleidęs kanadietis Chris Hadfield. Kitaip tariant, dirbti iš namų bus lengviau, jeigu aiškiai suformuluosite sau tikslus ir priežastis, kodėl jų siekiate. Toks supratimas palengvins disciplinos laikymąsi.

Izoliaciją palengvina rutina

Dar vienas svarbus astronautų patarimas – laikytis pakankamai griežto dienos ritmo. Jis gali jus išgelbėti nuo prokrastinacijos gniaužtų. Kaip sako kosmose iš viso net 520 dienų praleidęs Scott Kelly, planavimas padeda tvarkytis su viena opiausių problemų – darbui ir poilsiui skirto laiko nemaišymu. Su ja tikrai jau yra susidūręs kiekvienas, dirbantis savo namuose. „Jūs labai greitai pastebėsite, kad plano laikymasis padeda jums ir jūsų šeimai nemaišyti darbo ir namų rūpesčių“, – teigia jis. Dar vienas jo patarimas – šiek tiek sulėtėti. Tai nereiškia, kad galite sau leisti nieko neveikti. Tiesiog vertėtų turėti omenyje, kad namuose laikas bėga šiek tiek kitaip. Čia mažiau lėkimo, mažiau žmonių, dirgiklių. Tad pasirinkite šiek tiek kitokį tempą nei biure. Jeigu tiesiog bandysite aklai atkartoti tokią pačią rutiną, labai greitai susidursite su problemomis.

Izoliacija ir bendravimo taisyklės

Kalbėdami apie darbo namuose, kaip vieną iš jo pliusų paprastai minime galimybę daugiau laiko praleisti su šeima. Tiksliau, net ne „šiek tiek. Iš tikrųjų, gerokai daugiau laiko. Viena vertus, tai skamba labai pozityviai. Antra vertus, atsiranda ir tam tikrų problemų. Nuolat būnant kartu, paprasčiausiai į paviršių pradeda lįsti įvairios nuoskaudos, atsiranda nesusipratimų, ne visada pavyksta susišnekėti. Įprastomis aplinkybėmis tokios įtampėlės didele dalimi išsivėdintų savaime. Kai visa šeima namuose, tai padaryti daug sunkiau. Kaip sako kosmose iš viso 203 dienas praleidusi Anne McClain, NASA savo astronautus netgi specialiai moko „ekspedicinio elgesio. Jo esmė: su savo komanda kalbėti aiškiai, praktikuoti aktyvų klausymąsi, o taip pat ne varžytis su savo kolegomis, o dirbti su jais išvien. Šiuos paprastus principus savo kasdieniame gyvenime tikrai gali taikyti kiekvienas.

Izoliacija ir komunikacija

Nepabėgant nuo bendravimo su kitais šeimos nariais temos, įsiklausyti reikėtų ir į astronautų priminimą, kad nuo komunikacijos priklauso labai daug. Sunku būtų ir surasti kitą žmonių grupę, kuri tai taip gerai suprastų. Tik pagalvokite. Jūs ir dar keli žmonės (kurių jūs, beje, net nepasirinkote, tad egzistuoja tikimybė, kad jūsų auros visiškai nesutaps) keliems mėnesiams patalpinami į labai riboto ploto patalpą, iš kurios neturite jokios galimybės ištrūkti. Be to, jūsų gyvybė tiesiogiai priklauso nuo jūsų bendrakeleivių indėlio į bendrą gerbūvį. Čia turite du pasirinkimus: burbuliuoti arba kultivuoti kuo tvaresnius santykius. Kaip sako astronautė rekordininkė Peggy Whitson, kosmose iš viso praleidusi net 665 dienas, santykiai su kitais reikalauja nuolatinio darbo. Aiškaus kalbėjimo, klausymosi įgūdžiai tampa privalomi. „Jūs tiesiog privalote išmokti komunikuoti efektyviai. Tai yra pats svarbiausias dalykas, jeigu iš tiesų norite išlikti kartu, – teigia ji.

Izoliacija gyvenant po vieną

Žinoma, yra nemažai žmonių, kurie į minėtąsias komunikacijos problemas žiūri netgi su savotišku pavydu. Jie gyvena vieni, tad ir darbas namuose jiems reiškia paprasčiausią visos dienos praleidimą su savimi. Kaip nepamesti galvos tokio pobūdžio izoliacijoje. Vėlgi, astronautai ir čia turi labai daug vertingos patirties. Anksčiau minėtasis misijos turėjimas, o taip pat aiški rutina tikra padeda. S. Kelly pastebi, kad, pats leisdamas laiką kosminėje stotyje, ėmė ilgėtis paprasčiausio buvimo gamtoje. Tokių mažmožių, kaip vėjas, žalia spalva, žemės kvapas. Jeigu tiesiog dirbate iš namų, pasistenkite nepasiekti šios stadijos. Ištaikykite pusvalandį pasivaikščiojimui. P. Whitson taip pat pataria skirti daugiau laiko hobiams. Tai svarbu dėl to, kad jūs nenorite savo namų paversti tik darbui skirta erdve, nes joje būti darysis vis nemaloniau. Namai jums turėtų asocijuotis ir su poilsiu, relaksacija.