Patarimai

Kaip apsaugoti telefoną nuo nusikaltelių

2011-10-02

smartphone-1284356_1920-2.jpgSpalio antrąją Lietuvoje minima Angelų sargų arba Policijos diena. Visus šalies policininkus nuoširdžiai sveikiname šia proga, o patys norime ta proga pakalbėti apie saugumą ir mobiliuosius telefonus. Nors vienam Lietuvos gyventojui vidutiniškai tenka pusantro telefono, o mobilųjį galima įsigyti vos už litą, telefonai buvo ir lieka mėgstamas vagišių grobis.

Panašu, kad sparčiai populiarėjant išmaniesiems telefonams, tokia tendencija išliks ir toliau, tad prisiminkime – savo saugumu dažnai geriausiai galime pasirūpinti mes patys. Aptarkime kelis paprastus būdus, kaip tai padaryti.

Saugokite. Veiksmingas būdas apsisaugoti nuo telefono vagystės – visuomet įsitikinti, kad prietaisas, kol juo nesinaudojate, saugiai padėtas. Telefoną verta nešiotis taip, kad žvelgiant iš šalies neatrodytų, jog apskritai jį turite – pavyzdžiui, vidinėje švarko ar rankinės kišenėje. Galbūt ir užtruksite akimirka ilgiau, kol prireikus mobilųjį išsitrauksite, bet jį sunkiau bus ištraukti ir kitiems. Nepalikite telefono be priežiūros ten, kur jį gali matyti ar girdėti pašaliniai žmonės – ant automobilio sėdynės ar prietaisų skydelio, staliuko kavinėje ir pan.

Apsidairykite. Norėdami išvengti mobiliojo telefono vagystės, venkite nereikalingo dėmesio jūsų prietaisui. Kitaip tariant, pagalvokite, kur ir kada juo naudojatės. Pavyzdžiui, nereikėtų telefono išsitraukti iš kišenės tamsiu paros metu būnant neapšviestose vietose, o taip pat minioje ar judrioje gatvėje. Visuomet apsidairykite ir įvertinkite aplinką, kurioje ketinate naudotis telefonu.

Žinokite. Kiekvienas mobilusis telefonas turi savo unikalų kodą, vadinamąjį IMEI (angl. International Mobile Equipment Identity – „tarptautinė mobiliosios įrangos tapatybė“). Telefonui pradingus, šis kodas pareigūnams padeda nustatyti prietaiso buvimo vietą. Be to, aparatą praradus, galima užblokuoti telefono IMEI – tada juo nebus galima naudotis net ir įdėjus į telefoną kitą SIM kortelę. Taigi įsigiję telefoną būtinai sužinokite jo IMEI kodą ir  jį kur nors saugiai užsirašykite. IMEI paprastai nurodomas ant telefono pakuotės, kodą galite aptikti ir pačiame telefone – ant lipduko, kuris užklijuojamas po telefono baterija. Paprasčiausias būdas sužinoti šį kodą – klaviatūra surinkti simbolių seką *#06#.

Nedelskite. Jeigu praradote ar pametėte telefoną, nedelsdami praneškite apie tai ryšio paslaugų teikėjui, o jei telefonas buvo pavogtas ar atimtas – ir policijai. Praradę telefoną ar SIM kortelę mūsų klientai turėtų skambinti į TELE2 klientų aptarnavimo skyrių numeriu 117 (skambinant iš TELE2 tinklo – 0,15 Lt/min.) arba +370 684 00117 (iš bet kurio kito tinklo, tarifai, kaip skambinant į TELE2 tinklą) ir užblokuoti SIM kortelę. Norėdami blokuoti pavogtą telefoną, mūsų atstovybėje turėtumėte pateikti asmens tapatybės dokumentą ir sutartį, kurioje nurodytas blokuojamo telefono IMEI. Mūsų svetainėje galite sužinoti daugiau, kaip elgtis praradus ar pametus telefoną.

Žymėkite. Dar viena priemonė, galinti padėti susigrąžinti prarastą ar pavogtą telefoną – jo ženklinimas. Pažymėkite telefono korpusą tik jums žinomoje vietoje specialia žyma – pavyzdžiui, nedidele įranta, savo inicialais ir pan. Prietaisui atsiradus, bus gerokai lengviau jį atskirti.

Aptarkite. Skaičiuojama, kad beveik pusė pavogtų ar jėga atimtų telefonų dingsta iš nepilnamečių rankų. Todėl šiuos atsargaus elgesio principus rekomenduojame aptarti su šeimos nariais, ypač vaikais. Priminkime jiems, kad gatvėje ar kitoje viešoje vietoje išsitraukti brangų telefoną kartais taip pat neapdairu, kaip ir mosuoti stambių banknotų pluoštu. Be kita ko, svarstytina, ar vaikui tikrai būtinas naujausio modelio telefonas – susisiekti su šeimos nariais ar bičiuliais lygiai taip pat galima senesniu ar pigesniu aparatu, kuris ne taip viliotų piktadarius.

Saugios ir ramios Angelų sargų dienos!